Vyrobte si voňavé domácí šampony a kondicionéry podle typu a barvy vlasů

Vyrobte si voňavé domácí šampony a kondicionéry podle typu a barvy vlasů

Výroba domácího šamponu z bylinek - univerzální postup

Pokud si chcete vyrobit domácí šampon na vlasy z bylinek, které máte doma v květináči nebo na zahradě, postačí k tomu i tento univerzální a snadný postup. Budete potřebovat uzavíratelnou lahvičku na šampon, pár kapek esenciálního oleje, převařenou destilovanou vodu, tři až čtyři lžíce nastrouhaného olivového mýdla, a pokud chcete prodloužit trvanlivost vyrobeného šamponu, pak i konzervant - tenzid, který je možné si zakoupit.

Čtěte také:

Přírodní péče o vlasy a přírodní barvení vlasů

Postup výroby domácího bylinného šamponu: Hrnek vody převařte a vmíchejte nastrouhané olivové mýdlo. Přidejte i dvě kapky esenciálního oleje a hrst bylinek dle vašeho výběru. Vše nechejte takto odležet do druhého dne, poté sceďte, přelijte do lahvičky a máte hotovo. Takovýto šampon vydrží uskladněný v chladu asi týden.

Domácí kopřivový šampon

Nejlepší pro výrobu domácího šamponu jsou čerstvé kopřivy. Ty si můžete natrhat od jara až do podzimu, mimo sezónu si však vystačíte i se sušenými rostlinami. Kromě kopřivy přidejte do šamponu i hrst ořechových listů, nastrouhané olivové nebo dětské mýdlo a tea tree oil. Kopřivy podporují zdraví vlasů, jejich přirozený lesk, kvalitu a působí preventivně proti vypadávání vlasů.

Postup přípravy domácího kopřivového šamponu: Hrst kopřiv povařte po dobu asi 5 minut s ořechovými listy. Po dobu jedné hodiny nechejte odvar louhovat, poté přidejte nastrouhané mýdlo a krátce vše povařte, než se mýdlo rozpustí. Přidejte několik kapek tea tree oil, nebo i několik kapek oblíbeného éterického oleje.

Domácí šampon – ten pravý podle typu vlasů

Bylinky pro svůj domácí šampon si můžete volit podle typu vašich vlasů a jejich barvy. Ženy a muži se světlými vlasy by měli sáhnout po heřmánku, který vlasy světlé i mírně tónuje a zesvětluje. Pro lámavé vlasy je dobrý rozmarýn. Na suché vlasy je vhodný kostival nebo šalvěj. Podrážděná pokožka hlavy se zklidní za pomoci šamponu z měsíčku.    

Levandulový šampon proti padání vlasů

K přípravě domácího voňavého levandulového šamponu budete potřebovat 200 g převařené destilované vody, 50 g olivového mýdla, 10 g sušené levandule a 20 g tenzidu. Pokud budete chtít domácí šampon konzervovat, pak je třeba použít i 10 g bylinkového extraktu. Nejprve převařte vodu a v ní nastrouhané olivové mýdlo rozpusťte. Do převařené vody vložte bylinky a přes noc nechejte odstát. Ráno přelijte přes látku nebo sítko, vmíchejte tenzid a nekonzervovaný šampon, který je nutné spotřebovat do pěti dnů, je hotov. Pokud chcete šampon konzervovat, pak nejjednodušší je konzervace alkoholem. Stačí bylinku naložit do lihu a nechat louhovat, pak odebrat cca 10 g extraktu a přidat do šamponu.

Rady pro zesvětlení vlasů

Heřmánek, citron a rebarbora mívají zesvětlující účinky. Oplachováním odvarem z heřmánku docílíte zesvětlení vlasů, pokud jste od přírody špinavě blond. Heřmánek nebo oplachování citronem pomůže, také pokud chcete zesvětlit třeba tmavě hnědé vlasy. Účinek citronu také zesílíte, pokud si s aplikovaným citronem nebo heřmánkem na vlasy půjdete sednout na nějakou chvíli na sluneční paprsky.

