Trápí Vás ZÁCPA, PRŮJEM, OBEZITA nebo ÚNAVA? Zdravé stravování nabízí několik jednoduchých efektivních tipů, jak z toho ven

Trápí Vás ZÁCPA, PRŮJEM, OBEZITA nebo ÚNAVA? Zdravé stravování nabízí několik jednoduchých efektivních tipů, jak z toho ven

Špatné stravování není jen hrozbou pro lidi, kteří se snaží shodit nadbytečná kila nebo zformovat postavu. Špatné složení potravin a jejich nesprávné konzumování má dopad především na správné fungování těla, estetické následky jsou až druhořadým problémem. Únava, průjem, zácpa – to jsou jen některé z následků špatného stravování. Naučte se symptomy špatné stravy rozpoznat a zjistěte, jak má vypadat zdravé stravování.

Čtěte také:

Optimální váha, BMI index, kalorie. Vyznáte se ve slovníčku hubnutí?

Naslouchejte svému tělu

Jak poznáte, jestli se stravujete správně nebo špatně? Vaše tělo nám naštěstí většinou dává najevo, když mu něco nelíbí. Cítíte často únavu a nemůžete najít příčinu? Trápí vás obezita? Máte často zažívací potíže, ať už průjem nebo zácpu? To vše jsou signály, že může být něco špatně s vašimi stravovacími návyky. Jakmile si všimnete nesprávného fungování vašeho těla, je čas zamyslet se na příčinou a zaměřit se na zdravé stravování.

Zácpa

Zácpa občas trápí každého. Pokud se u vás tento nepříjemný stav vyskytuje častěji, rozhodně neotálejte a jednejte. Četnost stolice je u každého jiná, pokud ale „na velkou“ chodíte méně než 3x týdně, pravděpodobně je něco špatně. Podle výzkumů zácpou trpí asi 20 % populace vyspělých zemí, což je z velké míry dáno špatným stravováním. Co zácpu způsobuje?

  • Nedostatek tekutin. Pokud přijímáte málo tekutin, tělo si nemůže dovolit se vody zbavovat. Následkem toho je stolice příliš tuhá a její vylučování je obtížné.
  • Nedostatek vlákniny ve stravě. Podobně působí i nedostatek vlákniny ve stravě, střevo bez ní není dostatečně stimulováno k vyprazdňování. Vlákninu neumí enzymy v zažívacím traktu štěpit a je vylučována v téměř nezměněné podobě ven. Vláknina navíc váže vodu, takže v tlustém střevě nabobtná a stolice je měkčí a snadněji se vylučuje.

Průjem

Podobně jako zácpa i průjem může být příznakem onemocnění nebo může být dán špatným stravováním. Každý z nás reaguje na určité potraviny jinak, zvláště lidé s citlivými střevy mohou špatně snášet více pokrmů. Co může průjem způsobit?

  • Příliš mnoho smažených a mastných jídel. Tato jídla zvyšují počet kontrakcí střeva u lidí s citlivým trávením mohou přispívat ke vzniku průjmu.
  • Umělá sladidla. Umělá sladidla ze žvýkaček, cukrovinek a umělých nápojů se špatně vstřebávají v tenkém střevě a mohou průjem vyvolávat.

Únava

Dlouhodobá únava může signalizovat onemocnění nebo přetížení organismu, často je však způsobená i špatnými stravovacími návyky. Co může vyvolávat únavu?

  • Nedostatek tekutin. Málo tekutin vyvolává dehydrataci těla a jeho únavu. Dehydrataci podporuje i velké množství soli, kávy nebo čaje.
  • Potraviny s vysokým glykemickým indexem. Tedy takové potraviny, které prudce zvednou hladinu cukru v krvi. Prudké výkyvy cukru vyžadují energii na trávení a tělo se může cítit unavené. Glykemickými bombami jsou např. popcorn, bílá a rýžová mouka, pečené brambory a sladké snídaňové cereálie.

Obezita

Jedním z jasných příznaků špatného stravování je obezita. Společně s nedostatečným pohybem má špatné stravování za následek téměř epidemii obezity ve vyspělých státech. Máme se dobře a můžeme jíst, co chceme, což mnoho lidí nezvládá ukočírovat a proto tloustnou. Obezita je způsobená celou řadou příčin, vyjmenujeme proto jen velmi rozšířené stravovací „neduhy“, které lidé dělají a obezitě tím nadbíhají.

  • Špatná frekvence konzumace jídla. Nesnídáme a večer se přejídáme, dlouze hladovíme a nárazově se přejídáme – to vše velmi přispívá k ukládání přebytečných kil.
  • Špatné složení stravy. Mnoho cukru a nezdravých tuků, málo vlákniny a bílkovin – prohřešků ve stravě je celá řada.
  • Nedostatečný příjem tekutin. Málo tekutin zpomaluje metabolismus a trávení, což způsobuje mimo jiné tloustnutí.

Zdravé stravování

Nečekejte, až vás dostihne některý z projevů špatných stravovacích návyků a zjistěte, jaké má zdravé stravování pravidla. Na paměti mějte především následující body:

  • Každý extrém je špatný. Jezte vše, ale s mírou. Budete-li jíst jen samou zeleninu, bude to stejně špatné, jako byste jedli jen sladkosti.
  • Pestrý jídelníček. Snažte se jíst vyváženou stravu. Jednoduché pravidlo říká, že by člověk měl denně přijímat sacharidy, tuky a bílkoviny v poměru 55: 15: 30. Vyhýbejte se fastfoodům a snažte se konzumovat kvalitní, čerstvé potraviny.
  • Pravidelný přísun potravy. Nezapomínejte na snídaně a jezte nejlépe menší porce víckrát za den. Neřiďte se jen pocitem hladu, ten je někdy zavádějící, ale spíš se snažte vytvořit si pravidelný režim.
  • Jezte pomalu. Když jíte příliš rychle, nestihnete zaregistrovat, že už jste sytí. Hltáním navíc polykáte vzduch, který může způsobovat nadýmání.
  • Kultura stolování. Jezte s radostí a užívejte si každé sousto. Jídlo totiž není jen „palivo“, ale hlavně potěšení. Jídla upravujte tak, aby vám chutnala a vyhýbejte se jezení ve spěchu.
  • Pitný režim. Málo tekutin v těle má mnoho neblahých následků na zdraví, proto pijte pravidelně nejlépe neslazené nápoje.

Zdravé stravování vám přiblíží odborníci

Zdravé stravování má mnoho pravidel. Každý člověk je ale jiný a co někomu vyhovuje, jinému nedělá dobře. Neváhejte se proto obrátit na odborníky, kteří vás provedou všemi záludnostmi zdravého stravování. Vyzkoušejte třeba online kurz doktorky MUDr. Uríkové. Společně s nutriční terapeutkou Bc. Michaelou Ožanovou vás provede pravidly hubnutí podle západní medicíny. Ve svých kurzech nabízí ověřené rady a postupy, jak na zdravé stravování. Pomůže vám sestavit vyvážený jídelníček, který podpoří správné trávení a fungování těla. Všechny informace se budete dozvídat z pohodlí domova a získáte i cenné praktické materiály, ke kterým se můžete v budoucnu vracet. Zdravé stravování se díky kurzu snadno stane opravdovou součástí vašeho života.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 16. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz

Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás předst...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.