Zdravé sezení: Jak ulevit bolavým zádům i křečovým žilám

Zdravé sezení: Jak ulevit bolavým zádům i křečovým žilám

Zdravé sezení je cesta, jak posílit ty správné partie, aby se tělo uneslo a vy se vyhnuli nepříjemným bolavým obtížím. Zdravé sezení je cestou, jak zkrotit křečové žíly, bolavá záda, ale také podpořili trávení a vyhnuli se nepříjemným migrénám či otokům končetin. Jak sedět, abyste své tělo zároveň udržovali v optimální kondici? Ano, i sezením lze posilovat a své tělo tvarovat, jen je třeba vědět, jak takové zdravé sezení vypadá.

Zdravé sezení: Proč se tím zabývat?

Na první pohled se může zdát, že sed je zcela jednoduchá a přirozená záležitost. Není! Problémem je, že naše těla na sed vlastně vůbec nejsou stavěna! Přirozeností lidského těla je pohyb a aktivita. Sezení mimo jiné poškozuje páteř (utlačujeme meziobratlové ploténky), dochází ke zpomalení metabolismu, snižuje se svalová aktivita, často vzniká svalová nerovnováha, krevní oběh nemá optimální podmínky (sedem se zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku a zvyšuje se i riziko srdeční a mozkové příhody), sezení snižuje i prokrvení mozku, mohou se objevit či prohloubit obtíže s chronickým žilním onemocněním (metličky a křečové žíly). Sed se zkrátka celkově negativně odráží na funkčnosti těla.

Zdravé sezení: Inspirujme se jogíny

Je paradoxem, že západní způsob života se z větší části přesunul před různé typy obrazovek. V kancelářích si sice vypomáháme ergonomickými židlemi, různými podsedáky, podnožkami či alternativními způsoby zdravého sezení, ale pořád se jedná o sed. Doma na gauči už se jedná spíš o povalování. Přitom i během sezení můžeme najít rovnováhu uvnitř sebe. Zdravé sezení může tělo i nabít energií a povzbudit činnost orgánů. Inspirací nám mohou být východní jogíni, kteří v sedu provádějí dlouhotrvající meditace. A na rozdíl od západního člověka dokáží sedět dlouho a víceméně bezbolestně. Čím to je?

Zdravé sezení: Cesta od bolesti

V prvé řadě je třeba říct, že jogín svůj sed pravidelně trénuje. I my bychom měli tedy přistoupit a pravidla hry a pravidelně „trénovat“. Zkrátka srovnat své tělo kdykoli se přistihneme, že se na židli či kdekoli jinde kroutíme. Takový jogín zároveň před dlouhým sezením cvičí jógu. Tedy své tělo oživí, prokrví a zároveň unaví. Ani v našem životě by neměl chybět pohyb. Minimálně si zkuste dělat pravidelné pauzy a zařadit cviky, které prokrví a protáhnou zatuhlé oblasti. Mezi základní cviky do kanceláře patří:

  • střídavé natahování pravé a levé nohy v koleni či v kotníku,
  • různé kroužky (od kotníků, přes boky, po ramena a hlavu),
  • předklony a úklony (krk, boky, záda…).

Dodržujte také pitný režim a uzpůsobte jídelníček aktivitě daného dne i svému rozpoložení.

15161

Jak sedět? Zdravé sezení v 8 krocích

  1. Židli či jiné sedadlo nastavíme tak, abychom měly kolena v pravém úhlu k zemi a případný monitor ve výši očí před sebou. Ruce by měly být pohodlně položeny též v pravém úhlu ke stolu. Ramena volná nikoli u uší.
  2. Sedíme na ramínkách sedacích kostí nikoli „na zadku“ či kostrči. Hrbolky sedacích kostí jsou ty části na našem pozadí, které tlačí, když si sedneme na tvrdou podložku. Od těchto hrbolků vedou ramínka ke stydké kosti (to je ta tvrdá kost v oblasti genitálií – mají ji muži i ženy!).
  3. Narovnejte záda tím, že vytáhnete hlavu ke stropu. Narovnaná páteř není záklon nebo prohnutí v bedrech.
  4. Hlavu jemně tlačte za temenem vzad a lehce vzhůru a u toho držte fiktivní jablko pod bradou. Možná ucítíte aktivitu mezižeberních svalů.
  5. Nespojujte lopatky k sobě (netvořte křidýlka), ale naopak je rozšiřte tím, že pomyslně vytáhnete ramena za lokty.
  6. Povolte křečovité držení břišních svalů. Život není posilovna. Se správným zdravým sezením se břišní svaly přirozeně zapnou od pánevního dna vzhůru k pupku a narovnají se bedra! Přirozeně posilujete. Zlepší se vám i trávení, neboť opustíte křeč pod žebry a žaludek může začít zdravě zpracovávat potravu.
  7. Zapomeňte na „nohu přes nohu“.
  8. Součástí zdravého sezení je dech. Dýchejte do celého hrudníku (zvedání klíčních kostí není hluboký dech), břicha a časem vezměte do party i podbřišek. Uvědomte si bránici, která svým pohybem „masíruje“ vnitřní orgány a podporuje jejich činnost.

Tip na závěr: Zdravé sezení ovlivňuje i pohled očí

Pozor na dlouhodobou práci na notebooku, který je sice často malý a skladný, ale z hlediska pozice těla je cestou k bolesti. Zdravé sezení pracuje i s pohledem očí. Pokud pohled směřuje dolů, tělo se podvědomě kroutí. Zdravé sezení podpoří pohled vpřed.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 05. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.