Kapesné pro děti: Naučte potomky, jak hospodařit s penězi

Kapesné pro děti: Naučte potomky, jak hospodařit s penězi

Pravidelné finanční obnosy, tedy kapesné, od svých rodičů dostává téměř každé dítě. Kromě vlastních peněz, které si může šetřit a utratit dle své libosti tak postupně získá i užitečné návyky, které se mu v budoucnosti v oblasti financí budou velmi hodit. Kdy začít a kolik dávat dětem kapesné? A jak s kapesným zacházet, aby se dítě skutečně naučilo s penězi hospodařit a uvědomovalo si jejich cenu?

Čtěte také:

Nachystat chutné a zdravé svačiny pro děti není žádná alchymie. Chce to jen cvik!

Kapesné dostává většina dětí

K výchově dítěte by měla patřit i výchova v oblasti financí, kdy by se děti od rodičů měly učit hospodařit s penězi. Pokud rodiče zvolí správný přístup, naučí se dítě šetřit, uvědomí si cenu peněz a také to, že nejsou k dispozici neustále a na všechno, co si zrovna umane. Většina rodičů se shoduje na tom, že by děti kapesné měli dostávat. A také jim pravidelný finanční obnos dává.

Problém je ale v tom, že část rodin nemá jasně stanovená pravidla, jak často kapesné dětem dávat a v jaké výši. Ve finále to vypadá tak, že dítě dostane peníze pokaždé, když si o ně řekne, když je potřebuje nebo když je rodiče zrovna mají. Takový postup jen stěží naučí dítě správnému hospodaření a zvládání své budoucí finanční situace. Může totiž snadno získat pocit, že peníze jsou k dispozici kdykoliv dle jeho potřeby. Děti se tak stávají nezodpovědnými a v budoucnu jim může hrozit třeba i to, že snadno zabřednou do dluhů. 

Kapesné pro děti není jen o penězích, ale také o hospodaření

Část rodičů navíc považuje kapesné za zbytečné, protože peníze dávají dětem podle potřeby, když si o ně dítě řekne. Nicméně kapesné pro děti znamená mnohem víc než jen fakt, že dostanou peníze, ve chvíli, kdy je potřebují nebo chtějí. Hlavním úkolem kapesného je naučit dítě hospodařit s daným množstvím peněz. Děti se tak učí chápat hodnotu peněz, postupně zjistí, že když si kapesné utratí, nedostanou automaticky další peníze, ale musí čekat na stanovené datum „výplaty“ kapesného. 

Děti díky kapesnému také zjistí, že může být poměrně obtížné si z menšího finančního obnosu našetřit na věci, které si přejí. Tím pádem si víc rozmyslí, co si skutečně přejí, a přestanou utrácet peníze za cokoliv. Naučí se zkrátka stanovovat si priority, za co kapesné a naspořené peníze utratí. Zároveň má ale dítě díky kapesnému možnost vlastní volby a mělo by být na něm, co si za peníze pořídí. 

Kapesné pro děti s jejich nástupem do školy?

O tom, jaký význam má kapesné pro děti a jejich budoucí schopnosti hospodařit s financemi, není pochyb. Rodiče spíše váhají, kdy dětem začít kapesné dávat. Většinou se jako ideální období jeví nástup do školy. Důležité je vysvětlit dětem pravidla kapesného, tedy za jakým účelem, jak často a jakou částku budou dostávat. Zároveň děti upozorněte na to, že pokud si peníze utratí, další dostanou až v den, který si určíte pro vyplácení kapesného. Stanovit jasná pravidla hned od začátku je velmi důležité. Jejich dodržování je pak snad ještě důležitější.

A co dělat, pokud má školák mladší sourozence, kteří by peníze také rádi dostávali? Vysvětlete jim, že kapesné začnou dostávat také s nástupem do školy. Pro děti předškolního věku jsou vlastní peníze ještě zbytečné, měly by však mít alespoň tušení, že peníze existují a že je rodiče vydělávají prací. 

Kolik dávat dětem kapesné?

Další potíž souvisí s otázkou, kolik dávat dětem kapesné. Obecně platí, že výše kapesného záleží na možnostech rodičů a na vzájemné domluvě s dítětem. Pravidelná suma by se měla odvíjet i od toho, co všechno si dítě z kapesného platí, tedy zda jsou to peníze pouze na jeho osobní útratu, anebo by si z nich mělo platit také třeba účet za telefon nebo cokoliv jiného. 

Žáci základní školy dostávají většinou měsíční kapesné ve výši 100 až 500 korun, středoškoláci si často musí vystačit s měsíčním přídělem v rozmezí 300 až 1000 korun a stejně tak vysokoškoláci. U nich se ale předpokládá, že si část svých financí sami vydělají na brigádách či v práci, kterou zvládají při studiu.

