Psychosomatika slinivka a slezina: Proč v září zpomalit?

Psychosomatika slinivka a slezina: Proč v září zpomalit?

Psychosomatika může dát odpověď i v oblastech, kde klasická medicína nepokládá ani otázku. A to navzdory různý symptomům, potížím a pocitům, že „něco není v pořádku“. Ne každý neduh totiž umí přístroje změřit, respektive bez správné otázky není ani správná odpověď. Právě v tomto prostoru má místo psychosomatika, která hledí na tělo jako celek, kdy i nepatrné změny ovlivní náš organismus. Podle tradičních východních nauk a přístupů ke zdraví je každý měsíc potřeba posilovat určitý orgán. V září jsou to orgány dokonce dva: slinivka a slezina. Jak to udělat a co nám potíže v těchto oblastech ukazují?

Čtěte také:

Podzimní detoxikace organismu přírodní cestou

Podzim plný viróz aneb psychosomatika slezina

Slezinu si můžeme (trošku nadneseně) představit jako krevní filtr. Je zajímavé, že západní medicína s ní vlastně téměř nepočítá, považuje ji za orgán, který ke svému životu nepotřebujeme. Je to paradoxem, protože slezina je plnohodnotným prvkem naší obranyschopnosti. Podílí se například na tvorbě protilátek, pohlcuje poškozené nebo mutované (neplánovaně změněné) buňky a je článkem i v „recyklaci“ železa. Možná to je odpověď na jednu z otázek, proč s příchodem září (v hlavách běžného zápaďana návrat do škol) přichází i různé virózy, nachlazení či angíny. Oslabený stav sleziny (dle východních nauk) totiž snižuje naši imunitu, ale také utlumuje činnost mozku či touhu po aktivitě. Slezina vládne první polovině září.

Psychosomatika slinivka: Záněty, nadýmání i zlost

V druhé polovině září bychom se měli zaměřit i na slinivku, též známou pod názvem pankreas. Slinivka patří mezi orgány trávicí soustavy. Tvoří se v ní tzv. pankreatické šťávy, jež pomáhají trávit přijímanou potravu a též produkuje řadu hormonů – mezi nejznámější patří inzulín a glukagon, jež regulují hladinu cukru v krvi. To naznačuje i její roli, kterou jí přisoudila východní kultura – slinivka symbolizuje naši lásku k životu (sladkost života). Jak moc se mi zdá život sladký? Pokud cítíme spíš zahořklost a frustraci, následuje i odmítání života (intenzita závisí na daném jedinci). Za těmito pocity však může stát i oslabená slinivka.

Psychosomatika: Jak poznat, že máte orgány oslabeny?

Jak jsme naznačili, v případě oslabené sleziny můžete pozorovat únavu, ale také častější nemocnost v podobě infekčních (zejména virových) chorob. Při krevních testech se mohou objevit i hodnoty, které naznačují obtíže s krví nebo játry. Je dobré udělat kontrolní testy v jiném měsíci, resp. s určitým časovým rozestupem. Výjimku netvoří ani čepy na mandlích.

Obtížemi, které mohou dle východních směrů naznačovat oslabenou slinivku jsou nejčastěji různé trávicí problémy počínaje nadýmáním a konče průjmy. Únava se může ještě prohloubit a ti, co mají predispozici k oparům se dostávají do své „hlavní“ sezóny. Pro zajímavost, i opar je virové onemocnění (!), které nejčastěji způsobuje virus Herpes simplex.

 1-1580

Psychosomatika slinivka a slezina: Položte si správné otázky

Protože dle psychosomatiky naše psychické nastavení ovlivňuje fyzický stav (a následně fyzický stav naši psychiku), můžeme se při oslabení orgánů nechtěně ocitnout ve spirále, která nevede k řešení, ale jen prohloubení obtíží. Abyste mohli na svůj stav nahlédnout, můžete si položit následující otázky:

  • Cítím stres? Pokud ano, jakým způsobem jej prožívám?
  • Jak přistupuji k pro mě nepříjemným situacím?
  • Jak často jsem vzteklý/podrážděný/rozčilený? (pozor, může souviset i s oslabenými játry)
  • Jaký vztah mám sám k sobě?
  • Udržuji vyživující nebo vyčerpávající vztahy?
  • Jak moc pociťuji nejistotu? V jakých oblastech se cítím nejistý a jak zvládám tento pocit?
  • Kdy jsem se naposledy od srdce zasmál? Chybí mi radost (sladkost) života?

Psychosomatika slinivka a psychosomatika slezina: Jak je podpořit?

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že západní společnost se trochu vychýlila od přírody. Zatímco září je v přírodě „poslední“ elegantní záchvěv života před zimním spánkem, my lidé na západě se vrháme do aktivit (které paradoxně vrcholí kolem Vánoc, kdy příroda hluboce spí). Prvním krokem tedy je přestat dohánět léto. Odpočívejte víc než dosud. Spěte, co to jde. Sledujte proměny v přírodě, choďte na procházky (nikoli dlouhé vyčerpávající túry), zkuste se občas posadit do lesa nebo na paseku a jen být.

Z jídla se nejlépe hodí sezónní potraviny: dýně, cibule, brambory, kukuřice… Malou nápovědou může být zaměřit se na vše žluté a kulaté. Z obilovin jsou vhodné zahřívací pohanka a jáhly.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.