Vánoční kaktus a návod na správné pěstování aneb rozkvetlá krása pod stromeček

Vánoční kaktus a návod na správné pěstování aneb rozkvetlá krása pod stromeček

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) pochází z tropických deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky, zejména Brazílie. Tyto rostliny zde rostou jako epifyty. Epifyty jsou organimy, rostoucí na jiných rostlinách, ovšem nikoliv jako parazit. Živí se zcela samostatně. Typické epifyty se nacházejí na kmenech a větvích stromů tropických pralesů. Vánoční kaktus se od jiných kaktusů, rostoucích v suchých pouštích, odlišuje. Rostlina získala jméno po francouzském sběrateli kaktusů Frederiku Schlumbergerovi. Z prvního exempláře se mohli Evropané radovat v roce 1817. 

Čtěte také:

Vánoční kaktus - ozdoba domácnosti nejen přes Vánoce

Jak vánoční kaktus vypadá?

Jeho tělo je složeno z plochých článků. Pokud je rostlina mladá, jsou vzpřímené. Polehávat začínají postupným stárnutím. Proto vypají velmi dekorativně, pokud je umístíme v závěsných květináčích nebo košíčcích. Vánoční kaktus je totiž velmi zajímavou rostlinou i v době, kdy zrovna nekvete. Kvést začíná na přelomu podzimu a zimy. Na koncích jeho článků se objevují poupata. Z nich se vytvoří trubkovité květy s vyčnívající bliznou a ohnutými korunními plátky. Mají nejenom tradiční červenou barvu, ale díky šlechtění i jiné odstíny. Těmi jsou například růžové, červená, fialová, žlutá nebo bílá. 

Pěstování vánočního kaktusu

Umístění vánočního kaktusu

Pro pěstování vánočního kaktusu je ideální hlinito-písčitá půda anebo speciální substrát pro pěstování kaktusů. Vánoční kaktus nesnese vápník. A to nejenom v zemině, ale ani v hnojivu. Důležité je taky umístění kaktusu. Nedělá mu dobře přímý sluneční svit ani přílišné světlo. Prospívat bude nejlépe v polostínu. V jeho původním prostředí, tedy pralese je doba osvitu velmi krátká díky bujné vegetaci. Vánoční kaktus je tedy rostlinou krátkodenní. Znamená to, že potřebuje k životu méně světla a proto se začíná probouzet k životu a kvést až na podzim, spolu s příchodem krátkých dnů. Umístíme ho proto nejlépe na parapet okna, které směřuje na sever. Jestliže tuto možnost nemáme a dáme kaktus na okno směrem na východ, jih anebo západ, je třeba stabilně ponechat napůl zatažené žaluzie. Více a méně je otvíráme podle toho, jaké je právě roční období a jak moc svítí slunce. 

Teplota pro vánoční kaktus

Vánoční kaktus potřebuje chladnější prostředí. Teplota v místnosti by se měla pohybovat zhruba v rozmezí mezi 12 až 15oC. Při vyšších teplotách, tedy nad 20 oC nezačne kvést. A to ani tehdy, pokud se mu daří výborně. Rostlinu musíme chránit před mrazem. Ten by ho zahubil. V jeho domovině se přece vůbec nevyskytuje! V chladnějším prostředí musí rostlinka zůstat až do vývinu poupat. Jakmile ji totiž přemístíme to tepla, poupata se začnou rozvíjet a květy rychle uvadají. Vánoční kaktus by nám tak odkvetl dříve, než by Vánoce nastaly. 

Zálivka - jak vánoční kaktus zalévat?

Vánoční kaktus je pralesní rostlina. S tím souvisí potřeba vlhkého vzduchu. Velmi důležitá je při jeho pěstování také zálivka. Od března do července probíhá u vánočního kaktusu období růstu. V této době potřebuje vánoční kaktus střední zálivku. A to pravidelně. Zhruba od poloviny srpna zalévání omezíme až do doby, kdy je viditelné nasazení poupat. Pak se opět vrátíme k původnímu dávkování vody, tedy normální zálivce. Vánoční kaktus je ale také velmi citlivý na přemokření. Zejména při nízkých teplotách se stává důvodem, proč uhynou kořeny a tím pádem i celý zbytek rostliny. Jakmile vánoční kaktus odkvete, opět zmírníme zálivku. Nízkou vlhkost vzduchu v místnosti vyřešíme pravidelným rosením rostliny. Je třeba používat zásadně pouze odstátou vodu. 

