Jak zabránit zadržování vody v těle, které je příčinou neúspěšného hubnutí?

Jak zabránit zadržování vody v těle, které je příčinou neúspěšného hubnutí?

Hlavní příčinou nadměrného zadržování vody v těle bývá solení, hojná konzumace potravin a nápojů obsahujících cukr, na vině může být užívání antikoncepce nebo překyselení organismu. Chybným řešením je omezení příjmu vody a nasazení diuretik – tímto si leda přivodíte dehydrataci organismu a s ní spojené zdravotní obtíže.

Čtěte také:

Jak zhubnout? Vsaďte na pravidelné běhání a výsledky se brzy dostaví

Otoky po probuzení a další příznaky nadměrného zadržování vody v těle

Otoky se objevují hlavně zrána, když se po probuzení podíváte do zrcadla. Zjistíte, že máte oteklá víčka a oči jako po proflámované noci, přitom jste šli spát běžně nebo dokonce brzy. Potrápit vás můžou nateklé prsty a nafouklé břicho. Pokud se tento jev opakuje častěji, pak byste měli zpozornět. Příčinou zadržování vody v těle je vícero, ale hlavní roli vždy hraje strava a stravovací režim. U žen také hrává roli množství zadržené vody v závislosti na menstruačním cyklu. Dalším projevem retenčních obtíží je celulitida a neschopnost zhubnout nebo spalovat tukovou tkáň.

Obvyklé příčiny nadměrného zadržování vody v těle

Jednou z příčin může být nadváha, zaměstnání, kde je vyžadováno dlouhodobé stání, porucha lymfatického systému, vysoký příjem sodíku, nadměrná konzumace alkoholu nebo kávy. Na vině mohou být i různé jaterní, ledvinové či srdeční poruchy. U žen může být důvodem retence i nevhodná antikoncepce, přesněji vyšší poměry hormonu estrogenu a snížená hladina proestrogenu (též v souvislosti na menstruačním cyklu). K nadměrnému zadržování vody v těle dochází z důvodů omezené fyzické aktivity, nebo příliš jednostranná a jednotvárná aktivita. Obtíže způsobuje i vysoký krevní tlak, cukrovka a užívání některých léků.

Nejčastěji je však na vině právě nesprávná životospráva, kromě uvedeného alkoholu a kávy se jedná o konzumaci konzervovaných potravin apod.

Otoky se způsobují obvykle z důvodu vysokého množství sodíku v organismu. Sodík přijímáme obvykle v jídle ve formě soli, z preventivních důvodů se tedy raději vždy vyvarujte konzumace příliš slaných jídel. Velké množství soli je obsaženo v různých konzervách, polotovarech, instantních pokrmech, v pochutinách všeho druhu, ať už jde o oříšky, křupky, chipsy a podobně.

Jsou-li takováto jídla a pochutiny ve vašem jídelníčku častá, pak se jedná o příčinu retence.

Pozor si dávejte i na jídla příliš sladká. Škrob a cukr zavodnění organismu rovněž pomáhají, jíte-li hodně sladkého, pak se do krve uvolňuje velké množství inzulínu, ten zodpovídá za zpracování cukrů v těle.

Jak účinně bojovat proti otokům a zadržování vody v těle

Prvním krokem na cestě k úspěchu by mělo být vyřazení výše zmíněných jídel, která k zadržování vody v těle přispívají. Pokud dojde alespoň k jejich omezení, pak by i to mělo hodně pomoci.

Skvělým pomocníkem v boji proti otokům je draslík. Draslík je životně důležitý prvek, který umí odbourávat vodu z mezibuněčných prostor. Dobrým zdrojem draslíku jsou například meruňky, banány nebo brambory.

Správnou rovnováhu vody v těle pomůže udržovat vápník. Ten najdete v květáku, brokolici nebo máku.

Močopudné potraviny, které podporují odchod vody z těla rozhodně do svého jídelníčku rovněž zařaďte. Je to třeba zelený čaj, petržel nebo okurka.

Nezapomínejte na pravidelný pohyb a sport, přispívají k udržování správného a nikoliv nadměrného množství vody v organismu. Věnujte se sportům, při nichž se dbá na správné dýchání, to může být například jóga. V zásadě ale jakýkoliv pohyb pomáhá. Důležité je se zklidnit a soustředit se na danou aktivitu, na dech a tempo, jako je tomu třeba u plavání. Takovéto sporty příznivě ovlivňují tok energie v těle, podporují správné vylučování vody. Odvod vody z organismu je možné podpořit i lymfatickou masáží.

Důsledky odvodnění a nastolení správné rovnováhy vody v těle

Po odvodnění organismu byste měli poměrně rychle zhubnout. Prvotní úbytek bývá 2 - 3 kilogramy, následně se vám bude i nadále lépe hubnout, zmizí otoky i nerovnoměrné části těla.

Prevence zadržování vody v organismu

Dobrou prevencí je pravidelné zařazování diuretických potravin do jídelníčku, hlídejte si také dostatečný příjem minerálů, jak je vápník, hořčík, draslík a vápník. Jejich snížená hladina vede k otokům. Prevencí je i příjem vitamínu B (celého komplexu) a dostatečný pitný režim.

Z preventivních důvodů v první řadě upravte svoji životosprávu omezením příjmu soli, kofeinu a alkoholu. Poměrně důležitá je i různorodost pohybové aktivity, zejména aerobní pohyb, ať už jde o rychlou chůzi, pravidelné cvičení a podobně. Pokud stavy otoků i přes dodržení všech těchto doporučení setrvávají, pak je nasnadě přistoupit k lékařské pomoci a rozborům krve a moči, aby se zjistily případné zdravotní potíže.

Doporučené potraviny, bylinky a pohyb

Zadržování vody v těle - soleníProti zadržování nadměrného množství vody v organismu pomáhá dostatečný příjem zeleniny. Je to právě zelenina s velkým obsahem vody, která proti nadměrnému zadržování vody pomáhá působit. Takovýmito potravinami jsou okurka, rajče, špenát, petržel i celer. Dobrým pomocníkem je i neslazený zelený čaj. Zásobujte svůj organismus dostatečným množstvím pitné vody, nejlepší jsou stolní vody bez příchuti kombinovat s minerálními vodami a střídat je. Příliš mnoho minerálních vod by mohlo vést k předávkování organismu minerály.

Kyselinotvorné látky nelze z jídelníčku zcela vyloučit, neboť jsou podstatnou součástí našeho stravování, je však vhodné je rovněž omezit. Patří mezi ně obilniny, výrobky z nich, tuky, maso, luštěniny, pikantní koření a pochutiny, jako je například kečup nebo hořčice. Zpestřete si váš jídelníček třeba seitanem, chutnou náhražkou masa, vyzkoušet můžete i další obdobné výrobky. Obohatit pokrmy zkuste i o bylinky, ořechy a semínka.

Diuretické účinky z bylin má zejména přeslička rolní, pýr plazivý, bříza bradavičnatá, jalovec obecný, libeček lékařský, řebříček obecný a další. Využít je můžete v různých formách čajů, extraktů, kapek, pro pomoc s odvodněním organismu, ale ani s nimi to raději nepřehánějte. Použijte je spíše jako další podpůrnou kúru při dodržení ostatních postupů. Běžně známé a používané jsou černý rybíz, černý bez, listy maliníku, kopřiva a brusinka.

Jakékoliv aerobní cvičení, při kterém musíte zhluboka dýchat je přínosné, věnovat se můžete začít joggingu, plavání, aerobiku, různým dechovým a relaxačním cvičením. Pokud je to možné, vyhýbejte se stresu. Stres je totiž jedním z činitelů, který organismus rovněž hodně okyseluje. Relaxujte, pobývejte v přírodě a snažte se si udržovat optimistický pohled na život.

Lymfatická masáž

Lymfatická masáž je typ masáže, při které se z těla odplavují toxické látky z oblastí kůže, podkoží i svalů.

Tato speciální metoda, prováděna za pomoci přesných hmatů, má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Špatně fungující lymfatický systém může být zpomalený, ve tkáních zůstávají zbytky látkové výměny a tukové buňky navyšují svůj objem. V důsledku tohoto se pak vytvářejí tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Za pomoci cíleného tlaku je možné lymfu aktivovat a dosáhnout tak odplavení škodlivin z těla pryč. Lymfatickou masáž může provádět pouze k tomu vyškolený profesionál.

Kromě odvodnění a vyplavení toxinů z těla má lymfatická masáž mnohé další pozitivní přínosy – regeneruje pleť, uvolňuje napětí, odstraňuje únavu. Je účinná při otocích horních i dolních končetin, po úrazech i po plastických operacích. Lymfatická masáž pomáhá rychlejší regeneraci po psychické únavě a námaze, turistice i sportu. Doporučuje se ke zrychlení metabolických procesů, slouží k detoxikaci těla a pomáhá účinně bojovat s celulitidou.

Lymfatická masáž není vhodná pro osoby trpící nějakou srdeční vadou, pro osoby s vysokým krevním tlakem a nedoporučuje se ani v počátečních týdnech těhotenství. Lymfatickou masáž nesmí absolvovat ani lidé s hyperfunkcí štítné žlázy.

Již po prvních lymfatických masážích pocítíte značnou úlevu, doporučuje se, že jedna kůra by měla být o deseti masážích.

Jednoduché cviky z jógy, které pomohou nastartovat Váš lymfatický systém k lepším výkonům

Oba cviky, které je možné doporučit k rozproudění lymfatického systému, si možná pamatujete už z hodin tělocviku ze základní školy, jen jste asi netušili, že může rozproudit oběh lymfy v těle. Oba tyto cviky připomínají „nedotaženou“ svíčku.

Výchozí pozicí je leh na zádech, ruce podél těla, dlaně otočené směrem dolů a nohy od sebe v šíři boků. Při cvičení mějte vždy pod sebou měkkou podložku. Kolena pokrčíte až na hrudník a ruce vsunete po zadek, budete si jimi však následně při cviku pomáhat. Pánev nadzvedněte, pokračujte v započatém pohybu a rukama podepřete záda, lokty nechejte na zemi. Kolena přiložíte ke svému čelu, lýtka kolmo k podložce. Dbejte na to, aby váhu nesla ramena, nikoliv krk. V takovéto pozici vydržte pět až deset nádechů. Do lehu se vrátíte obráceným postupem. Ruce s dlaněmi dolů nejprve položte na podložku a potom obratel po obratli vracejte trup pomalu zpět na podložku. Tento cvik opakujte a provádějte každý den.

Druhý cvik je obdobný, z lehu, rukama podél těla pokrčte kolena směrem k hrudníku, pánev zvedněte nahoru. Na zemi zůstanou zčásti položené lopatky a dlaně tlačíte do země. Kolena propnete, palci u nohy se dotknete země za hlavou a vydržíte tři až pět nádechů.

Zpět do lehu se vracíte tak, že nejprve pokrčíte pravé koleno k uchu a levé zase k levému. Tyto pohyby musejí všechny plynout pomalu. Při pokládání pánve zpět na zem dávejte pozor, abyste se „nepřehoupl/a“ a pomozte si rukama. U provádění cviku pravidelně a zhluboka dýchejte.



Diskuse k článku

  • lenka

    09:22 5. 6. 2018 +4
    Dobrý den,
    má někdo zkusenosti s odvodněním-organismu cz ? Uvítala bych nějaké přímo osobní zkušenosti. Děkuji

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?