Prokrastinujete?

Konec prokrastinace! Účinné tipy, jak zatočit s chronickým odkládáním úkolů

Prokrastinace. Slovo, které je v posledních letech značně skloňované a týká se velké části populace. I když někoho méně, jiného více. A co to vlastně prokrastinace je? Odložili jste někdy práci jednoduše jen proto, že vám nechtělo nebo jste neměli náladu ji zrovna teď dělat? Tak přesně to je prokrastinace.

Prokrastinace neboli také chorobné odkládání úkolů je novodobá “civilizační nemoc”. Zjednodušeně řečeno, je prokrastinace touha uspokojit momentální potřeby a ty, které nepospíchají odložit. Když odsouváme konkrétní úkol, odsouváme i pocity a emoce, které jsou s ním spojené. Tedy například v případě pracovních úkolů je to stres, nuda nebo dokonce i pochybnosti o sobě samém. Vlastně se sami sebe ptáme: Chci toto vůbec dělat?

Prokrastinace nebo lenost?

Prokrastinace sice výhody má, bohužel jen ty krátkodobé. Můžete se v danou chvíli vyhnout práci, která je pro vás zrovna frustrující. A můžete si odpočinout. Nevýhodou však je, že odsunuté úkoly nemůžete ignorovat donekonečna. Brzy bude v situaci, kdy bude nutné úkol rychle dokončit. Možná se jich nakupí už i víc. A nejspíš se vám to opět nebude chtít a budete mít tendence odkládat. 

Čtěte také:

Prokrastinace: Přestaňte už odkládat!

Stala se pro vás práce noční můrou? Profesní koučink vám vrátí pracovní nadšení

Nabídka práce k vám nepřijde jen tak. Jak si najít vysněnou práci?

Prokrastinace a její neblahý vliv na zdraví

I když vám se vám při odložení úkolů na chvíli uleví, brzy na vás dopadnou právě i negativa proskrastinace. Chorobné odkládání úkolů neblaze ovlivňuje i duševní a emoční zdraví. Nemluvě o tom, že odkládáním se nám staví do řady další úkoly a časem nebudeme stíhat. Je tedy důležité, abychom si nastavili nějakou hranici, kterou už nepřekročíme. Pokud jednou úkol odložíme, nic se nestane, ale když to budeme dělat pravidelně, lze už hovořit o tom, že si svým způsobem i ubližujeme.

Bude-li prokrastinace pravidelnou součástí vašeho života, začne vám brzy zasahovat i do jiných oblastí. V práci se vám nebude dařit dodržovat termíny. Doma nebudete nic stíhat, nebudete mít čas na přátele. Může to tedy ovlivnit vztahy s vašimi blízkými. Budete více ve stresu, což může narušit i spánek nebo dokonce vést i k depresi. A pokud jde o každodenní odkládání úkolů, pak vám brzy přeroste prokrastinace přes hlavu.

Prokrastinace má i pozitiva

I když není prokrastinace nic, co bychom chtěli pravidelně dělat, tak občasné odložení úkolů nemusí být nutně na škodu. Například ve chvíli, kdy jsme opravdu přepracovaní a víme, že druhý den budeme schopni odložený úkol dokončit a skutečně se do něj pustíme, pak může být prokrastinace naopak přínosem. 

Prokrastinace nebo nemoc?

Pokud je pro někoho prokrastinace denním chlebem, pak se možná jedná o jedince, který trpí poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Tito lidé mají všeobecně problém své úkoly včas zvládat. Mimo to se pak chronická prokrastinace může týkat lidí, kteří mají nalomené duševní zdraví nebo jsou emocionálně unavení. Zde je však rozhodně na místě, aby pomohl odborník. Tedy psycholog nebo psychiatr. Podle expertů rozhodně není chorobná prokrastinace jen lenost, ale vždy za ní stojí nějaký hlubší problém. 

Nuda, lenost nebo prokrastinace?

Jak se zbavit prokrastinace?

Jestliže se vás chorobné odkládání úkolů (prokrastinace) týká, pak je vhodné: 

  • Naučit se odpočívat a nepřetěžovali se.
  • Naučte se říkat i slůvko NE. 
  • Pracovních úkolů si berte jen tolik, kolik jste reálně schopni zvládnout
  • Pokud nestíháte, pak o tom informujte toho, kdo vám úkol zadal a pokuste se společně najít nějaké řešení
  • Rozdělte si práci na několik menších dílčích úkolů a dělejte si pravidelné přestávky.
  • Odměňte se. Za splněný úkol si pořiďte nějakou drobnost, která vás potěší.
  • Dobře plánujte. Kdy se vám nejlépe pracuje? Ráno, odpoledne nebo večer?
  • Pokud to stále nejde, domluvte si sezení s koučem. Ten vám pomůže najít, kde je problém a pomůže vám i vymyslet, jak jej odstranit. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 05. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.