Péče během vegetačního růstu

Jakmile kaktus odkvete a ocitne se v době vegetačního růstu, je třeba mu dopřát teploty lehce nad 20°C. Potěšíme ho i tím, že ho v létě dáme na balkón nebo ven. Musíme však vybrat místo, chráněné před přímým sluncem i deštěm a větrem. Pokud tuto možnost nemáme, můžeme kaktus umístit mezi otevřenými okny. Je nutné ho ale přistínit. 

Kaktus vánoční

Hnojit či nehnojit?

Vánoční kaktus nepotřebuje mnoho hnojit. Dokonce se obejde zcela bez hnojiva. Ovšem pod podmínkou, že ho budeme pravidelně přesazovat. Přihnojujeme teprve dobře zakořeněné rostliny. Takže zásadně nehnojíme nové vánoční přírůstky ve fázi nedávno zasazených řízků. Ke hnojení používáme v období vegetačního růstu jednou za čtrnáct dní slabý roztok plného hnojiva. 

Přesazování vánočního kaktusu

Přesazovat vánoční kaktus je vhodné jednou za 2 – 4 roky. To, že je čas na přesazení poznáme podle toho, když je rostlině malý květináč. Pro přesazování je nejvhodnějším obdobím počátek března, tedy dříve, než nastave vegetačná období.

Jak přesazujeme? Za první ihned vánoční kaktus po vyjmutí z květináče zasadíme do nového a zasypeme zeminou. Nikdy ho nenecháváme položený bez hlíny! A to ani na krátký čas. Nikdy přitom neodstraňujeme veškerou starou zeminu, vánoční kaktus pouze přemístíme z květináče do květináče. 

Množení

Vánoční kaktus namnožíme řízkováním. Během ledna až března opatrně odlomíme z rostliny zhruba čtyři až pět článků dlouhý kousek, který dáme zakořenit do vody, případně do květináče. V něm máme připravenou směs písku a rašeliny. Nádobku umístíme na světlé místo ( bez přímého slunečního svitu ) o teplotě mírně přes 20°C. 

Vánoční kaktus od Vánoc do Vánoc

Jak tedy správně pečovat o vánoční kaktus, aby nám příští Vánoce včas a v plné síle vykvetl? Někdy se totiž může stát, že dostaneme nebo si pořídíme krásný exemplář vánočního kaktusu. Vykvete nám ovšem jen jednou – a pak už nikdy. Takže jak na to? Pojďme si to shrnout.

V době odpočinku omezíme zálivku, a to hodně. Zaléváme pouze tehdy, pokud je zemina skutečně vyschlá, a to je zhruba jednou za dva týdny. Každý den ale vánoční kaktus rosíme! S nasazením poupat přihnojíme tekutým hnojivem – bez vápníku. Dopřejeme rostlivě také více vody. Jakmile jsou poupata rozvitá, přemístíme vánoční kaktus do vytopené místnosti. Ideální čas je zhruba týden před Štědrým dnem. Ne dříve, aby kaktus neodkvetl ještě před Vánocemi.

Místo, kam ho umístíme, je třeba dobře promyslet. Dokud květy neodkvetou, neměli bychom s ním totiž pohybovat, aby poupata neopadala. Jako prevenci před předčasným opadáním můžeme zvolit rosení odstátou vodou. Tu ale zásadně nestříkáme přímo na květy, jinak se na nich utvoří hnědé skvrny. Po svátcích odstraníme z odkvetlé rostliny všechny zbytky květů, kaktus vrátíme do chladna a omezíme zálivku. Přestáváme s hnojením.

Pokud dopřejeme kaktusu správnou péči, odmění se nám opět o Vánocích nádhernými květy.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Krajcar, s.r.o.: kvalitní koupelnový nábytek
Koupelnový nábytek: skří…
Bezpečnostní agentura Usir Security, Praha 4
Bezpečnostní služby pro soukromé…
ELmodul.eu Daniel Hlaváč: osazování plošných spojů
Společnost ELmodul.eu se zaměřuje na v…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?