Jak zlepšit pamět' a kognitivní schopnosti přírodní cestou?

Jak zlepšit pamět' a kognitivní schopnosti přírodní cestou?

Lidský mozek je složitou sítí obsahující přibližně 100 miliard neuronů. Neurony jsou nervové buňky, které mají schopnost přijímat a zpracovat speciální signály. Neuron se podílí na výměně informací prostřednictvím elektrických signálů. Komunikace neuronů probíhá pomocí vysoce specializovaných struktur zvaných synapse. Synapse je spojení dvou neuronů (nebo smyslové buňky a neuronu), sloužící k předávání vzruchů. V dnešní době je synapse považována za "jednotku" aktivity mozku namísto neuronu. Každý neuron se přes synapse spojí s druhým neuronem a zajišťuje přenos elektrického signálu chemickou cestou (chemickými posly). Nové nervové buňky hrají důležitou roli v učení dospělých.

Jestliže přijde po nervovém vlákně určitého neuronu k nervovému zakončení signál v podobě akčního potenciálu, který můžeme označit jako signál elektrický, nepřejde ve stejné podobě na další neuron, ale přenese se na další neuron v podobě signálu chemického: z nervového zakončení se vyloučí chemická látka – neurotransmiter, která způsobí vznik synaptického potenciálu na dalším neuronu.

Dnes však vědci obecně zastávají názor, že mozek prostřednictvím procesu neurogeneze (tj. vznik nových mozkových buněk) i nadále vytváří nové nervové buňky (neurony) a to dokonce i ve starším věku. Výzkumy ukázaly, že k tvorbě nových neuronů dochází nejvíce ve dvou částech mozku – v subventrikulární oblasti a v části hipokampus. Hipokampus je zodpovědný za schopnost učení a paměti. Když nefunguje správně, vznikají nebo se více projevují onemocnění jako například deprese, úzkost či Parkinsonova choroba.

Jaké jsou příčiny zhoršení paměti?

S postupujícím věkem se podle klinických výzkumů, může snižovat i tzv. pracovní paměť a to o 5 - 10 % každých deset let. Začátek tohoto procesu lze pozorovat někdy i u 20letého jedince s postupnou progresí, u starších jedinců nad 65 let. V každodenním životě je nevyvážená strava zahrnující nadměrné množství tuků, cukrů, glutenu, lepku a kaseinu (bílkovina mléčných výrobků) závažným rizikovým faktorem pro urychlení procesu zhoršení paměti.

S postupujícím věkem je nejvíce postižena dlouhodobá a krátkodobá paměť. Kolem 20 % studentů užívá různé návykové látky, které zvyšují výkon paměti mozku během zkouškového období a takový příjem může být doprovázen i vedlejšími účinky (závislostí). Proto je důležité najít přírodní řešení podpory paměti. U seniorů nad 65 let je významnou zdravotní prioritou zachovat „kognitivní ostrost“ paměti.

memobiotic-900x900

Memobiotic Forte s obsahem Memophenolu přispívá na podporu paměti a kognitivních funkcí

Memobiotic forte obsahuje patentovanou ingredienci Memophenol pocházející z vinné oblasti Champagne (Francie), vyvinutou společnosti Activ Inside (Francie). Jedná se o inovativní ingredienci na podporu a posílení paměti a kognitivních funkcí mozku. Memophenol kombinuje synergické vlastnosti extraktu z francouzských hroznů (Vitis vinifera L.) a extraktu z divoké borůvky (Vaccinium angustifolium A). Oba extrakty jsou bohaté na esenciální polyfenoly, které podle klinických studií mohou přispívat k podpoře kognitivních funkcí. Studie z roku 2018 dokonce potvrzuje užitečnou roli polyfenolů na zlepšování paměti.

Francouzská hroznová odrůda Vitis vinifera L, pocházející převážně z oblasti Champagne, byla vybrána pro svůj bohatý obsah polyfenolů. Podle studie hroznové víno poskytuje vyšší množství monomerů, oligomerů a flavanolů ve srovnání s jinými odrůdami hroznů. Takový polyfenolový profil uděluje hroznům z oblasti Champagne vyšší antioxidační aktivitu (pro svojí absopční kapacitu kyslíku). Francouzská odrůda Pinot Noir má nejvyšší koncentraci flavonoidů - látek známých pro své antioxidační působení a obsahující i vysoký podíl resveratrolu - přírodního antioxidantu.

Divoká borůvka (Vaccinium angustifolium A) je bohatým zdrojem polyfenolů, jako jsou fenolové kyseliny, flavonoly (kvercetin) a antokyany, které jsou známé svou podporou kognitivních funkcí. V několika klinických studiích bylo prokázáno, že spotřeba divokých borůvek napomáhá k zlepšování zhoršené paměti, spojené s vyšším věkem.

Látka Memophenol, jejíž vývoj trval 5 let, byla zkoumána v několika klinických studiích. Extrakt z francouzských hroznů (Vitis vinifera) a divokých borůvek podporuje krátkodobou a dlouhodobou paměť u studentů a seniorů. Má vliv na neurogenezi (proces vytváření nových neuronů) a synaptickou plasticitu (regulaci toků informací).

Podle klinické studie provedené společností Activ Inside (Francie), při podávání 300mg Memophenolu má 75 % studentů lepší schopnost koncentrace a 3 z 5 studentů potvrdili zlepšení paměti a schopnosti učit se.

U seniorů byla provedena jiná klinická studie, které se zúčastnilo 200 osob po dobu 6 měsíců (tzv. double blind placebo controlled study). Senioři používající Memophenol v dávce 300mg (2x denně) si pamatovali 2,5 krát více slov, než senioři, kteří látku neužívali, což je zlepšení o 60 % díky látce Memophenol™. Po 6 měsících užívání 300mg (2x denně) doplňků stravy s aktivní látkou Memophenol získané výsledky ze studie ukazují zlepšení kognitivního věku oproti referenčnímu vzorku používajícímu placebo.

Polyfenoly obsažené v látce Memophenol podle provedených publikovaných studii mohou ovlivňovat signalizaci buněk k buňkám, citlivost na receptory a mít i jiné antioxidační aktivity v organizmu, především v oblasti kognitivní ostrosti a podpory paměti.
Látka Memophenol obsažena v přípravku Memobiotic forte je vítězem kategorie ingredience roku na Nutraingredients Awards 2017 a Memophenol získal i cenu za nejlepší farmaceutický produkt roku 2016 na soutěži French Innovation Corner.

www.memobiotic.cz



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.