Příspěvky na předporodní kurzy: Milé budoucí maminky, víte, která pojišťovna na Vás myslí nejvíce?

PR článek

Co by měla každá maminka vědět?

V průběhu těhotenství i následně po porodu se rodiče musí vypořádat s mnoha překážkami. Po nákupu dětského oblečení, vybavení pokojíčku a sehnání toho správného kočárku přicházejí i administrativní záležitosti. K narození miminka se váže i přihlášení ke zdravotní pojišťovně. Co mohou ženy po porodu i během těhotenství od pojišťoven získat jako bonus a jaké jsou jejich povinnosti? A věděli jste, že existuje speciální program pro těhotné a kojící ženy, který nabízí např. příspěvky na předporodní kurzy?

Příspěvky na předporodní kurzy mohou získat všechny maminky

Poté, co jsem otěhotněla, jsem si zjistila, jaké povinnosti a možnosti se mi otevírají díky mému zdravotnímu pojištění,“ říká nastávající maminka Nela Tejnorová, která během těchto dní přivede na svět syna Filípka. Během příprav na příchod nového člena rodiny navštěvovala paní Tejnorová přípravný předporodní kurz, na který jí její pojišťovna přispěla. „Před otěhotněním jsem si mohla vybrat, zda mi má pojišťovna přispěje na předporodní kurzy, nebo genetiku. Nakonec jsem zvolila předporodní kurzy, které mi dodaly odvahu do blížícího se porodu,“ dodává Tejnorová. „Zjistila jsem si, že ZP MV ČR hradí po 12. týdnu těhotenství předporodní kurz nebo možnost účasti tatínka u porodu, a tak jsem tu také,“ přidává další zkušenost vedle sedící nastávající maminka, Lucie Juppová z Hýskova, kterou čeká porod v létě.

Těhotenství

K čemu jsou předporodní kurzy?

Předporodní kurzy mají různá zaměření a samozřejmě i různý průběh. Jde o přípravu na porod krok za krokem, která má za úkol nejen nachystat budoucí maminku na to, co ji čeká během těhotenství, porodu a prvních dnů po porodu, ale také o psychickou přípravu na změny, které nastanou v životě matky atd. Dle svého výběru a možností mohou budoucí matky volit jak krátkodobé intenzivní předporodní kurzy, tak i pravidelné dlouhodobé předporodní kurzy, kde je více prostoru pro individuální péči. Na všechny typy předporodních kurzů mohou maminky využít možnost příplatku u zdravotní pojišťovny, která tuto podporu nabízí.

Náplň předporodních kurzů

Jak už bylo uvedeno, předporodní kurzy se liší dle zaměření, rámcově však jde přípravu na porod shrnout do následujících okruhů:

  • Fyzické a psychické změny během těhotenství
  • Rozpoznání blížícího se porodu a příprava na cestu do porodnice
  • Možnosti úlevy od bolesti před a při porodu
  • Psychické a fyzické stavy doprovázející samotný porod
  • Partner u porodu – jaká je jeho role
  • Šestinedělí a regenerace po porodu
  • Změny v uspořádání rodinného života a realita rodičovství
  • Péče o miminko, kojení a výbavička
  • Možnosti příspěvků pro rodiny s dětmi v různém uspořádání rodiny

Víte, na jaké příspěvky pro těhotné a kojící ženy máte ještě nárok?

Po porodu nastává pro každou novopečenou maminku náročný rok, který začíná tím, že své miminko musí do osmi pracovních dnů od narození přihlásit u zdravotní pojišťovny. Dle zákona se dítě stává pojištěncem té zdravotní pojišťovny, u které je nahlášena i jeho matka. V případě Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra je možné zaslat tuto přihlášku i on-line z pohodlí domova.

Informace pro nastávající maminky o jejich právech a povinnostech má ZP MV ČR zveřejněné na svém webu www.zpmvcr.cz. Oproti jiným pojišťovnám hradí nastávajícím maminkám např. předporodní kurzy, genetiku, odběr pupečníkové krve, příspěvek na epidurální analgesii nebo účast tatínka u porodu. „V našem programu jsou zahrnuty i příspěvky pro kojící matky. Přispíváme například na cvičení po porodu, pomůcky pro kojení, plavání, monitor dechu nebo očkování,“ říká mluvčí ZP MV ČR paní Hana Kadečková. „Obecně se snažíme, aby naši pojištěnci žili kvalitním a zdravým životem, proto vytváříme tyto podpůrné projekty. Nejedná se jenom o příspěvky pro těhotné a kojící, ale i programy a bonusy pro širokou veřejnost. Za všechny bych zmínila unikátní on-line přehled o zdravotním stavu a finančních nákladů za léčbu Karta života, či projekt na podporu zdraví a prevence Zdraví jako vášeň,“ dodává Hana Kadečková.

Zdraví jako vášeň


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1581x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.