Jak se správně starat o chrup? K zubaři choďte dvakrát ročně a vyzkoušejte dentální hygienistku

Jak se správně starat o chrup? K zubaři choďte dvakrát ročně a vyzkoušejte dentální hygienistku

Péče o zuby i celou dutinu ústní je nedílnou součástí každodenního života. Kromě správné denní hygieny je důležitá také pravidelná návštěva stomatologie či návštěva zubní kliniky za účelem dentální hygieny. Správná péče o chrup začíná už s výběrem kartáčku.

Denní čištění je základ

Nejlepší prevence proti problémům se zuby je zajisté pravidelná denní hygiena. Čistit zuby byste si měli minimálně dvakrát denně, ráno a večer, a to minimálně dvě až pět minut. Někdo má tendence si kvůli únavě večer zuby nečistit, ale po celodenním zápřahu, které zuby mají (jídlo, kafé, limonády, cukry…) je to právě to nejdůležitější čištění. Zapomínat by se také nemělo na mezizubní kartáček a ústní vodu jako závěrečnou tečku.

Zubní kartáček – klasický nebo elektrický?

Váhu byste měli přikládat i výběru zubního kartáčku. Klasický zubní kartáček zůstává nejdůležitější pomůckou ústní hygieny. Žádná zubní pasta ani ústní voda nebo dentální nit nezastoupí mechanický účinek kartáčku.

Pracovní část kartáčku (osázená umělými vlákny) má být malá (asi 2 až 2,5 cm), aby se kartáček v ústech dostal do všech prostor, i na zadní plošky posledních zubů – to je jedno z nejčastěji zanedbávaných míst při čištění. Hustě osázený svazečky měkkých (soft) umělých vláken, jejichž konce musí být zaoblené. Zaoblený konec vláken je velice důležitá vlastnost kartáčku, předejdete škodám na zubech i na přilehlé dásni. Jako ideální se jeví rovný zástřih vláken, jakékoliv jiné zástřihy nezvyšují účinnost kartáčku.

Ovšem sebelepší kartáček je k ničemu, pokud se zuby nečistí správně a dostatečně. Kartáček navíc nepronikne do prostor mezi zuby, v tomto případě je vhodné využít mezizubní kartáček nebo dentální nit.

Zubař dvakrát do roka

Dalším nezbytným krokem v péči o chrup je pravidelná návštěva u zubaře. Na kontrolu k zubaři byste měli chodit nejméně jedenkrát za půl roku. V případě potíží stomatologii navštivte ihned.

Někdo návštěvu odkládá, jelikož při slově zubař se může rozklepat strachy. Zubní ordinace Alfadent, která sídlí na Praze 5, provádí zubní ošetření bez bolesti, proto když se řekne zubař, nemusí to ve vás hned vyvolat obavy. Zubní klinika využívá metod analgosedace a narkózy, které jsou bezpečné a moderní. Pokud máte problémy se zuby, ošetření neodkládejte. Ohrožujete své celkové zdraví i svoji peněženku. Malá plomba s ošetřením bez bolesti je levnější než trhání zubu a jeho následné nahrazování zubem novým (zubní implantáty, korunky, můstky).

Zubní ošetření bez bolesti

Nepodceňujte dentální hygienu u specialistů

Dentální hygiena se stává čím dál modernější, ale mnoho lidí ji stále považuje za zbytečnou a preventivní prohlídky u zubaře berou za dostačující. Prevence v oblasti zubní péče, tedy kvalitní dentální hygiena, je nejen nejúčinnější, ale zároveň také nejlevnější způsob vaší péče o zuby.

Dentální hygienu provádí odborně vzdělaná dentální hygienistka, která vám poskytne profesionální čištění zubů, odstraní zubní kámen nebo pigmentace na zubech. Podává také odbornou instruktáž ústní hygieny, doporučí, jak si vybrat správný zubní kartáček, která zubní pasta a ústní voda je pro zuby a ústa nejvhodnější, či jak správně používat mezizubní kartáček nebo dentální nit. Vysvětlí vám také, jak dodržovat Desatero Alfadent pro zdravý chrup. Dentální hygienistka připravuje také chrup na bělení zubů a poradí, jak udržovat zářivě bílý úsměv.

Dentální hygiena – co hrozí při zanedbání?

V dutině ústní se nachází velké množství mikroorganismů, které se usazují na povrchu zubů. Spolu se slinou a buňkami okolních sliznic vytvářejí povlak, který nazýváme zubní plak. Živnou půdou pro bakterie je cukr, který přeměňují na agresivní kyseliny poškozující okolní tkáně. Kyseliny leptají i sklovinu, čímž vzniká zubní kaz. Poškozují také závěsný aparát zubu a vyvolávají zánět dásní.

Pokud se plak neodstraní, zmineralizuje a vytváří zubní kámen. Kyseliny pronikají do hloubky, kde vznikají parodontální choboty a na jejich základě onemocnění paradentóza. To pak může dojít i ke ztrátě zubu.

Odstranění zubního kamene neodkládejte

Zubní kámen vzniká zmineralizováním zubního plaku. Odstranění zubního kamene není radno odkládat a je dobré se objednat na zubní klinice k dentální hygienistce. Ošetření je bezbolestné. Pomocí ultrazvukové koncovky dojde při vysoké frekvenci k rozrušení struktury zubního kamene, v případě citlivých zubů není problém provést zákrok v lokální anestezii.



Diskuse k článku

  • Nováková

    14:08 12. 2. 2019 0
    Dobrý den,
    přibíráte ještě nové pacienty (VZP)?
    děkuji

Lunární kalendář

ČTVRTEK 16. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz

Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás předst...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.