Přestanu až… Jak se zbavit zlozvyků jednou provždy?

PR článek

Fotolia_123152387_XSJak se zbavit zlozvyků jednou provždy?Také jste se už někdy v životě snažili skoncovat s nějakým zvykem nebo dokonce zlozvykem? A povedlo se vám to hned napoprvé, nebo jste to museli zkoušet opakovaně? Možná se vám to zatím ještě nepovedlo. Většina z nás to zná - předsevzetí, že přestanete, se z radostného pocitu rychle mění na něco nepohodlného. A pak nastává opravdový boj - jak vytrvat a neselhat? 

Pojďme se na zvyky a zlozvyky nejdříve podívat blíže. Co je na nich takového, že je stále opakujeme, vracíme se k nim a nedaří se nám s nimi skoncovat? Počátek je už při samotném vzniku. Jednoduše nám určité chování nebo činnost přináší radost a potěšení. Pokud si toto potěšení dopřáváme občas, nic se neděje. Ale pokud se jedná o potěšení, které si dopřáváme pravidelně a nakonec už ani nemůžeme jinak, a pokud už je činnost nutností, začínáme také bojovat se zlozvykem. 

1. První krok ke zbavení se zlozvyku

No a jak se tedy zlozvyku zbavit? Prvním důležitým faktem, který je třeba si uvědomit je, že přestat s nějakým zlozvykem kvůli někomu druhému je mnohem obtížnější, než přestat kvůli sobě. Jistě, i druhým chceme dělat radost, ale motivace pro potěšení sebe sama je vždy mnohem silnější. Takže prvním krokem je ujasnit si, čím by vás nedělání nějaké činnosti potěšilo a jakou radost by vám mohlo přinést. Čím více takových argumentů vymyslíte a budou opravdové, tím lépe. 

2. Neobelhávejte sami sebe

Druhým krokem je ověřit si, zda svému rozhodnutí skoncovat se zlozvykem opravdu vnitřně věříte. Zkuste se zeptat sami sebe, zda všechna pozitiva a argumenty, které jste si uvedli, jsou pravdivá a opravdu vaše. Není to spíše to, co slyšíte od druhých? Buďte si jistí, že sami sebe neobelháváte a že jste k sobě opravdu upřímní.

3. Najděte si "berličku" 

Třetí a velice důležitý bod je vybrat si, čím danou činnost nahradím. Člověk potřebuje něco dělat a jeho mozek se potřebuje něčím zaměstnávat. Pokud si tedy jen řeknete, že něco dělat nebudete, ale nevymyslíte také, co budete dělat místo toho, velmi rychle zjistíte, jak obtížné to je. A protože nemáte vymyšlenou náhradu, nejspíše se kvapem vrátíte k činnosti, kterou tak dobře znáte a která se nabízí - ke svému zlozvyku. Dejte si tedy opravdu tu práci a vymyslete několik náhradních činností, aby se vám nestalo, že budete muset sáhnout znovu po zlozvyku.

4. Nebuďte v tom sami

Pokud jste se opravdu rozhodli se svým zlozvykem skoncovat, prošli předchozí tři kroky a máte “v tom” jasno, nezůstávejte se svým rozhodnutím sami. Mluvte se známými a přáteli o svém rozhodnutí. Zapojte okolí, ať vám pomůže vytvořit lepší podmínky pro zvládnutí celé situace. Neshánějte hlídače, ale inspiraci, pochvalu a ocenění. Odměňujte se, ale nechte se také odměnit druhými - ať již jen slovem anebo i hmatatelnými oceněními. Sami uvidíte, jaké potěšení může přinést upřímná pochvala od druhého.

5. Odpusťte si selhání 

Co když to nezvládnu? Nevadí. Buďte k sobě laskaví a chápaví - pokud se rozhodnete skoncovat se zlozvykem, jedná se vždy o výzvu a proto je laskavost na místě. I když začnete dnes a zítra selžete, nevadí. Alespoň jeden den jste uspěli. Důležité je, začít další den zase znovu. I kdybyste vždy druhý den selhali, stále zbývá 50% těch prvních dní, kdy jste uspěli. Takže už jste vlastně v půli cesty a polovinu času bez svého zlozvyku. A to je velký rozdíl! 

6. Najděte si vlastní cestu

Řekněte si o pomoc. Nebojte se zjistit, co komu fungovalo. Ptejte se, informuje se, studujte, diskutujte. Čím více informací, tím více možností. Nebojte se zkusit různé varianty - každému funguje něco jiného. Na někoho platí přísnost, na někoho vlídné slovo, na někoho akupunktura, na někoho terapie či hypnóza, na někoho logické argumenty, na jiného čísla… Jen vy sami nejlépe víte, jaká je ta vaše cesta.

7. Nebojte se oslovit odborníky

Zbavit se zlozvyku je samo o sobě výzvou a někdy je třeba odborná pomoc. Některé věci zkrátka nezvládnete sami. Stejně, jako si zuby netrháte sami doma, když se jich chcete zbavit, můžete se i zlozvyku zbavit za pomoci odborníka, který ví, kam sáhnout a jaký nástroj použít. A stejně tak, jako nikomu nevyčítáte, že šel k zubaři a neporadil si sám, ale naopak ho chválíte, jak přestál případnou bolest a nepohodlí, tak si i vy můžete užít radost ze svého zodpovědného přístupu a rychlých výsledků.


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Víno červené Parco Reale Bio 0,75l

Bio červené víno nejvyšší kvality ze Sicílie Ovocná vůně s náznaky…

Cena: 349 Kč

Víno červené NERO D'AVOLA Bio 0,75l

Bio červené víno nejvyšší kvality ze Sicílie Ručně sbírané víno bez…

Cena: 319 Kč

Víno červené MERLOT Bio 0,75l

Bio červené víno nejvyšší kvality ze Sicílie, vyrobené z ekologicky…

Cena: 319 Kč

Propolisové kapky alkoholové 50ml

Propolisové kapky vhodné především v chladném počasí Aktivní složky:…

Cena: 260 Kč

Červené víno Nataly BIO

Červené víno vyrobené z ekologicky pěstovaných hroznů Ruční sběr, víno…

Cena: 289 Kč

Červené víno Torre Nova BIO

Červené víno z organického zemědělství, ruční sběr, nefiltrované Ručně…

Cena: 289 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte