Koronavirus AKTUÁLNĚ: Průběžně sledujeme epidemii

koronKoronavirus se velmi rychle šíří po celém světě

23. 2. – Koronavirus v Evropě: Itálie zavírá školy i celá města

Italská vláda zavádí přísná opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Jak se do Itálie koronavirus dostal, zatím není známo. Má zde však již tři oběti a 132 nakažených. Dnes byla zrušena všechna sportovní utkání v zemi a ruší se i tradiční benátský karneval. Italská vláda kvůli epidemii koronaviru nařídila již jedenácti městům a obcím dočasnou izolaci. V severoitalských regionech Lombardie a Benátsko pak budou minimálně na týden uzavřeny všechny školy. 

16. 2. – Češi mohou z karantény, koronavirus je neohrozil

Celkový počet obětí koronaviru je k dnešímu dni už 1669. Jen za posledních 24 hodin zemřelo dalších 143 lidí. Téměř 70 000 lidí je nemocných. Dobrá zpráva však přišla z pražské Bulovky, kde pobývá pětice Čechů, kteří se vrátili z čínského Wu-chanu. Všichni jsouz zdraví a měli by být již zítra propuštěni. Jak to ale vypadá v samotném ohnisku nákazy?
Nemocnici, která je prezentovaná jako součást účinného boje proti epidemii koronaviru a má zakrýt skutečnost, že v dalších nemocnicích dochází lékařské vybavení a mnozí lidé umírají na chodbách kvůli chronickému nedostatku lůžek. Média mimo Čínu se zmiňují o zatýkání novinářů, kteří se snaží psát o pravdivém stavu šíření koronaviru a shlukování lidí do karanténních táborů pod dozorem armády.

13. 2. – Koronavirus: Jaká jsou skutečná čísla nakažených lidí?

Lže nám Čína? Kolik má koronavirus skutečně obětí, kolik lidí podstoupilo léčbu a kolik z nich bylo přijato na provedení testů? Čísla, uváděná hlavně v západních médiích se značně liší od těch, které prezentuje veřejně čínská vládní garnitura. Podezření na falšování dokumentů o počtu skutečně nakažených lidí se začaly objevovat na sociálních médiích po zveřejnění videí z ohnisek nákazy. Ukazovaly lidská těla, ležící na ulici, zabalená do plachet na lavičkách a zmiňovaly se o krematoriích s přeplněnou kapacitou, které pracují bez omezení. Mluví se o karanténě 56 milionů lidí a o tom, že je koronavirus naprosto mimo kontrolu úřadů. Zmiňuje se vládní cenzura informací o skutečných počtech nakažených a obětí, omezení lidí v nákupu potravin a jejich nedostatku. Úředníci v provincii Hubei, centru ohniska, oznámili, že za jeden den bylo zaznamenáno téměř 15 000 nových případů a 242 nových úmrtí. Stalo se tak hlavně proto, že úřady rozšířily možné diagnostické nástroje, na jejichž základě probíhá počítání nových infikovaných.

2. 2., 11:00 hodin – Koronavirus: Češi jsou z Wu-chanu konečně evakuováni 

Pětice Čechů, kteří pobývali ve Wu-chanu, jsou konečně evakuováni. V noci s nimi odlétl francouzský speciál. Přistát by měl během odpoledne. Už v tuto chvíli jsou ve vzdušném prostoru Evropské unie. V karenténě ve Francii však nezůstanou. Ihned odcestují do Belgie, kde na ně bude čekat český speciál, který pro ně vyslala naše vláda. Teprve po přistání v Praze si je převezmou zdravotníci a převezou je do karantény do nemocnice Na Bulovce. K dnešnímu dni má koronavirus na svědomí 305 lidských životů a téměř 14 500 nakažených.

1. 2., 8:00 hodin – Koronavirus má již 259 obětí a téměř 12 000 nakažených

Čína se stává nedobytnou pevností, řádění koronaviru má obrovsky negativní vliv na cestovní ruch. Z Wu-chanského letiště by dnes však přeci jen mělo jedno letadlo odletět – s pěticí Čechů, kteří čekají dlouhé dny na evakuaci. Po příletu je čeká čtrnáctidenní karanténa. I když se hovoří o tom, že virus může propuknout teprve po čtrnácti dnech, lékaři zjistili, že průměr od infikace k vypuknutí nemoci je pouze 5,2 dny.

31. 1., 22:00 hodin – Ochrana před koronavirem: Brněnští vědci bodují, přišli s převratným vynálezem

Brněnská společnost Respiron ve spolupráci s izraelskou firmou, bude do čtrnácti dnů schopná dodat na trh speciální roušky, které před koronavirem spolehlivě ochrání. Rouška je od běžných jiná v tom, že obsahuje nanočástice oxidu mědi. Díky tomu je schopna spolehlivě zachytit koronavirus a svého nositele tak ochránit.

31. 1., 13:30 hodin – Nakažené koronavirem hlásí už 22 zemí

Koronavirus se dále šíří Evropou. Počet nakažených každým dnem stoupá. Stejně tak i počet úmrtí - aktuálně jich je 213. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch slíbil, že v dohledné době budou v Česku opět dostupné roušky. Z nich se totiž v posledních dnech stalo nedostatkové zboží. Hygienici však upozorňují, že látkové roušky jsou vhodné pouze pro již nemocné, aby dál nešířili nákazu. Zdravé jedince před infikací koronavirem neochrání. Lepší variantou proto je pořídit si respirátor.

31. 1., 7:00 hodin – Kvůli koronaviru Česko ode dneška zpřísňuje bezpečnostní opatření

Kvůli šíření koronaviru včera v noci mimořádně zasedal ve švýcarské Ženevě krizový štáb Světové zdravotnické organizace. Krom vyhlášení globálního stavu nouze, vydal také doporučení pro jednotlivé země. I Česká republika zpřísňuje kvůli koronaviru bezpečnostní opatření. K těm, které jsou již v platnosti, se ode dneška přidává také povinný screening na všech letištích v republice. Státní zdravotní ústav pak dneškem spouští informační linku ohledně koronaviru. Na čísle 724 810 106 budou k dispozici denně mezi 9. a 21. hodinou.

30. 1., 21:00 hodin – Koronavirus: Vyhlášen globální stav nouze

Světová zdravotnická organizace nyní na tiskové konferenci oficiálně vyhlásila globální stav nouze. Krizový štáb se dnes večer sešel kvůli rychle se rozpínající epidemii koronaviru. Vzhledem k tomu, že má nákaza tendenci rychle se šířit, a velmi rychle vznikají i nová ohniska epidemie, rozhodl se krizový štáb právě pro tento krok. V něm také vyzval k podpoře zemí se slabšími zdravotními systémy. Koronavirus se objevil už ve 20 zemích. 

30. 1., 19:50 hodin – Způsobil koronavirus celosvětové ohrožení?

Právě v těchto chvíli rozhodnuje Světová zdravotnická organizace o tom, jestli je kvůli koronaviru celý svět v ohrožení. Světová zdravotnická organizace je totiž znepokojena prudkým nárůstem infikovaných lidí koronavirem. I rychle narůstajícími úmrtími. Závěr zasedání, včetně doporučení pro jednotlivé státy, dodá Světová zdravotnická organizace ještě během dnešního večera nebo v noci. Evropské země mezitím plánují hromadnou evakuaci svých občanů z Číny.

30. 1., 7:00 hodin – Koronavirus útočí: Uvažuje se o celosvětovém stavu nouze

Koronavir se šíří rychlostí blesku. K dnešnímu datu má na svém kontě již 170 mrtvých a dalších téměř 7800 nakažených. U dalších bezmála 12 000 lidí je podezření na infikaci koronavirem. Mnoho aerolinek zrušilo veškeré lety do Číny. Ta se postupně ocitá v jakési "izolaci". První případ oznámil už i Tibet, koronavirus je tak definitivně ve všech čínských regionech a provinciích. Světová zdravotnická organizace dnes rozhodne o tom, zda nechá vyhlásit stav nouze.

29. 1., 13:00 hodin – Britové ruší lety do Číny, v Česku je další podezření na koronavirus

Nové případy výskytu koronaviru v Evropě ohlásily Francie a Německo. V Česku bylo zatím na koronavirus otestováno celkem 24 lidí, 20 s negativními výsledky testu, na čtyři další se čeká. Na Bulovce je přijata další žena s podezřením na propuknuté onemocnění. V posledních 24 hodinách byly v Česku na podezření nakažení koronavirem testovány celkem dvě osoby. Britské aerolinky zrušily prodej letenek do Číny na konec ledna i únor. Frekvence šíření koronaviru splňuje podmínky pro to, aby Světová zdravotnická organizace vyhlásila stav zdravotnické nouze.

29. 1., 6:00 hodin – Koronavirus má již 130 obětí

Po celém světě se již virem v Wu-chanu narazilo již 6000 lidí. Nejvíce nakažených je právě v Číně, která nahlásila již 130. oběť. V Česku se zatím u žádného podezření vir neprokázal. 

28. 1., 22:00 hodin – Vědci z Hongkongu vyvinuli vakcínu!

V Německu jsou další tři lidé nakažení koronavirem. Jde o zaměstnance stejné firmy. Další zaměstnanci téže společnosti budou preventivně testováni. Dobrá zpráva dnes však přišla z Hongkongu, kde se vědcům podařilo vyvinout vakcínu proti koronaviru. Zadařilo se tak díky izolovanému vzorku z viru nakaženého jedince. Vakcína nyní bude podrobena testům na zvířatech.

28. 1., 9:00 hodin  – Koronavirus se šíří, není na něj lék

Šéf Světové zdravotnické organizace ve svém vystoupení uvedl, že zatím není znám lék na aktuální koronvairus. Virologové a další zdravotničtí experti včetně odborníka z Ostravské univerzity Rostislava Maďara, mluví o možnosti celosvětové pandemie. Australané pracují na vývoji vakcíny proti koronaviru. U čínského občana v Českých Budějovicích se podezření na jeho výskyt nepotvrdilo. Koronavirem je v Číně nakaženo téměř 3000 lidí, zdravotnický personál zkouší léčit vir přípravky, zpomalující vývoj HIV a AIDS

28. 1., 7:00 hodin – Koronavirus už i v Německu! Počet obětí stoupl na 106

Nákaza koronavirem se objevila v další evropské zemi – v Německu. Pozitivní na koronavirus je muž z Bavorského Starnbergu (cca 30 kilometrů od Mnichova). Muž je prozatím v dobrém stavu. Jak se však nakazil, není zatím známo. V České republice se během dneška čeká na výsledky testů pacientů. Konkrétně jde o dva případy z Opavska a jeden v Uherskohradišťska. U pacientky, které byla hospitalizována v Praze Na Bulovce, se virus neprokázal. Stejně tak je na tom i případ čínského turisty z Českobudějovicka. První oběť koronaviru hlásí Peking. Celkově si už koronavirus vyžádal 106 obětí.

27. 1., 18:00 hodin – U ženy na Ostravsku je podezření z nákazy

Další možný případ koronaviru může být diagnostikován u ženy v Moravskoslezském kraji, žena je čínského původu a přijela do České republiky na návštěvu rodiny. Výsledky testů budou oznámeny v úterý. Dvě podezření na koronavirus u pacientů, hospitalizovaných na pražské Bulovce byly oznámeny jako negativní. Na letišti Václava Havla platí zvýšená opatrnost při přijímání cestujících z Číny, jsou vedeni přes dva pravidelně desinfikované východy. Cestující jsou při letu vybaveni rouškami a posádky mají hlásit podezření na infikované osoby.

27.1., 13:30 hodin – V Kroměříži proveřují pacienta s možným koronavirem

Podle mluvčího nemocnice v Kroměříží probíhá ověřování zda muž, který se vrátil nedávno z Číny není nakažený nebezpečným Koronavirem. Muž by  měl být transportovaný do Uherského Hradiště na infekční oddělení.

27. 1., 11:00 hodin – Koronavirus se šíří: Může jím být infikováno už 100 000  lidí, varují odborníci

První příklady nakažených koronavirem hlásí Francie, kde se zatím jedná o tři potvrzené výskyty. Francie, Japonsko nebo Spojené státy evakuují své občany na domovská území. Ministryně zdravotnictví Francouzské republiky svolává jednání krizového štábu a plánuje další postup pro ochranu populace proti rozšíření koronaviru. Podle posledních zpráv jsou přenašeči lidé s nulovými anebo velmi mírnými příznaky nemoci. Možnost šíření koronaviru zvyšuje velká přítomnost čínských turistů na celém území Evropy. V současnosti hlásí Čína celkem 80 případů úmrtí, spojených s koronavirem. USA ohlásily pátého nakaženého.

Podezření na koronavirus u jednoho Čecha!

Dle britských expertů je situace výskytu koronaviru ve Spojeném království silně monitorována, jsou hlídány lety z Číny na londýnské letiště Heathrow, cestující jsou vybavení povinnými rouškami. Podle vyjádření vlády je zdravotní systém schopný rychle řešit případy možného nakažení, protože dříve nebo později se na území Velké Británie vyskytnou první nakažení. V současné době ale ještě neevidují potvrzený pozitivní nález koronaviru. Vláda ale evakuovala 200 britských občanů přímo z epicentra vypuknutí koronaviru.

koronavirKoronavirus má schopnost velmi rychle mutovat

Stejný postup je plánován u občanů České republiky. České ministerstvo zdravotnictví systematicky monitoruje situaci ve spojení se Světovou zdravotnickou organizací a Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí. Podle zprávy, vydané Ministerstvem zdravotnictví České republiky byl jeden Čech preventivně hospitalizován s podezřením na nakažení koronavirem. Nákaza však nebyla prokázána.

KORONAVIRUS – čtěte více:

Virová epidemie: Co to je koronavirus a jak nám může ublížit?

Nebezpečný koronavirus: Přírodní léčba dětí i dospělých

Koronavirus může být smrtelný. Zjistěte, jak před ním psy i kočky ochránit

Koronavirus: Jak se před koronaviry můžeme chránit?

Koronavirus v Číně: Epidentrum pandemie


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1827x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte