Cvičení čchi kung rozproudí energii a zbaví stresu

Cvičení čchi kung můžeme vnímat jako cvičení, které rozproudí životní energii a zbaví nás stresu. Uvolníme se, více se propojíme s pocity těla i duše. Čchi kung cvičení také pomáhá vnímat intuici. Jak na to? Nejlepším pomocníkem samozřejmě je přímo lektor čchi kung, ale základní představu o pohybu při tomto taoistickém cvičení získáme i z různých youtube videí.

Co vlastně v překladu značí cvičení čchi kung? Čchi znamená životní energie (dech, vnitřní vitalita) a slovíčko kung potom kultivaci (sílu, umění) a práci s touto energií. Cvičení čchi kung je cvičení, které rozvíjí tělo pro bojová umění. Při cvičení se dotýkáme své vlastní podstaty, svého božství, svých tělesných i duševních schopností a postupně si je sami v sobě osaháváme. A nejlepší je, že pro toto cvičení nepotřebujeme žádné speciální oblečení ani vybavení. Můžeme hned začít!

Cvičení čchi kung: Levitace nebo meditace?

Klidně oboje. Částečně je cvičení čchi kung o pomalém cvičení, soustředění a tělesném vnímání všech svalů a kloubů, ale také o soustředění mysli a lze ho propojit i s různými formami meditace. A právě tehdy se dostáváme ke své intuici, k pozastaveným myšlenkám, k aktivací třetího oka (epifýzy), vyčištění hlavy a obrovské úlevě od tlaku všedního dne.

Tvrdí se, že v Číně praví mistři umí díky cvičení čchi kung cvičení i levitovat, vznášet se v prostoru, ba dokonce se i přenášet tzv. teleportací.

Cvičení čchi kung: Různé formy, stačí si jen vybrat!

Při putování po stopách cvičení čchi kung se setkáme s různými formami, kdy některá cvičení jsou založena více na pohybu těla. Jiná cvičení čchi kung jsou v podstatě cvičena nehybně, v jiných formách pracujeme jen s energiemi ženskými a mužskými, s protikladnými energiemi své mysli, další formy jsou zaměřeny na léčení konkrétních zdravotních problémů a na aktivaci bodů (akupunkturních bodů) na těle i v duši, které nám pomohou normalizovat zdravotní stav.

Výhodou ještě je, že cvičení čchi kung není náročné na prostor, ani na čas, některé sestavy cviků se provádí pouze vleže nebo pouze vsedě. Postupně se naučíte některé sestavy, které umí velmi rychle odbourat stres, navodit pocit pohody a uvolnit svaly. Nabídka je obrovská a každý kurz slibuje naučení se několika cviků, sestav nebo forem. A sami pak už můžeme doma pracovat s tím, co nám nejvíce vyhovuje a posilovat tak svoji životní vitalitu.

Čchi kung: Čím prospívá tělu a zdraví?

Vědomé uvolnění, ale i vědomá práce se svaly a mentálním stavem (vizualizacemi) při tomto lehce pomalém a soustředěném cvičení přináší různé výhody, které už částečně známe například z jógy nebo různých meditačních technik. Krásně se nám tu vše propojuje:

  • Uvolňuje stažené svaly, ale zároveň jim cvičením dodává pružnost a sílu.
  • Uvolňuje mentální stav, emoce, zklidňuje.
  • Uvolňuje lymfatické cesty, snižuje otoky a obnovuje správný tok lymfy.
  • Ovlivňuje pozitivně i hormonální stav těla, zvyšuje plodnost.
  • Zmírňuje tlak, prospívá srdci.
  • Celkově aktivuje přirozenou snahu těla uzdravit se samo.
  • Naučíte se správně dýchat (hluboké břišní dýchání) bez zatěžování kosterního svalstva.

Cvičení čchi kung: Kdy začít?

Začít můžete kdykoliv a v jakémkoliv věku i v jakékoliv životní situaci. Výhodou je, že cvičení nemá velké fyzické nároky, takže se hodí při jakékoliv rekonvalescenci, při porušených pohybových návycích, různých blokádách, problémech s páteří, ale také ve chvíli, kdy potřebujete odstranit stres, zvýšit imunitu nebo vylepšit hormonální nerovnováhy či si poradit s neplodností.

cvičeni zenaCvičení čchi kung můžete cvičit i v klidu domova

Cvičení čchi kung ale nemusíme vnímat jenom jako zdravotní cvičení, ale také jako vhodný doplněk k vrcholovému sportu, k jiným typům cvičení, která jsou více na sílu a u kterých máte potřebu jisté kompenzace.

Je skvělé i při kompenzaci běžného stresového života nebo sedavého zaměstnání.

Důležité je ale vědět, že nejlepším začátkem je cvičení pod dohledem lektora:

  • Základní cvičení by mělo trvat tři měsíce, za tu dobu jsme schopni si ho řádně osvojit.
  • Vybrat si můžete ze skupinových i individuálních lekcí.

Čchi kung: Výlet do čínské mytologie i čínské mentality

Jako u všech cvičení, která pochází z Číny, i u cvičení čchi kung se naučíte a přičichnete k té čínské kultuře, která oplývá obrovskou pokorou před lidským tělem a mentální silou, kterou v sobě každý neseme. Naučíte se a rovnou i na vlastní kůži okusíte, jak chutná posvátné propojení tělesného pohybu a dechu, u cvičení čchi kung se seznámíte i s historií tohoto přípravného "bojového" cvičení, které je tisíce let staré.

Uvědomíte si různé příměry při práci s vnitřní energií, jak se uvolňují tlaky, jak je zkraje vnější pohyb těla využíván jako podpora k pohybu vnitřní energie. Představy „vařící se rýže“ nebo „navíjejícího se vlákna“ pak jsou typickými znaky podobných čínských cvičení. Čím více budeme pak takové cvičení čchi kung opakovat, tím více se do něj budeme efektivně a účinně nořit, tím více nás nabije energií a ve výsledku nám pak bude stačit jen pár minut denně, abychom docílili citelného zkvalitnění a zklidnění našeho života.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

C-KOMPLEX Formula 1000, 60tbl. VH

Postupné uvolňování, se šípky a echinaceou Vitamin C pro přirozenou imunitu,…

Cena: 109 Kč  159 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte