Přípravky na opalování - jak se správně chránit při opalování?

Přípravky na opalování - jak se správně chránit při opalování?

Na působení UV záření lidé reagují různě. Záleží to na jejich fototypu a přirozeném množství melaninu v kůži. Existence a množství melaninu je závislé na genetických předpokladech. Snědá pokožka produkuje melanin rychleji. Při pobytu na slunci nebo opalování nikdy nesmíme zapomínat na přípravky na opalování. K lepšímu a zdravějšímu opálení nám dopomohou i potravinové doplňky a dobré je nezapomínat ani na péči po opalování.

Čtěte také:

Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování?

O tom, jaký jste fototyp, se dozvíte v článku Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování.

V rozumné míře má pobyt na slunci a mírné opálení pozitivní vliv na zdraví člověka. Opalování zajišťuje tvorbu vitamínu D3, který je nezbytný pro vázání vápníku v kostech. UV záření posiluje celkový imunitní systém, působí preventivně proti některým onemocněním, například jako prevence chřipky a nemocí dýchacích cest, pomáhá při léčbě alergií a kožních nemocí, pozitivně ovlivňuje celkovou látkovou výměnu, zlepšuje průtokové vlastnosti krve, působí antistresově a pomáhá překonávat deprese po zimě, které jsou mnohdy způsobeny právě nedostatkem slunce.

Sluneční záření obsahuje viditelné záření, infračervené záření a ultrafialové záření. UVB záření proniká pokožkou a je zodpovědné za její zarudnutí a novotvorbu pigmentu, melaninu, může také vyvolat kožní mutaci DNA v buňkách a umožňuje přeměnu vitamínu D na jeho aktivní formu. UVA záření proniká do kůže ještě hlouběji. Změny způsobené UVA zářením se mohou na kůži projevit až po letech.

Přípravky na opalování mohou zpomalit stárnutí kůže

V létě si rádi dopřejeme pobyt u vody nebo na slunci, i když je ale pod mrakem nebo se schováváme ve stínu, je třeba mít na paměti, že i tak je třeba pokožku chránit vhodnými přípravky na opalování. Přílišné slunění vede k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě její elasticity a vede k tvorbě vrásek. Příčinou tohoto je fakt, že kůže sama o sobě má malé schopnosti regenerace a kožní potíže se mohou objevit i několik let poté, co došlo ke spálení kůže. Doporučená a bezpečná doba pobytu na slunci se pohybuje v minutách, nikoliv v hodinách, jak se někteří lidé domnívají.

Druhy UV záření

  • UVA záření proniká skrze mraky, a tak je nutné se právě z tohoto důvodu chránit i ve dnech, kdy by se nám mohlo zdát, že slunce nesvítí, zvláště na dovolené v jižnějších oblastech. Na pokožku může působit přes textil i sklo, takže před ním nejsme chráněni v oblečení ani v interiéru. Dokáže pronikat až hluboko do pokožky a poškozovat ji, především pak tvorbu kolagenu a elasticinu, pokožka pak ztrácí svoji pevnost a pružnost.
  • UVB záření neproniká hluboko do pokožky, ale poškozuje základní složky zdravých buněk, to může vést ke vzniku nebezpečných kožních nádorů - melanomů. UVB záření mraky ani sklo nepropouští, vodu však ano. UVB záření aktivuje melanocyty, které vytvářejí hnědé barvivo melanin, a díky tomu pokožka zhnědne. Toto záření však podporuje tvorbu volných radikálů.
  • UVC záření je nejnebezpečnějším zářením vůbec. Je většinou pohlcováno ozonovou vrstvou, ale i mraky, takže na nás víceméně tolik nedopadá. Používá se v mikrobiologických laboratořích a rovněž ve zdravotnictví ke sterilizaci pracovního prostředí.

Jak chránit svoji pokožku

Pokožku chraňte jak přípravky na opalování, tak i oblečením, lehké bavlněné oblečení je pro letní měsíce ideální. Pokožku přehnaně neodhalujte a nevystavujte přímému slunci. Při pobytu na slunci by měla být jasnou samozřejmostí pokrývka hlavy, ta chrání před úpalem či úžehem a dalšími potížemi, které mohou sluneční paprsky přinášet. Oči chraňte za pomoci kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem.   

Ochranné přípravky a přípravky na opalování můžeme rozdělit do 3 hlavních skupin:

  1. opalovací krémy (krémy, spreje, oleje)
  2. přípravky po opalování
  3. doplňky výživy, především antioxidanty

Opalovací krémy s vysokým UV faktorem

Podle výše ochranného faktoru přípravků na opalování můžete poznat, jak dlouho je možné bezpečně pobývat na slunci a současně za jakou dobu kůže zrudne či ztmavne. Nejvyšší faktor 50+ představuje nejvyšší dostupnou ochranu. Přípravky s vysokým faktorem používejte na začátku slunění se po zimě, pro děti, pro lidi s kožními alergiemi, zraněními či dalšími obtížemi a problémy.

Ochranné přípravky na opalování

Přípravky na opalování

UV filtry přípravků na opalování by měly kůži ideálně chránit v poměru 1:1 (UVA:UVB), pokud přípravek vyhovuje přísně stanoveným kritériím, pak je na obalu umístěn jednoduchý symbol UVA v kroužku. Ochranu proti slunečním paprskům poskytují chemické, minerální a fyzikální filtry.

  • Chemické filtry

Látky s vysokým chemickým filtrem pronikají do epidermis a jejich působení začíná minimálně po 30 minutách od natření na pokožku. Ochrana chemického filtru proti slunečnímu záření je ale opravdu velmi dobrá. Filtry se v krémech často kombinují, aby zachytily UVA i UVB záření.

Chemické filtry pohlcují UV záření, rizikem některých chemických filtrů může být to, že mohou vyvolávat fotoalergickou kontaktní reakci.

  • Fyzikální filtry

Látky s fyzikálními filtry mají tu výhodu, že se nevstřebávají, zůstávají na povrchu a odrážejí paprsky, působí tedy ihned po natření na pokožku. Tyto látky nealergizují, ale mají nápadně bělavou barvu. K dosažení vyššího stupně ochrany se kombinují často s chemickými filtry.

  • Minerální filtr

Minerální filtry působí na povrchu pokožky a sluneční paprsky odrážejí. Tento typ filtru se hodí pro citlivější pleť, protože neproniká do pokožky a neměl by způsobit podráždění. Oproti chemickému filtru, působí ihned po tom, co je nanesen.

Jak vybírat ty správné přípravky na opalování?

Prvním krokem při výběru by mělo být zjištění Vašeho fototypu. Díky této znalosti pro Vás bude nejjednodušší a nejlepší určit, jak vysokou ochranu proti slunci potřebujete. Podrobnou analýzu citlivosti Vaší pleti můžete podstoupit i ve vybraných lékárnách a kosmetických salónech.

Dalším důležitým vodítkem je také kondice pleti – pro sušší pokožku se hodí hutnější hydratační textury a problematická pleť se sklonem k akné zas ocení odlehčené složení.

Ochranné přípravky na opalování nanášejte na pokožku vždy nejméně půl hodiny před sluněním samotným a po koupání či sprchování vždy novou vrstvu. Nanášená vrstva by měla být vždy poměrně silná, po nanesení by na kůži měla zůstat viditelná vrstva, která se po určitém čase vsákne. Takovéto prostředky bychom měli nanášet i při běžném pobytu na slunci, při cestě do práce nebo na výletě. Chraňte především obličej, dekolt a ruce. I oblečením může sluneční záření pronikat, hustě tkané látky poskytnou tělu nejvyšší ochranu.

Co je to UV index?

Pomoci s výběrem přípravku na míru vám může také takzvaný UV index, který udává intenzitu slunečního záření. Měří se různě na celém světě a jeho intenzita se udává na stupnici od 0 do 11. V Česku se v létě pohybuje UV index kolem 7 až 8.

Přípravky po opalování

Po slunění ztrácí kůže pružnost, hydrataci, je napnutá, obvykle červená a podrážděná. Na konci dne je vždy potřeba pokožku osprchovat a očistit od písku a chlorované nebo slané vody.

Vhodné jsou ke zklidnění pokožky také obklady z uvařeného, vychlazeného černého anebo zeleného čaje, pomáhá také smetana či bílý jogurt.

Hlavním úkolem přípravků po opalování je zklidnění a regenerace kůže, především obnovení její vlhkosti a pružnosti. Do této supiny prostředků po opalování patří hydratační mléka, oleje a spreje.

Doplňky výživy - antioxidanty:

  • tyto doplňky chrání pokožku tím, že jí dodávají nezbytné živiny
  • pomáhají vázat nadbytečné volné radikály
  • antioxidanty jsou vitamíny A, E, C, selen a zinek

Vitamín C: Kyselina askorbová je nejběžnějším kožním antioxidantem, je hojně obsažena v ovoci a zelenině a má obdobné účinky jako vitamín E. Vitamín C velmi snadno reaguje se vzduchem a tak je obtížné zakomponovat jej do masti nebo krému, při styku se vzduchem totiž okamžitě oxiduje.

Vitamín E: je patrně nejvýznamnější antioxidant, chrání buněčné membrány a předchází poškození enzymů v nich obsažených, napomáhá regeneraci buněk a zpomaluje stárnutí. Přírodní zdroje vitamínu E jsou obsaženy v syrových přírodních klíčcích a v olejích z nich vyrobených. Obecně jej hojně najdeme v rostlinných olejích, v sojových bobech, zelené listové zelenině a ve vejcích. Vitamín E je skvělý v tom, že jeho podáváním snižujeme poškození kůže vystavené slunci a zastavuje tvorbu karcinogenních buněk.

Selen: jedná se o stopový prvek, který s vitamínem E nejlépe působí. Chrání tělo před předčasným stárnutím a pomáhá udržovat mladistvou elasticitu tkání. Selen se vyskytuje v celozrnných potravinách, česneku, vejcích, mořských produktech a pivovarských kvasnicích. Selen zpomaluje rozvoj kožních nemocí. 

Pro bezpečné opalování je zcela nezbytný provitamín A – betakaroten. Ten chrání pokožku těla před škodlivým UV zářením, má antioxidační působení a zajišťuje ochranu pokožky a její zhnědnutí po opalování. Karoteny se primárně vyskytují v rostlinných zdrojích, nachází se v malé míře i ve zdrojích živočišných (vaječný žloutek, máslo, losos). Nejbohatšími zdroji betakarotenu jsou karotka, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, kapusta, řeřicha.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?