Gastritida

img
18. 11. 2013 Přečteno: 32625x

Termín gastritida označuje zánětlivé onemocnění žaludku. Podle charakteru ji dělíme na akutní a chronickou. Akutní gastritida se rozvíjí náhle, má většinou krátké trvání (1-2 dny) a její příznaky nemusí být závažné. Jde o termín nepřesný, protože zánětlivá podstata je mnohdy nepravděpodobná a neprokázaná. Většinou se jedná o reflexní poruchy motility, které raději označujeme jako akutní dyspepsie nebo chorobné nezánětlivé stavy postihující žaludek tedy gastropatie. Chronická gastritida se rozvíjí během delší časové periody, její příznaky jsou nezávažné, mnohdy je asymptomatická.

Gastritida - příčiny

Nejčastější příčinou akutní gastritidy jsou bakteriální a virové infekce, které často probíhají pod obrazem gastroenteritidy lidově zvané jako střevní chřipka. Druhou podstatnou skupinu tvoří akutní dyspepsie po požití špatně tolerované potravy. Nejedná se o zánět žaludku, ale spíše o poruchu vyprazdňování, i když příznaky jsou obdobné. Nadměrná konzumace alkoholu, léků, kávy a kouření vede ke zvýšenému dráždění žaludeční sliznice zvýšenou tvorbou žaludečních šťáv a vzniku zánětu. Stresová gastritida je vyvolaná dlouhodobým stresem nebo komplikuje celkově těžké stavy jako šok, sepse, rozsáhlé úrazové poranění či popáleniny. Zvláštní variantou je gastritida způsobená silnými kyselinami nebo louhy při náhodném či sebevražedném požití.

Při vzniku dlouhodobé chronické gastritidy se často uplatňuje bakterie Helicobacterpylori, která je příčinou skutečného zánětlivého postižení sliznice žaludku v 85 - 95% chronických gastritid. Tento typ má úzký vztah ke vzniku žaludečního vředu. Existuje i autoimunitní gastritida, jež je příčinou perniciózní anémie (chudokrevnosti). Organismus při ní tvoří protilátky proti určitému typu žaludečních buněk, které produkují bílkovinu umožňující vstřebávání vitamínu B12 v tenkém střevě. Gastritida může být vyvolána i chemickými látkami tvořenými lidským organismem jako žlučové kyseliny či jiné složky střevního sekretu vracejí se zpět do žaludku nebo při dlouhodobém užívání některých léků. Na podkladě chronického zánětu může dojít k přestavbě slizničních buněk žaludku, jež je pokládána za předstupeň při vzniku nádoru žaludku.

nevolnostGastritida - příznaky

Akutní gastritida se projevuje jako tlak v epigastriu (horní část břicha mezi žeberními oblouky), nechutenství až odpor k jídlu, říhání, nauzea, zvracení, nadýmání, křeče v břiše a průjem. Může být přítomná zvýšená teplota. Při těžším průběhu pak celková schvácenost až sklon ke kolapsu. Potíže trvají většinou krátce, několik hodin až dnů s pozvolným dozníváním příznaků. Chronická gastritida se rozvíjí postupně, způsobuje tupou bolest v nadbřišku, pocit sytosti nebo ztrátu chuti k jídlu.

Akutní dyspepsie

Jako gastritida se může projevit i konzumace špatně tolerované potraviny. Každý člověk toleruje jednotlivé složky potravy rozdílně, záleží na individuální odolnosti, na množství a složení potravy i na kombinaci těchto faktorů. Stravitelnost potravy je často modifikována nezvyklou úpravou jídla, nevhodnou teplotou, kořením nebo podávanými nápoji. Tolerance potravy bývá ovlivňována onemocněním trávicího ústrojí, celkovým stavem organismu (zda je člověk zdráv, trpí jiným onemocněním nebo je v rekonvalescenci) i vlivy psychickými. Při překročení hranic tolerance vstupují do hry reflexní obranné mechanismu jako zvracení či urychlená pasáž trávicím ústrojím. Nejedná se tedy o zánět, ale poruchu motility – akutní dyspepsii.

Gastropatie

Žaludeční potíže prokazatelně nezánětlivé povahy je lepší označovat gastropatie. Na rozhraní sliznice a hlubších vrstev se otevírají cévní spojky, při jejichž porušení pryští krev. Hemorgická (krvácivá) gastropatie vzniká při dlouhodobém pravidelném užívání léků tlumících bolesti tzv. nesteroidních antiflogistik (Ibuprofen, Ibalgin, Aulin, Diclofenac, Voltaren nebo Veral), při městnání krve v břišním řečišti při onemocnění jater nebo selhání pravostranného srdečního oddílu. Zpočátku se objevují nespecifické potíže – bolest v nadbřišku, pocit plnosti, nechutenství, říhaní, nucení na zvracení a pálení žáhy. Hlavním projevem je krvácení do trávicího ústrojí projevující se zvracením čerstvé nebo natrávené krve (tzv. sedliny) či vylučováním černé natrávené stolice (tzv. melény). Při vleklých krevních ztrátách může být jediným projevem anémie (chudokrevnost) s postupně se zhoršující únavou, slabostí, dušností či bolestmi na hrudi. Krvácení může být i masivní, končící smrtí.

Vývoj gastritidy

Při akutním zánětu je sliznice žaludku překrvená a prosáklá, vznikají drobné eroze (povrchové defekty sliznice). Chronická gastritida se nejčastěji vyvíjí z akutního zánětu. Povrchový nález bývá nenápadný, ale žaludeční sliznice je masivně prostoupena zánětlivými buňkami, zaniká žaludeční epitel, postupně je nahrazován novým jakoby střevním epitelem, který ale může obsahovat nádorové buňky. Helikobacterová gastritida se může vyvinout až v žaludeční vředy.

Gastritida - diagnostika

Pokud vás delší dobu trápí žaludeční potíže jako bolest či tlak v nadbřišku, pocit na zvracení, říhání, nadýmání či nechutenství, neváhejte s návštěvou vašeho praktického lékaře, jenž vás odešle k odborníkovi na choroby zažívacího traktu – gastroenterologovi. Kromě pečlivé anamnézy čili popsání vašich potíží a jejich návaznost na konzumaci potravy gastroenterolog vyšetří vaše břicho, jež bývá u gastritid lokálně nebo celkové citlivé až bolestivé. Dále provede odběry krve a odešle vás na ultrazvuk břicha. Obě vyšetření však bývají u gastritid negativní, slouží k vyloučení jiných potíží, zejména žlučníkových.

Cílené potvrzení či vyloučení diagnózy umožní pouze gastroskopie. Jedná se endoskopické vyšetření žaludku a dvanáctníku pomocí trubice s optickým a světelným systémem. Gastroskop dokáže prohlédnout žaludeční sliznici, odebrat vzorek sliznice i provést některé léčebné úkony. Pacientovi ležícímu na boku lékař zavede endoskop dutinou ústní jícnem až do žaludku. Při gastopatii může vidět ronící sliznici, eroze či petechie (povrchové defekty kryté hnědočerně zbarvenou sraženou krví. Celé vyšetření včetně odběru vzorku je nebolestivé, ale nepříjemné. Dávicímu reflexu se zabrání umrtvením hrdla před zavedením endoskopu. Vyšetření trvá zhruba 20 - 30min. Při gastroskopii se bioptickými kleštěmi odebírá vzorek podezřelé sliznice nebo čtyři standardní vzorky, které prohlédne patolog. Ten dokáže podle přítomných buněk určit typ zánětu, přednádorová stádia i nádor žaludku. Ze vzorku sliznice lze prokázat i bakterii H. pylori. Pokud se při gastroskopii žádné změny neprokážou, jedná se pravděpodobně o obtíže funkční povahy, které tkví v poruchách motility.

endoscopy-diagram

Poznání typu chronické gastritidy je výlučně histologické. Často bohužel není korelát mezi makroskopickými změnami patrnými endoskopicky a histologickým nálezem. Asi 1/3 nemocných se žaludečními obtížemi má normální žaludeční sliznici, na druhou stranu mnoho lidí s pokročilou gastritidou nemá obtíže vůbec. Změn na žaludku přibývá s věkem, ve věku nad 50 let má normální žaludeční sliznici jen asi každý pátý člověk.

Léčba akutní gastritidy

U akutní gastritidy (gastroenteritidy i akutní dyspepsie) je důležitá zejména dieta a klid na lůžku. První dva dny podáváme jen čaj po malých doušcích a postupně obnovuje příjem potravy nedráždivou stravou. Podáváme suchary, vařenou rýži, mrkev, brambory, banány a jablka, stravu postupně obohacujeme o vývary a pokrmy z bílého masa. Přechod na normální stravu je vhodný asi za týden, je-li vývoj onemocnění příznivý. Při průjmech a zvracení pijte dostatek tekutin. I po odeznění akutních žaludečních potíží se vyhýbejte smaženým, kořeněným a tučným pokrmům, nadýmavé zelenině, čokoládě a alkoholu. Při kolikovitých bolestech břicha uleví teplý obklad na břicho nebo podání spasmolytik, např. Algifen kapky či Buscopan tablety. Při průjmu užívejte adsorbencia – aktivní uhlí (Carbotox, Carbocit, Carbosorb) či Smectu, rovněž pomohou střevní antiseptika jako Endiaron.

Chronická gastritida - léčba

Chronická gastritida se léčí kombinací dvou antibiotik a blokátoru protonové pumpy. Po dobu 7 dní se užívají antibiotika Klacid a Duomox, dále ještě 3 týdny antisekreční léky. Až v 90% případů se podaří bakterii odstranit a tímto lze považovat chronickou gastritidu za vyléčenou.

Nadměrná tvorba žaludeční kyseliny u chronických gastritid usnadňuje vznik a zhoršuje zánětlivé změny. Existuje několik skupin léků bránící kyselé sekreci. Nejúčinnější z nich jsou blokátory protonové pumpy např. Nolpaza, Helicid, Controloc, Lomac, Apo-ome, Omeprazol, Ortanol, Apo-panto, Lanzul, Lanzoprazol. Při chronické gastritidě se podávají jednou denně ráno po dobu 3 týdnů, dokážou zhojit zánětlivé změny a zabraňují vzniku vředů. Hemorhagická gastropatie vyžaduje vysazení nebo alespoň snížení dávky nesteroidních analgetik. Ke zhojení erozí rovněž podáváme blokátory protonové pumpy dvakrát denně. Při opakování gastritid či nutnosti léčby nesteroidními antiflogistiky se doporučuje preventivně užívat blokátory protonové pumpy trvale 1x denně. Slabší antisekreční účinek mají blokátory H2-receptorů např. Ranital, Ulcosan, Quamatel, Famotidin, Famosan, které rovněž snižují žaludeční sekreci.

Léčba autoimunitní chronické gastritidy není známá, je možná pouze substituce vitamínu B 12.

Gastritida - prevence

Vzniku gastritidy můžete předejít především dodržováním zásad správné životosprávy.

 • Omezte konzumaci alkoholu, kávy a nekuřte.
 • Nejezte tučná, smažená a nadměrně kořeněná jídla, která jsou zvláště dnes na každodenním jídelníčku moderního člověka, jež obědvá ve fast foodech, thajských a čínských restauracích.
 • Jezte v pravidelných intervalech menší porce potravy, zabráníte tím agresivnímu působení žaludečních šťáv na sliznici v období hladovění.
 • Nadměrně neužívejte nesteroidní analgetika.
 • Při bolestech dejte přednost Paralenu.Pokud vám tyto preparáty nezabírají, preventivně užívejte blokátory protonové pumpy.

Infekci Helikobacterpylori lze jen těžko předejít, proto pokud vás žaludeční potíže trápí i přestože dodržuje správnou životosprávu, neváhejte s vyšetřením žaludku gastroskopií. Ta jediná dokáže tuto infekci diagnostikovat. Během následující sedmidenní antibiotické kůry budete žaludečních potíží zbaveni.

Doporučení při gastritidě

Při dlouhotrvajících žaludečních potížích neváhejte s vyšetřením žaludku gastroskopií. Ta jediná dokáže odhalit chronický zánět žaludku, žaludeční eroze či vředy nebo krvácení z žaludeční sliznice. Při počínajících nádorových změnách vám může včasná diagnostika zachránit život. Pokud vy nebo váš příbuzný budete zvracet čerstvou či natrávenou krev nebo budete mít černou stolici, neprodleně vyhledejte lékaře. Při masivním krvácení můžete být ohroženi i na životě. 

Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • MUDr. Renata Lojdová
  4. 1. 2014 22:36
  Dobrý den, <br> pokud jste absolvoval vyšetření žaludku a střev (gastroskopii a koloskopii), organická příčina potíží se vyloučila, máte pravděpodobně funkční poruchu žaludku. Žaludek se obtížně vyprazdňuje a vy pociťujete bolest v horní části břicha, pocit plnosti žaludku, je vám nevolno, můžete… celý příspěvek
 • zdeněk
  11. 12. 2013 13:42
  Dobrý den muže někdo poradit mám neustále bolesti,tlačení žaludku po jídle byl sem na vzšetření krve žaludku i střev vše vpořadku po každem jídle bolest žaludku skoušel sem helicid omeprazol nic nezabýrá
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…