Částky však nejsou nijak stanovené a vždy záleží zejména na ekonomické situaci rodiny. Pokud si navýšení kapesného nemůžete dovolit, dítěti to vysvětlete. Jedině tak získá představu o tom, jak těžké je peníze vydělat a naučí se stanovit si priority, za co peníze utratí. Pokud si vyplácení vyššího kapesného dovolit můžete a požadavky dítěte jsou rozumné, není třeba se bránit vyšší částce. 

Děti a kapesné

Na domluvě a možnostech rodičů záleží také to, jak často budou kapesné pro děti vyplácet. Většina rodičů dává dětem kapesné jednou týdně nebo měsíčně. Záleží na tom, co které rodině vyhovuje. Nejdůležitější je však pravidelnost. Dávejte si pozor na to, abyste na vyplácení kapesného nezapomínali a dítě se vám nemuselo připomínat. Jedině tak budou mít děti ve vás ten správný vzor a příklad. Pokud se někdy stane, že třeba kvůli nečekaným výdajům nemáte na kapesné pro děti peníze, vždy jim situaci vysvětlete.  

Útrata kapesného v režii dítěte

Kapesné pro děti většinou znamená peníze, které mohou utratit za cokoliv. Jsou to tedy peníze jen pro ně a pro jejich zábavu. Pokud potřebují peníze například na nějaký výdaj ve škole, na výlet a podobně, měly by je dostávat na požádání mimo kapesné. Rozhodně by ale dítě nemělo dostávat takto finance navíc proto, že si jednoduše své kapesné utratilo a chce další peníze na zábavu.

Se staršími dětmi se pak můžete domluvit, že budou dostávat kapesné vyšší a musí si z něj platit třeba pravidelný účet za telefon. Váš potomek se tak postupně naučí, že má své finanční povinnosti a nejdřív je třeba zaplatit nutné výdaje. Zbytek pak může použít dle libosti. Ideální je s tímto systémem začít už na druhém stupni základní školy, nejpozději na střední škole. 

Jinak ale nechte na dětech, za co své kapesné utratí. Neomezujte je a nezakazujte jim nákup toho, co si přejí. Jedině tak se dítě naučí být zodpovědné a samostatné ve finanční otázce. Místo zákazů a příkazů, jak s penězi nakládat, zkuste s dětmi o tomto tématu spíše debatovat. 

Kapesné pro děti musí mít svá pravidla

Kromě všech výše uvedených pravidel je třeba myslet ještě na pár dalších, která by kapesné mělo mít. Jedině díky jasnému stanovení pravidel a jejich následnému dodržování bude mít kapesné pro děti opravdu smysl a pomůže jim naučit se hospodařit s vlastními financemi.

Nikdy třeba nevyplácejte kapesné podle toho, jak je či není dítě hodné a vzorné nebo podle jeho známek ve škole. Pokud už chcete dítěte pomocí financí motivovat, zvolte spíše metodu odměn navíc. Stanovte pevnou měsíční částku, kterou dítě bude dostávat pokaždé. Když si dítě povede dobře, může dostat peníze navíc. Bude-li zlobit, můžete mu sumu snížit, nikdy ale ne pod minimální dohodnutou částku.

Peníze jen nedávejte, ale také se o nich bavte

Ještě důležitější než samotné kapesné pro děti je také to, aby se s nimi rodiče o penězích bavili. To, jak finanční debaty pojmete, záleží samozřejmě na věku dítěte. Je ale vhodné začít co nejdříve, aby už předškolní dítě mělo o penězích povědomí.

Nejprve bude stačit vysvětlit, odkud se peníze k rodičům dostávají a co pro to musí udělat. Dále je třeba dětem vysvětlovat hodnotu peněz a to, že některé věci jsou zkrátka příliš drahé a nelze je jen tak koupit. Časem můžete dětem objasnit principy spoření, půjčování peněz a vracení dluhů, ale také problémy, které hrozí při jejich nesplácení. Bavte se s dětmi i o tom, jaké jsou vaše pravidelné měsíční výdaje. Dítě sice ví, že platíte za jídlo, jsou ale i výdaje, které na první pohled nejsou vidět a váš potomek o nich nejspíš nemá ani ponětí. 

Hovory o financích a pravidelné kapesné s jasně stanovenými pravidly jsou základem pro správnou výchovu dětí v otázce peněz. Už odmala se tak učí s financemi správně hospodařit, zjistí, že je nutné si stanovit priority, přemýšlet nad rozpočtem a nad tím, za co si mohou dovolit své peníze utratit.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?