Rady pro ztmavování vlasů

Máte-li hnědé vlasy a chcete je o něco ztmavit, pak zkuste následující recept. Povařte drcené ořechové slupky s olivovým olejem a nechejte působit. Použít lze i oplach z černého čaje, který je po působení nutno pečlivě z vlasů opláchnout. Jedním z nejstarších způsobů ztmavování vlasů je barvení plody z bezinek. Tři hrsti sušených plodů černého bezu zalijte horkou vodou, po hodině směs rozmixujete a naneste na vlhké vlasy. Vlasy takto ošetřené zabalíte a vše necháte působit po dobu dvou hodin.

Jak na zrzavé vlasy

Na zrzavé vlasy můžeme použít ibiškové květy. Hrst ibiškových květů přelijeme 500 ml vody, necháme svařit a 10 minut povaříme. Po dobu jedné hodiny necháme výluh odstát, přecedíme a slijeme.

Červený odstín můžeme získat i z kořenu rebarbory, a to tak, že v půl litru nesladkého kyselého vína vaříme 150 g kořene tak dlouho, dokud se polovina tekutiny neodpaří. Vzniklou barvu můžeme vtírat do vlasů a potom necháme oschnout.

Domácí šampony z jedlé sody

Jedlá soda pomáhá zbavit se nahromaděných nečistot, které se usadí ve vlasech i na pokožce hlavy. Jedlá soda má však tendenci vlasy narovnávat a vysušovat, proto je třeba po umytí šamponem ještě umýt vlasy vodou s jablečným octem, pak budou vlasy načechrané a lehké.

K přípravě domácího šamponu z jedlé sody je třeba 1/2 šálku jedlé sody a 3 šálky vody. Můžete si připravit vždy čerstvou dávku šamponu před mytím samotným nebo skladovat připravený v plastových nebo skleněných lahvích. Připravenou a protřepanou směs aplikujte na hlavu nejlépe rozprašovačem. Celou hlavu namokřete a promasírujte celou vlasatou část hlavy, opláchněte pak 1/2 hrnkem jablečného octa. Samotná soda nesmí být na hlavě více než 3 - 5 minut.

Domácí šampon z mýdlových ořechů

Jde o tradiční recept indických žen, které šampon z mýdlových ořechů vyráběly již ve starověku. K výrobě šamponu je zapotřebí asi deset skořápek na litr vody, povaříme po dobu 5 minut. Během vaření se ze skořápek uvolňuje saponin, takto vzniklý roztok necháme vychladnout a usadit třeba přes noc. Pak si s ním můžeme umývat nejen vlasy, ale i tělo. Vlasům šampon z mýdlových ořechů dodá vitalitu, lesk a odstraní lupy. Tento domácí šampon příliš nepění, ale ani tak jej nepoužíváme více, než u kupovaného šamponu.

Pivní kondicionér pro suché vlasy

K přípravě je zapotřebí litr vody a půllitr piva. Smícháme a přelijeme vlasy. Pivo dodá vlasům vitamíny a minerální látky a jemné vlasy by po nich měly zesílit. Pivo může vlasy i trochu slepit, a proto se dá použít i jako tužidlo. Není-li to žádoucí, vlasy ještě opláchneme vodou.

Rozmarýnový domácí kondicionér

K přípravě rozmarýnového kondicionéru budete potřebovat 150 ml kvalitního vinného octa a 20 ml rozmarýnového extraktu. Připravte si také 100 ml vodky a 1,75 litru čerstvě převařené destilované nebo filtrované vody. Koncentrát má trvanlivost 4 - 6 měsíců. Jeden panák (40 ml) koncentrované rozmarýnové vody se rozmíchá ve studené vodě a vlasy po umytí šamponem přelijeme. Přelité vlasy již neoplachujeme vodou, pouze vyždímáme a vysušíme.

Skutečnou energetickou bombou pro růst vašich vlasů je přeliv, který vyrobíte ze zeleného čaje, čaje s guaranou, heřmánku, maté a máty.

Další přírodní oplachy na vlasy

Oplach z jablečného octa

K oplachům budete potřebovat 1/2 hrnku jablečného octa, 1 litr vody a pár kapek voňavého esenciálního oleje. Vlasy můžeme pouze opláchnout nebo i zabalit do ručníku a nechat zhruba po dobu 5 minut působit.

Citrónový oplach

Výroba je úplně jednoduchá. Do 2 litrů vody vymačkáme 2 citróny a vlasy po umytí přelijeme. Citronový oplach vlasy zpevňuje.

Vlasová voda z mateřídoušky

Do 1/2 litru octa vložíme cca 120 g nati mateřídoušky, přivedeme k varu a krátce povaříme. Přidáme dále 250 ml rumu a necháme týden stát v lahvi. Pak směs přecedíme a přefiltrujeme. Takovouto vlasovou vodou pak vlasovou pokožku masírujeme.

Stimulace růstu vlasů přírodní cestou

Chceme-li podpořit růst vlasů, pak můžeme pomoc rovněž hledat v přírodě. Skutečnou energetickou bombou pro růst vašich vlasů je přeliv, který vyrobíte ze zeleného čaje, čaje s guaranou, heřmánku, maté a máty. Vše zalijete horkou vodou a po dobu 2 hodin necháte louhovat. Takto vzniklým výluhem přelijete vlasy a vmasírujeme jej i do pokožky.

Růst vlasů je možné stimulovat i zázvorovým výluhem, který připravíme rovněž velice jednoduše. Kousek zázvoru nastrouháme a přelijeme horkou vodou. Chvíli vše necháme louhovat, vetřeme do pokožky hlavy a necháme působit po dobu 10 minut.

Další možný přeliv pro podporu růstu vlasů připravíte z kořene lopuchu. Ten může být čerstvý i sušený. Lopuchový kořen nakrájíte nadrobno a zalijete alkoholem. Na tmavém místě necháte výluh stát a louhovat po dobu minimálně jednoho měsíce. Do výluhu je možné přidat i kopřivu, která je rovněž růst vlasů podporující rostlinou nebo éterické oleje pro lepší vůni. Výsledný extrakt pak naředíme (cca 15 - 20%) s vodou.

Bylinky stimulující růst vlasů

Z rostlin si můžete připravit bylinkovou kúru, která podpoří růst vlasů a také eliminuje jejich padání. Potřebovat budete čerstvou kopřivu, listy ořechu a listy břízy, stonek vlaštovičníku. Rostliny vložíme do studené vody (od každé bylinky cca stejné množství) a zahřejeme na bod varu. Po dobu 3 minut necháme stát. Můžeme používat na umývání vlasů i na přelití po umytí.

Čekanková šťáva proti padání vlasů

Máte-li potíže s vypadáváním obočí, řas nebo vlasů, může pomoci čerstvá šťáva z čekanky obecné. Kus stonku čekanky rozmělníme a naneseme přímo na obočí a řasy. Nadrobno nasekaný stonek čekanky a drobně pokrájenými listy ořechu vlašského přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a takovýmto odvarem pak masírujeme pokožku hlavy 3x denně po dobu alespoň 4 dnů.

Fenyklový odvar na mastné vlasy

10 g fenyklu vyluhujeme v 1 dl horké vody, která však není úplně vařící, necháme ji minutku odstát. Po 20 minutách scedíme a vlasy opláchneme po jejich umytí.

Meruňkový oplach na jemné vlasy

Hrst sušených meruňkových listů přelijeme 250 ml vroucí vody. Necháme vychladnout, přecedíme a vzniklou tekutinou vlasy přelijeme.

Tužící prostředky z přírody

Zpevnit účes můžete nejen za pomoci komerčních stylingových prostředků, ale i za pomoci přírodních prostředků.

Med a kokosový olej

Na kratší vlasy si můžeme připravit vlasovou vodu z asi 2 dílů medu ke 3 dílům kokosového oleje – stačí jen malé množství. Přidáme 10 kapek citronové šťávy, 3 kapky propolisu a zalijeme asi trojnásobným množstvím vody.

Grapefruitové tužidlo

Šťáva z 1/2 grapefruitu stačí na to, abychom účes nejen rozčesali, ale rovněž drží účes jako tužidlo.

Další zajímavé tipy na péči o vlasy najdete v článku Vyzkoušejte ozdravné a posilující domácí masky na vlasy.



Diskuse k článku

  • Lenka

    14:52 11. 3. 2019 +3
    Já jsem určitě pro používání přírodních šampónů. :-)

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Krása pro ženy – vizážistka a astroložka Kateřina Schlosserová
Není tajemstvím, že každá žena touží být krásná. Ať už…
Věra Novotná
Věra Novotná provozuje kadeřnictví…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?