Příspěvky na předporodní kurzy: Milé budoucí maminky, víte, která pojišťovna na Vás myslí nejvíce?

PR článek

Co by měla každá maminka vědět?ZP MV ČR hradí po 12. týdnu např. těhotenství předporodní kurz.

V průběhu těhotenství i následně po porodu se rodiče musí vypořádat s mnoha překážkami. Po nákupu dětského oblečení, vybavení pokojíčku a sehnání toho správného kočárku přicházejí i administrativní záležitosti. K narození miminka se váže i přihlášení ke zdravotní pojišťovně. Co mohou ženy po porodu i během těhotenství od pojišťoven získat jako bonus a jaké jsou jejich povinnosti? A věděli jste, že existuje speciální program pro těhotné a kojící ženy, který nabízí např. příspěvky na předporodní kurzy?

Příspěvky na předporodní kurzy mohou získat všechny maminky

Poté, co jsem otěhotněla, jsem si zjistila, jaké povinnosti a možnosti se mi otevírají díky mému zdravotnímu pojištění,“ říká nastávající maminka Nela Tejnorová, která během těchto dní přivede na svět syna Filípka. Během příprav na příchod nového člena rodiny navštěvovala paní Tejnorová přípravný předporodní kurz, na který jí její pojišťovna přispěla. „Před otěhotněním jsem si mohla vybrat, zda mi má pojišťovna přispěje na předporodní kurzy, nebo genetiku. Nakonec jsem zvolila předporodní kurzy, které mi dodaly odvahu do blížícího se porodu,“ dodává Tejnorová. „Zjistila jsem si, že ZP MV ČR hradí po 12. týdnu těhotenství předporodní kurz nebo možnost účasti tatínka u porodu, a tak jsem tu také,“ přidává další zkušenost vedle sedící nastávající maminka, Lucie Juppová z Hýskova, kterou čeká porod v létě.

Těhotenství ZP MV ČR

K čemu jsou předporodní kurzy?

Předporodní kurzy mají různá zaměření a samozřejmě i různý průběh. Jde o přípravu na porod krok za krokem, která má za úkol nejen nachystat budoucí maminku na to, co ji čeká během těhotenství, porodu a prvních dnů po porodu, ale také o psychickou přípravu na změny, které nastanou v životě matky atd. Dle svého výběru a možností mohou budoucí matky volit jak krátkodobé intenzivní předporodní kurzy, tak i pravidelné dlouhodobé předporodní kurzy, kde je více prostoru pro individuální péči. Na všechny typy předporodních kurzů mohou maminky využít možnost příplatku u zdravotní pojišťovny, která tuto podporu nabízí.

Náplň předporodních kurzů

Jak už bylo uvedeno, předporodní kurzy se liší dle zaměření, rámcově však jde přípravu na porod shrnout do následujících okruhů:

  • Fyzické a psychické změny během těhotenství
  • Rozpoznání blížícího se porodu a příprava na cestu do porodnice
  • Možnosti úlevy od bolesti před a při porodu
  • Psychické a fyzické stavy doprovázející samotný porod
  • Partner u porodu – jaká je jeho role
  • Šestinedělí a regenerace po porodu
  • Změny v uspořádání rodinného života a realita rodičovství
  • Péče o miminko, kojení a výbavička
  • Možnosti příspěvků pro rodiny s dětmi v různém uspořádání rodiny

Víte, na jaké příspěvky pro těhotné a kojící ženy máte ještě nárok?

Po porodu nastává pro každou novopečenou maminku náročný rok, který začíná tím, že své miminko musí do osmi pracovních dnů od narození přihlásit u zdravotní pojišťovny. Dle zákona se dítě stává pojištěncem té zdravotní pojišťovny, u které je nahlášena i jeho matka. V případě Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra je možné zaslat tuto přihlášku i on-line z pohodlí domova.

Informace pro nastávající maminky o jejich právech a povinnostech má ZP MV ČR zveřejněné na svém webu www.zpmvcr.cz. Oproti jiným pojišťovnám hradí nastávajícím maminkám např. předporodní kurzy, genetiku, odběr pupečníkové krve, příspěvek na epidurální analgesii nebo účast tatínka u porodu. „V našem programu jsou zahrnuty i příspěvky pro kojící matky. Přispíváme například na cvičení po porodu, pomůcky pro kojení, plavání, monitor dechu nebo očkování,“ říká mluvčí ZP MV ČR paní Hana Kadečková. „Obecně se snažíme, aby naši pojištěnci žili kvalitním a zdravým životem, proto vytváříme tyto podpůrné projekty. Nejedná se jenom o příspěvky pro těhotné a kojící, ale i programy a bonusy pro širokou veřejnost. Za všechny bych zmínila unikátní on-line přehled o zdravotním stavu a finančních nákladů za léčbu Karta života, či projekt na podporu zdraví a prevence Zdraví jako vášeň,“ dodává Hana Kadečková.

Zdraví jako vášeňInformace pro nastávající maminky o jejich právech a povinnostech má ZP MV ČR zveřejněné na svém webu www.zpmvcr.cz.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1642x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

LAKTOFYT Bylinný sirup 250ml

Sirup pro kojící ženy Bylinný sirup Laktofyt Klášterní officína 250 ml je…

Cena: 83 Kč

Kokosík - kokosový olej pro děti BIO 200ml…

Vynikající kvalita, pro péči o pokožku miminek od narození Existuje mnoho…

Cena: 95 Kč  140 Kč 

Lněné semínko zlaté BIO 200g Wolfberry

Z kontrolovaného ekologického zemědělství, bez GMO Vynikající zdroj…

Cena: 26 Kč

Lněné semínko zlaté BIO 500g Wolfberry

Z kontrolovaného ekologického zemědělství, bez GMO Vynikající zdroj…

Cena: 59 Kč

ŽENŠEN prášek 50g

Ojedinělý adaptogen zvyšující fyzickou a duševní odolnost vůči škodlivým…

Cena: 349 Kč

Švédské kapky MAURERS 250ml

Bylinné švédské kapky MAURER‘S jsou vyrobeny podle staré tradiční rakouské…

Cena: 152 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte