Vojtova metoda léčí poruchy hybnosti u dětí i dospělých

Vojtova metoda léčí poruchy hybnosti u dětí i dospělých

Autorem metody, která užívá soubor cvičení k léčbě psychických a fyzických poruch u dětí a dospělých je Prof. MUDr. Václav Vojta. Působení této metody je založeno na předpokladu, že v centrální nervové soustavě má člověk zakódované správné přirozené pohyby a pohybové vzory. Vývoj pohyblivosti je přirozeným pokračováním nitroděložního vývoje během těhotenství a probíhá zcela automaticky.

Čtěte také:

Na bolesti kloubů a zad platí Dornova metoda

Dle Vojtovy metody je možné zasahovat do geneticky zakódovaného motorického programu člověka takovým způsobem, že pokud je přítomna patologie centrální nervové soustavy, pak znovuvytvořením reflexních nervových drah je možné obnovit správný pohybový vzorec. Provádí se za pomoci stimulace přesně určených spoušťových zón na těle klienta. Je vhodná jak pro kojence, tak pro děti i dospělé a je účinnou léčbou i prevencí pohybových vad, přispívá také ke správnému držení těla.

O zakladateli Vojtovy metody

Profesor Václav Vojta se narodil 12. 7. 1917 v České republice. V roce 1937 začal studovat medicínu na Karlově univerzitě v Praze. Z důvodu německé okupace mohl odpromovat teprve v roce 1947. V tomtéž roce se rozhodl pro specializaci na neurologii a dětskou neurologii, které se začal věnovat. Působení na neurologické klinice profesora Hennera pro něj bylo velmi důležitým milníkem a od roku 1954 pak pracoval v lázních Železnice s dětmi s DMO. Od roku 1956 potom vedl oddělení dětské neurologie na IV. Klinice lékařské fakulty UK. Ve své činnosti profesor Vojta pokračoval i po emigraci do Německa. Pracoval jakožto vědecký pracovník a vedl kurzy pro lékaře, v Dětském centru v Mnichově nadále rozvíjel diagnostický a terapeutický systém reflexní lokomoce a také výukové programy pro fyzioterapeuty, lékaře a lektory Vojtovy metody. V roce 1984 pak byla založena Vojtova společnost, která si dala za úkol prosazování použití lokomočního principu. Po roce 1989 se profesor Vojta vrátil do Prahy, kde se podílel na výuce lékařů a studentů medicíny. Ve svém životě publikoval více jak sto odborných vědeckých prací. Zemřel v roce 2000 v Mnichově.

Objevem reflexní lokomoce vyvinul Václav Vojta účinnou metodu, která přinejmenším zčásti navrací základní pohybové vzory i lidem s poškozenou centrální nervovou soustavou a problémy s pohybovým systémem. Terapeut musí v rámci cvičení vyvinout cílený tlak v určitých aktivačních zónách na těle pacienta. Tyto podněty vedou u lidí každého věku reflexně k pohybovým komplexům, a to k reflexnímu plazení a reflexnímu otáčení. V těchto pohybech jsou obsaženy všechny základní prvky lidského pohybu vpřed. Tyto pohybové komplexy mohou být aktivovány nezávisle na vůli pacienta.

Pro koho je vhodná Vojtova metoda

Obecně je možné Vojtovou metodou léčit jakékoliv postižení hybnosti. U dětí je metoda úspěšně používána u těchto onemocnění:

  • Dětská mozková obrna (DMO) - trvalé postižení hybnosti a držení těla způsobené neměnným poškozením nezralého mozku dítěte nebo plodu
  • Fixované asymetrické držení hlavy (tortikolis)
  • Obrna brachiálního plexu (pažní nervový pletenec)
  • Rozštěp páteře - je poměrně častou vrozenou vadou, má více forem, přičemž některé z nich jsou prakticky neškodné, jiné však výrazně omezují život postiženého
  • Tzv. koňská noha - je běžná vrozená vada, projevující se chybným postavením nohy v kloubu talokrurálním. Postižena může být jedna nebo i obě nohy. S touto vadou se rodí 1 z 1000 dětí, častější je její výskyt u chlapců. K deformaci dochází během vývoje plodu. Koňská noha je často dědičná a vzácně je spojena ještě s dalšími vrozenými vadami.
  • Skolióza - trvalé vychýlení páteře do stran. Je to jedno z nejdéle známých ortopedických onemocnění vůbec. Vzniká v případě, že se jednotlivé obratle pootočí kolem vlastní osy. 
  • Různé ortopedické vady hrudníku
  • ...a jiná neurologická onemocnění

 

dětská mozková obrna

U dospělých se Vojtova metoda využívá v léčbě:

  • stavů po cévní mozkové příhodě
  • bolesti související s páteří
  • skoliózy
  • periartritidy - bolestivé rameno
  • jiných neurologických onemocnění 

Nejlepší výsledky léčby za použití Vojtovy metody jsou dosahovány u malých kojenců. Je to proto, že čím dříve je léčba zahájena, tím lépe pro další vývoj dítěte. Důvodem této skutečnosti je především to, že u nejmenších kojenců nejsou dosud fixovány špatné pohybové vzorce a k úspěchu léčby přispívá i vysoká plasticita neboli tvárnost centrálního nervového systému jedince, který je doposud ve vývoji. Jedná se zde prozatím jen o funkční blokády, kdy dítě z různých příčin není schopno použít svoje vrozené pohybové modely. U starších dětí, dospívajících a dospělých jsou již patologické pohybové vzory více fixovány a rovněž plasticita mozku je již menší, proto metoda v těchto případech již bohužel nemůže vést k úplné normalizaci stavu klienta. Může však napomoci k posílení funkčních pohybových vzorců a vést i k výraznému zlepšení potíží a zvýšení kvality života klienta.

Cíl Vojtovy metody

Za pomoci Vojtovy metody je možné vracet do funkce svaly, které člověk při svém pohybu nedokáže vědomě používat, aktivuje oslabené a nepoužívané svaly a umožňuje souhru protilehlých svalových skupin. Cvičení pak stimuluje tělo člověka k vyvolání vrozených pohybů. Dosáhne se tak správného držení těla, postoje i chůze. Současně dochází k pravidelnému hlubokému dýchání, upravení tepové frekvence, pozitivní stimulaci nervových center, celkovému zlepšení mentální aktivity a uvolnění svalových křečí.

Vojtova metoda - průběh terapie

Vojtova metoda vyžaduje poměrně rozsáhlé znalosti v diagnostice a léčbě. Přístup ke klientovi je zcela individuální a obvykle mu předchází vyšetření rehabilitačním lékařem, neurologem a dalšími specialisty. Před započetím samotné léčby a cvičení se přistupuje také k důkladnému neurokineziologickému vyšetření, kdy je stanovena hybnost dítěte a hybné poruchy pomocí speciálních testů. Po tomto vyšetření je také stanoven léčebný plán a cíle léčby. K docílení požadovaného efektu je zapotřebí pravidelnost cvičení a dostatek trpělivosti. Léčebný plán a cíle léčby jsou stanoveny po vyšetření individuálně dle aktuálního stavu klienta a jeho možností.

Nezbytnou součástí léčby a používání Vojtovy metody u dětí je přesné proškolení jednoho z rodičů, který s dítětem pravidelně terapii provádí v domácím prostředí. Cvičení je pak prováděno několikrát denně a klient dochází na rehabilitaci za svým fyzioterapeutem. Takováto léčba je vždy dlouhodobá a závisí na stupni a rozsahu obtíží.

Fotolia_41352278_XS

Terapeutický systém Vojtovy metody zahrnuje tři hlavní modely: model reflexního plazení, reflexního otáčení a model první pozice. V rámci těchto modelů jsou stimulovány spouštěcí body nebo několik spouštěcích bodů najednou, přičemž dochází k vyvolání pohybové aktivity. Model aktivovaný z polohy na zádech se nazývá reflexní otáčení a model aktivovaný z polohy na obou kolenou se nazývá první pozice. Jedná se o modely umělé, které obsahují dílčí modely pohybového vývoje dítěte. Jako globální modely se v pohybovém vývoji dítěte nevyskytují.

Kontroly u fyzioterapeuta

Kontroly jsou individuální a každý fyzioterapeut stanovuje intenzitu návštěv na základě vstupního vyšetření dítěte. V případech, kdy dítě nejeví známky zdravého pohybu, standardního vývoje, a jeho celková motorika je opožděná, tak může být kontrola i po týdnu. V případech jiných, kdy jsou všechna ostatní vyšetření bez známek poruchy, kontrola může být i jen jednou za měsíc. Kontrola slouží k znovu vyšetření dítěte, dosavadní cvičení se zkontroluje a vytvoří se přizpůsobení novému stavu.

Jak často cvičit Vojtovou metodou s dítětem

Tato záležitost samozřejmě rovněž závisí na vyšetření dítěte, ale dá se říci, že platí pravidlo – čím více budeme s dítětem cvičit, a tak vyvolávat správné vzorce, tím pevněji je vložíme do jeho mozku a nesprávné vzorce tak přebijeme.

Když je metoda procvičována doma s rodiči, stává se, že se dítě někdy začne bránit nebo vztekat, i přesto je však nutné ve cvičení nepolevovat. Pro rodiče je toto mnohdy psychicky náročné.

Terapie je pro dítě dosti náročná a vzhledem k tomu, že je reflexní, může přímo ovlivňovat některé další nemoci. Je dobré zmírnit či vynechat cvičení, v případě, že dítě nachlazené, má teploty, je-li před nebo po očkování a v případě zvracení. Vždy však musíme přihlížet k individualitě dítěte a rozhodnutí o vynechání cvičení nechat na zvážení fyzioterapeuta.

Na otázku jak dlouho je potřeba cvičit, aby byly znatelné výsledky, nelze jednoznačně odpovědět. Někdy uvidíte výsledky už po týdnu, jindy je potřeba více času i trpělivosti.

Výsledky cvičení

V rámci lékařského pojetí je výsledkem cvičení správná aktivace vrozených pohybových vzorců tak, aby se dítě „naučilo" správné koordinaci. Předpokládá se, že pokud se toto podaří, pak dítě bude chodit, běhat a nebude mít v dospělosti problémy s bolestmi zad, skoliózami a dalšími potížemi. Nejdůležitějším praktickým výsledkem je, že dítěti je zajištěna a podpořena jeho co největší soběstačnost. Nic však nelze říci přesně a s určitostí, neboť vše záleží na výchozí diagnóze dítěte a jeho celkovém stavu.

Vojtova terapie se nesmí provádět při:

  • akutních horečnatých onemocněních
  • zánětlivých procesech
  • specifických onemocněních, jako je např. osteoporóza
  • určitých srdečních a svalových onemocněních
  • těhotenství


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

HARMONY SPA: Tantrické masáže a transformační techniky, Praha
Chcete se zbavit nahromaděného stresu, odpoutat…
Relaxační Salon Julie
relaxační masáže -…

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.