Úplňky a jejich druhy přehledně! Víte, co znamená vlčí, bouřkový či kukuřičný úplněk?

úplňky a jejich druhy2Úplňky a jejich druhy.

Energie a vliv Luny jsou odpradávna lidmi vnímány jako magické. Úplňky jsou nejintenzivnější a tajemnou fáze Měsíce, kdy je Sluncem osvětlená celá měsíční polokoule přivrácená k Zemi.

Úplněk je jedinou polohou Měsíce, kdy je z jedné poloviny celý jeho povrch osvětlen. Úplněk má vliv na přírodní jevy na naší planetě, nejznámějším z nich jsou slapové jevy. Úplněk má vliv i na lidský organismus, v období kolem úplňku se doporučuje vyhnout se jakýmkoliv operacím a jiným zdravotním zákrokům. Je to doba vhodná pro různé rituály, transformaci a uvědomění si sebe sama. Více o tom píšeme v lunárním kalendáři

Úplňky jsou vhodné pro půst a nevhodné na operace

Úplňky jsou jako stvořené k projevům lásky, souznění, seznamování, odpouštění i usmiřování. Negativním vlivem úplňku může být to, že některým lidem přináší problémy se spánkem a sklony k depresím a sebelítosti. Při úplňku intenzivněji pociťujeme svoje emoce a  úplňky jsou rovněž jako stvořené pro nejrůznější rituály, relaxace a magii. Přečtěte si další vlivy úplňku

Úplněk je také skvělý den pro půst nebo odlehčení stravy. Tělo rychleji pracuje a pokud se tělu nedostává tento den jídla, odlehčuje a vyplavuje mnohem snadněji toxické látky a nepotřebné přebytky. Jednotlivé druhy úplňků lidé pro přehlednost pojmenovávají, rovněž úplňky reprezentují různé přechodové momenty v roce i životě člověka.

Druhy úplňků podle jednotlivých znamení zvěrokruhu 

V evropské tradici jsou úplňky obvykle pojmenovány podle toho, v jakém slunečním znamení se právě nachází. Podle toho se  jim přisuzují také jednotlivé charakteristiky a působení na člověka.

Úplněk v Beranu

Úplňky v Beranu vyvolávají silnou vůli prosadit se, bez ohledu na překážky. Energie Berana je samostatná a aktivní, je to vhodné období pro posílení sebevědomí, práci na sobě a počátky nových projektů.

Úplněk v Býku

Tento úplněk na člověka obvykle působí tak, že má chuť užívat si života a vnímat jej všemi smysly. Energie Býka je stabilní a klidná, nemá rád změny, takže pro nové začátky úplněk v Býku není zrovna vhodný.

Úplněk v Blížencích

Je to čas splněných přání. Všímejte si svých myšlenek, zapisujte si je, napojte se na svoji vnitřní moudrost.  

Úplněk v Raku

Rak je citlivé a domácky orientované znamení. V době, kdy je úplněk v Raku, lidé bývají sentimentální, je to skvělý čas dát svoji pozornost dětem a partnerům. V tuto dobu můžeme upřímně projevit svoji touhu po lásce.  

Úplněk ve Lvu

Patří mezi úplňky, kdy je vhodné pracovat na svém sebevědomí a úspěchu. Je to skvělé období pro přivolání úspěchu a užívání si života. 

Úplněk v Panně

Úplněk v Panně vyvolává neklid a silné psychické vlivy. Panna je přesná, analytická, avšak pedantská a se sklony k egoismu. Úplněk v Panně je dnem vhodným pro půst. 

Úplněk ve Vahách

Tato doba je vhodná k pročištění negativních energií ve vztazích. Je to čas, kdy je dobré zaměřit se na vztahy k nejbližším lidem, k zvýšení sebevědomí a poděkování pozitivním energiím.  

Úplněk ve Štíru

Úplněk ve znamení Štíra je silný a vášnivý. Uhrančivá magie Štíra může být nebezpečná, ale i velmi očišťující.

Úplněk ve Střelci

Úplněk ve znamení Střelce je optimistický, plný naděje a radosti. Je to ideální čas pro objevování, studium a plány do budoucna.  

