img

Feng Shui a bydlení

Dnes je již vědecky dokázáno, že veškerá hmota vibruje. Z každého předmětu vyzařuje neviditelná elektromagnetická energie, nazývaná v různých…

Harmonické bydlení

Feng Shui je starodávná nauka pocházející z Číny, která učí o harmonickém uspořádání a designu prostoru. Je založená na pohybu životní energie Čchi. Feng Shui usiluje o harmonii mezi člověkem a jeho domovem či pracovním prostředím. Podle této filozofie má vše kolem nás hluboký vliv na naše zdraví, úspěch, prosperitu, na naše vztahy, na tvořivost i na naši moudrost a duchovní aspekty života. Prostřednictvím Feng Shui můžeme tyto oblasti v našem životě pozitivně ovlivňovat a tak se umění Feng Shui stává přímým nástrojem ke změně našeho života. Feng Shui nás učí, jak upravit a do nejmenších detailů sladit zařízení uvnitř domu a odstranit z prostředí nedostatky, které brání proudění životní energie Čchi.

Feng Shui a energie Čchi

Dnes je již vědecky dokázáno, že veškerá hmota vibruje. Z každého předmětu vyzařuje neviditelná elektromagnetická energie, nazývaná v různých jazycích Chi, Ki, Čchi, Prána apod. Ve Feng Shui se usiluje o harmonické a plynulé proudění této energie v určitém prostoru. Energie Čchi by měla procházet prostorem bez překážek a omezení, měla by projít všemi prostorami a přitom nikde předčasně neunikat, například oknem nebo dveřmi. Směr energie by měl být také příznivý vůči pozici obyvatele domu, přicházející energie by nikdy neměla proudit člověku do zad. Je třeba dbát také na to, aby se do domu dostalo potřebné množství energie Čchi. Zde platí: „Co odrazuje člověka, odrazuje také Čchi.“ Tedy například rozbitá vstupní brána, oprýskané zábradlí, opadaná omítka či rozbitý chodník. Vstupní prostory domu je proto nutné obzvlášť přikrášlit a udělat je pěkné. K usměrňování toku energie v místnostech a posílení jednotlivých oblastí se ve Feng shui používají různé pomůcky, jako jsou zvonkohry, sošky, obrázky, květiny, polodrahokamy, ale pracuje se také s barvami a tvary.

Jak začít s Feng Shui

Aplikování umění Feng Shui má svoje pravidla a postupné kroky. Nejdříve je nutno daný prostor prohlédnout a posoudit. V tom nám pomáhá schéma ba-gua (pa-kua). Po odhalení nedostatků se musí celý prostor očistit, uklidit. Je třeba se zbavit také starých a nepotřebných věcí. Součástí úklidu jsou také různé opravy všeho nefunkčního, prasklého a rozbitého. Teprve poté se přistoupí k aplikaci „nápravných prostředků“.

Posouzení prostoru podle Feng Shui

Nejdříve se nakreslí půdorys domu a na něj se aplikuje schéma ba-gua. Zde se dají odhalit základní nedostatky, ale také klady prostoru. Efektivní je také zkoumání domu během jeho první návštěvy - tedy první dojem z prostředí, do kterého je dům zasazen, ze samotného domu i z jednotlivých místností.

Systém ba-gua ve Feng Shui

Yin a Yang

Ba-gua je čínský termín pro osm trigramů, jež symbolizují různé kvality energie, vyskytující se v přírodě. Trigramy (např.Vítr, Hora, Jezero) jsou ve vztahu s jednotlivými oblastmi lidského života (bohatství, moudrost, vztahy…) a graficky se znázorňují do osmiúhelníku nebo do čtverce či obdélníku.Toto schéma ba-gua se aplikuje na půdorys daného prostoru. Určitá místnost nebo místo v domě působí na podle schématu přiřazenou životní oblast a má souvislost také s jedním z pěti elementů (Voda, Země, Dřevo, Kov, Oheň). Ba-gua se může aplikovat na prostor buď podle polohy vstupu do objektu nebo podle světových stran, tj. orientace objektu vzhledem k severu.

Příklad použití systému ba-gua

Roztroušené čakry

Levý horní roh ba-gua znázorňuje bohatství a prosperitu. Jestliže se v této oblasti nachází například neuklizená komora se spoustou nepotřebného harampádí, nebude ani v této životní sféře „Bohatství“ uklizeno a vše v pořádku. Chceme-li tedy dosáhnout větší prosperity, je třeba uklidit v komoře a podpořit v ní proudění Čchi. Toho se dá docílit různými Feng Shui pomůckami.

Feng Shui předměty

Do různých oblastí v systému ba-gua jsou vhodné také různé posilující předměty.

 • Oblast Bohatství

V této oblasti se projevuje element dřevo. Zde se odráží náš blahobyt a finance, ale také naše vnitřní bohatství, radost a spokojenost. K zesílení vlivu pomáhá postavit zde akvárium, rostlinu bambus, sošku smějícího se Buddhy s bříškem, figurku draka, jelena nebo ryb. Uplatní se zde miska s pozlaceným ovocem, mince pro štěstí, váza nebo pokojová fontánka.

 • oblast Sláva

Elementem je oheň, proto zde uplatňujte předměty v živých, jasných barvách. Sláva znamená také naši sebeúctu, sebevědomí, náš vnější projev a projev okolí k nám. Tuto oblast podpoříte soškou Buddhy, svíčkou, duhovým křišťálem, solnou lampou,  můžete zde pověsit závěsný předmět s motýlky nebo dvojitou spirálu.

 • oblast Partnerství

Tato oblast se týká manželství, partnerství a pracovních vztahů. Jejím elementem je země a podpoříte ji kameny, drahokamy a minerály, červenou růží, solnou lampou, mandalou, soškou dvojice kachniček nebo delfínů či jiných párů a  nebo zavěšenou dvojitou spirálou.

 • oblast Rodina

Souvisí s naší rodinou a rodiči. Má energii dřeva. Použít můžete akvárium, bambus, květiny, sošku delfína, draka, jelena, kachny nebo slona,  zavěšenou dvojitou spirálu nebo zvonkohru, broskev, pokojovou fontánku nebo silné rostliny.

 • oblast Děti, Kreativita

Tato zóna odráží nejenom naše děti ale i naše dětství a citovou oblast a kreativitu. Odtud se rodí všechny naše nápady a myšlenky. Sem je vhodné umístit kvetoucí rostliny, energetické obrázky, sošku hrajících si delfínů,  duhové křišťály, zavěsit kovovou zvonkohru nebo rybičky.

 • oblast Vědění

Elementem této oblasti je živel Země a symbolizuje stabilitu a jistotu. Zde se zrcadlí naše moudrost, jak získaná, tak vrozená. Umístěte sem obrázek s motivem hory, sošku Buddhy, slona, ptáka nebo jednorožce, lampu ze solného krystalu, kameny, vázu,knihy.

 • oblast Kariéra

Tato oblast je spojena s vodou, můžeme do ní dát tedy vše, co se vody týká. Misku s vodou, sošku ryby, vázu s květinou, obrázek s vodopádem, fontánku, něco modrého nebo se vzorkem vlnek apod. Tím podpoříme naši kariéru. Oblast by měla být volná, nezacpaná, aby „vodní“ energie mohla proudit dál.

 • oblast Přátelé a pomocníci

Tato zóna je spojena se živlem kovu a symbolizuje lidi kolem nás, kteří jsou naší oporou a pomáhají nám. Jsou to i andělé a nadpřirozené bytosti. Sem umístěte například figurky andělíčků, zvonky, stínítko, duhové křišťály nebo zde  zavěste dvojitou spirálu.

Energie osob podle Feng Shui

Ve Feng Shui se pracuje také s osobními energiemi osob, které objekt užívají. Podle data narození se určí osobní číslo dotyčného člověka. (1-9). Každému číslu odpovídá určitý prvek. 1 = Voda, 2, 5, 8 = Země, 3, a = Dřevo, 4, 6, 7 = Kov, 9 = Oheň. Např. pro lidi typu Oheň se nehodí příliš mnoho červené barvy v jejich okolí. Podle vztahů mezi prvky se určují také vztahy mezi obyvateli domu a z toho vyplývají také doporučení pro ně.

Diskuse k článku

 • Hana

  19:10 5. 3. 2018 +4
  Dobrý den,
  chci se zeptat, jak schéma ba-gua aplikovat v jednotlivých pokojích domu či bytu? Upřednostňovat světové strany či postavení vzhledem k vchodu do místnosti? Děkuji.
 • marie

  21:41 11. 6. 2017 0
  Něco špatně...?Čekala bych nějaké zvědavé dotazy jak to funguje,dotazy na dané téma.Nebo je to všem jasné?
 • Majka

  09:10 9. 6. 2017 0
  Špatně v čem??
 • marie

  00:12 8. 6. 2017 0
  NIKDO z více než 18ti tisíc čtenářů nemá jedí y dotaz?Není pak něco špatně?

Zdraví a krása

Vyrobit parfém nemusí být věda. Esenciální oleje mohou hrát prim

Vůně nebo parfém jsou už od dávných věků spojovány s luxusem, nádechem něčeho výjimečného a krásného. Není nic neobvyklého, když se dočteme o vonných olejích na papyrech, starých rukopisech a spisech. Esenciáln...

Bydlení, zahrada

Myši v domě napáchají mnoho škod. Jak se jich zbavit jednou pro vždy?

Myši v domě mohou být velkým problémem. Tato malá stvoření dokážou napáchat v obydlí člověka mnoho škod, a to od prokousaných bytových textilií, peřin, až po znehodnocení některých trvanlivých potravin v kuchyn...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Síla slova – jak říci, co opravdu chcete?

Slovo je komunikační prostředek, jež propojuje myšlenkové světy jedinců. Slovo je nástroj, který umožnil mohutný rozvoj naší civilizace. Slovo může být nejen pohlazením, ale i ránou pěstí přímo na solar. Slovo ...

Mazlíčci

Rozela pestrá: Letec s pronikavým hlasem

Rozela pestrá (Platycercus eximius) je nádherný pestrobarevný papoušek, který dorůstá délky přibližně 30 cm. Patří tedy mezi středně velké papoušky. Jedná se o poměrně plaché zvíře. Pokud jej tedy chcete mít ša...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…