Úplněk v Kozorohu

Patří mezi úplňky, kdy mívají lidé potřebu dořešit věci, nedořešené z minula. Je to čas vhodný pro magii peněz a přivolávání dostatku do svého života. Vyzkoušejte afirmace na peníze

Úplněk ve Vodnáři

Úplňky ve Vodnáři přeje experimentům a je vhodný pro rituály spojené se zbavením se starých zlozvyků. Energie úplňku ve Vodnáři je karmická, dynamická, nezávislá a provokativní. 

Úplněk v Rybách

Úplněk v Rybách vyvolává depresivní sklony a emocionální výbuchy. Přicházejí sice komplikované situace, ale na druhou stranu, je to velice vhodný čas pro transformaci a duchovní zrání.

úplňky a jejich druhy1Magické úplňky - každý je jiný.

Druhy úplňků v indiánské kultuře 

V indiánské kultuře úplňky dostávaly podle zvyku taková jména, která vystihují charakteristiku daného ročního období. Názvy indiánských úplňků se u původních kmenů předávaly z generace na generaci. Evropští osadníci v Americe je pak mírně upravili a tak vznikla celá řada variant názvů.

Moderní přístup k názvům je sice oproti tradičnímu lépe zapamatovatelný, neodpovídá však přírodnímu kalendáři starých indiánských kmenů. Je jimi pouze inspirován. Podívejte se, jaké úplňky nás čekají v roce 2019.

Vlčí úplněk - leden

Lednový úplněk je někdy nazýván také Povánoční. Název pochází od toho, že po zimě vyhladovělé vlčí smečky vyli i v blízkosti indiánských vesnic. 

Sněžný úplněk - únor

V tomto období padá nejtěžší sníh. Některé kmeny používaly také název Hladový úplněk.  

Vraní úplněk - březen

Vraní krákání ohlašovalo konec zimy. Alternativní název Červí úplněk zase poukazuje na to, že sníh taje a objevují se stopy žížal na povrchu země.

Rybí úplněk - duben

Je pojmenován podle toho, že sledě plavou třít se proti proudu řek. Jiný název pro úplněk v tomto čase je Úplněk rašící trávy nebo Rašící úplněk. Objevuje se i název Růžový úplněk, podle růžových květů plamenky šidlolisté, jednoho z prvních květů jara. 

Úplněk setí obilí, Květný úplněk nebo Mléčný úplněk - květen

Patří mezi úplňky, které symbolizují začátek a rozpuk jara.   

Jahodový úplněk - červen 

Je název pro úplněk v období, kdy nastává sklizeň jahod. Evropští přistěhovalci používali název Květný úplněk.

Bouřkový úplněk - červenec

Je název pro měsíc v úplňku, kdy jsou bouřky časté. Také je nazýván Jelením úplňkem nebo Senným úplňkem.

Jeseteří úplněk - srpen 

Jeseter - ryba z Velkých jezer dala název dalšímu z úplňků, a to Jeseteří úplněk. Jiné kmeny nazývaly tento úplněk Červený, protože v oparu dusna se zdá být při stoupání načervenalý.

Kukuřičný úplněk - září

Jedná se o výstižný název pro úplňky po létě. Je na obloze v době, kdy se sklízí kukuřice.  

Lovecký úplněk - říjen

Je nejblíže rovnodennosti. Dostatek měsíčního světla je ideální pro lovy stěhovavých ptáků a připravování zásob na zimu. Říká se mu také Dožínkový úplněk nebo Úplněk sklizně. 

Bobří úplněk - listopad

dpovídá době, kdy Indiáni kladli bobří pasti, než zamrznou bažiny. Někdy je označován jako Mrazivý úplněk.  

Předvánoční úplněk - prosinec

Úplněk dlouhých nocí nebo Studený úplněk nastává v době, kdy zima upevní svoji moc.   

Vybrali jste si svého favorita mezi úplňky?


Stáhnout v PDF
array(1) { [0]=> object(stdClass)#1060 (1) { ["value"]=> string(5) "71505" } } array(0) { } array(0) { }

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte