Jak vyzrát na puchýře, opary, mozoly a kuří oka?

PuchýřeNejčastější příčinou vzniku puchýře bývá zvýšené tření v místě vzniku.Lidská kůže se skládá ze tří základních vrstev: pokožka, škára a podkožní vazivo. Pokožka neboli epidermis je tvořena mnoha vrstvami buněk. Tyto buňky se neustále dělí a z důvodu čím dál tím větší vzdálenosti od zdroje živin a krve se následně v horní vrstvě zrohovatí a poté odlupují. Puchýře vznikají uvolněním první vrstvy kůže od druhé, kdy dojde ke vzniku kapsy, která se naplní tělní tekutinou. Nejčastější příčinou vzniku puchýře bývá zvýšené tření v místě vzniku, ale také vysoké teploty, omrzliny, nevhodná obuv, puchýře na rukou při nevhodném uchopení pracovního nástroje apod.

Možnosti vývoje puchýřů

 1. Jestliže zůstane kryt puchýře neporušen, pak nedochází ke styku puchýře s mikroorganismy a puchýř se nadále hojí bez zánětu. Zprvu nebolí, na spodinu pouze tlačí napěchovaný objem, Druhý až třetí den se začne tekutina vstřebávat a v průběhu čtvrtého nebo pátého dne se zcela ztratí. Po samovolném sloupnutí kůže nad místem, kde byl puchýř, se bez bolestí a bez problémů či jizvy místo zhojí.
 2. Jestliže je pokožka poraněna, a to i třeba jen jemně a mikroskopicky, pak se může obsah puchýře kontaminovat mikroorganismy a může být následně zkalený nebo hnisavý.
 3. V případě porušení pokožky nově vzniklého puchýře dochází ke kontaminaci mikroorganismy. Puchýř se zanítí – projevy zanícení jsou bolest, otok, zarudnutí a někdy i teplota, může dojít i k omezení hybnosti v postižené oblasti.  
 4. Pokud dojde k protržení puchýře, pak dojde k poškození kůže a nadále se tato rána bude hojit dle stupně poranění, v tuto chvíli se již nejedná o puchýř, ale o ránu

Prevence vzniku puchýřů

Puchýře jsou záležitostí, která sama o sobě docela nepříjemným zážitkem a rovněž jejich léčba nemusí být vždy jednoduchá. Prevence je podobně jako u jiných dermatologických onemocnění a obtíží velmi důležitá.

 • Při pobytu na slunci používejte vždy krémy s vysokým ochranným faktorem.
 • Všechny chemické prostředky, rozpouštědla a chemikálie uložte mimo dosah dětí.
 • Při práci s chemickými prostředky noste rukavice.
 • Pokud cítíte, že se vám tvoří puchýř – obvykle v místě vzniku cítíme pálení – přelepte postižené místo širokou náplastí bez polštářku, zabráníte tak dalšímu tření, a je možnost, že ke vzniku puchýře samotného ani nedojde.
 • Rychlovarnou konvici mějte vždy na bezpečném místě, pozor na visící šňůru, o kterou můžete nechtěně zavadit, či láká děti ke strhnutí. Předejdete tak opaření, které je doprovázeno rovněž vznikem puchýřů.
 • Zásadní prevencí vzniku puchýřů je výběr správné obuvi a ponožek.
 • Preventivním opatřením je také ošetření míst náchylných ke tvorbě puchýřků vazelínou nebo jelením lojem.
 • Sportovci využívají tzv. protipuchýřové tejpování, dalšími možnostmi jsou speciální polštářky a tejpy do bot.

Ošetřování puchýřů

Jedním z obecně vžitých postupů při ošetřování puchýřů je propíchnutí puchýře. Tato metoda má však své mnohé zaryté odpůrce, kteří správně argumentují tím, že při propíchnutí hrozí riziko zavlečení infekce. Tělní tekutina, která se v puchýři shromažďuje, chrání místo před dalším poškozením a udržuje sterilní prostředí, aby se v klidu mohla vytvořit nová pokožka.

Ačkoliv se tedy propichování puchýřů příliš nedoporučuje, neboť vzniklá rána se hůře hojí, v případě velkých a hodně naplněných puchýřů, které mají tendenci samovolně praskat, se někdy propichování úspěšně provádí. K takovémuto postupu je zapotřebí mít sterilní jehlu, nejlépe vyvařenou, čištění ohněm se nedoporučuje – na jehle mohou ulpět částečky popela a dalších zplodin hoření. Jehlou se puchýř jemně a opatrně propíchne u kraje, vytlačí se z něj tekutina pomocí sterilních čtverečků gázy…poté jehlou a puchýřem protáhnete nit a její volné konce ponecháte viset mimo puchýř, nit bude absorbovat další tekutinu a udržovat ránu otevřenou. Takto ošetřený puchýř zakryjte sterilním obvazem, případně ošetřete i antibiotickou mastí.

Trendem v hojení puchýřů je tzv. mokré hojení, tzv. hydrokoloidní hojení. Gelové či hydrokoloidní náplasti vytvářejí vlhké prostředí a zároveň umožňují odpaření tekutiny z puchýře. Úleva od tlaku a bolesti je okamžitá, zároveň se vytvoří ochranné pouzdro, které brání vzniku infekce. Takováto náplast, na rozdíl od běžných náplastí, vydrží v místě vzniku i několik dní, než puchýř sám zmizí.

Opar

Opar neboli herpes je poměrně časté onemocnění kůže, které se manifestuje vznikem drobných puchýřků. K onemocnění dochází ve chvíli, kdy je imunita organismu oslabena a organismus je napaden herpetickými viry. Mnohdy bývají tyto viry chronicky usazené v organismu člověka, a zatímco někteří lidé jsou k oparům velmi náchylní, jiní jimi naopak vůbec netrpí.

Opary se objevují nejčastěji na rtech, na patru, tvářích, ale i na sliznici dásní, genitáliích. Puchýřky, které vznikají, mohou být velice nepříjemné, nevypadají zrovna esteticky a navíc často praskají, čímž se prodlužuje doba jejich hojení.

Opary vyvolává většinou virus herpes simplex typu 1, existují ale i další typy, např. typ 2, který zasahuje oblast genitálií. Spouštěčů onemocnění může být celá řada, ať už je to fyzická nebo psychická zátěž, stres, obvyklým spouštěčem u žen je i menstruace, vznikat mohou vlivem chladu či chemických látek.

Trpíte-li často na opary, pak je opět na místě prevence a minimalizování výskytu puchýřů. Používejte vlastní ručník, příbor, sklenici i svoji kosmetiku, rozhodně do svého jídelníčku začněte více zařazovat potraviny, které posilují obranyschopnost organismu - česnek, červené víno, vitamín B a C, zinek. Vyhýbejte se čokoládě, ořechům a želatině. Nezbytným pomocníkem je klid, pohoda a duševní rovnováha, vyhýbání se stresovým situacím.  

Více o oparech, jejich typech a léčbě se dočtete zde.

Na trhu dnes najdeme spoustu přípravků pomáhající v boji proti oparům, jsou to hlavně různé masti, které obsahují acyklovir, penciklovir a tromantadin – ty jsou také nejúčinnější. V okamžiku, kdy se začíná tvořit opar, zahajte ihned léčbu. Kupte si mast a opar, který vzniká, jí ošetřujte i několikrát denně. Zlepšíte tak průběh celé léčby, která tak bude rychlejší a méně bolestivá. Přípravky s obsahem pencikloviru jsou účinné i v pokročilém stádiu. 

Puchýře, mozoly a kuří okaTrendem v hojení puchýřů je tzv. mokré hojení, tzv. hydrokoloidní hojení.

Mozoly a kuří oka

Mozoly jsou rovněž kožním problémem, kdy dochází k postupnému ztvrdnutí kožních buněk a poté k jejich úplnému odumření. Dochází k nim trvalým a pravidelným tlakem na určité místo. Zatímco při jednorázové námaze vznikne puchýř, při pravidelném zvýšeném tlaku vzniká mozol. Kůže v takovémto místě hrubší, než obvykle, je také tmavší a někdy vyvýšená. V klasickém případě není vzniklý mozol nijak na překážku, někdy však mozoly mohou způsobovat nekomfort, nepohodlí či bolest při našlápnutí na postižené místo.

Léčba mozolů spočívá především v důsledné péči o pokožku. Pokožku je zapotřebí promašťovat a zvlhčovat za pomoci vhodných hydratačních krémů. Ochranné krémy aplikujte vždy zásadně na umytou a čistou kůži, kterou předtím také důkladně osušíte. Mozoly je možné léčit i za pomoc náplastí, které mohou rovněž fungovat jako prevence vzniku mozolů. V případě, že chcete mozoly (nebo i kuří oka) odstranit, pomůže vám nejlépe speciální tužka na odstranění mozolů, která obsahuje kyselinu trichloroctovou. Gel napomáhá k obměně kožních buněk, což má za následek postupné doloupnutí staré ztvrdlé pokožky. Mozoly se dají odstranit či zmírnit i násilnější formou, a to za použití pilníku, kterým odstraníte ztvrdlou pokožku.

I na mozoly může pomoci změna jídelníčku. Zařaďte do něj potraviny, které obsahují dostatek živin, vitamínů a minerálů. Ty mají pozitivní účinky na celkové zdraví pokožky.  

Mozoly jsou dvojího druhu – vysoké mozoly vznikají nejčastěji na okraji chodidla, rostou do výšky směrem proti pracovnímu nástroji nebo tlačící botě, mohou bolet nebo tlačit a potom jsou to hluboké mozoly, které rostou do hloubky proti tlačícímu nástroji. Takovéto hluboké a bolestivé mozoly se nazývají kuří oko neboli kalus

Tvrdá kuří oka se tvoří na horních částech nohy, na špičkách a bočních stranách prstů a nohou. Mají jádro, které tlačí na nervová zakončení a tím způsobují bolest. Měkká kuří oka se tvoří mezi prsty u nohou. Měkká zůstávají v důsledku tepla a větší vlhkosti, mohou být však podobně bolestivá, jako kuří oka tvrdá. K odstranění kuřích ok vyzkoušejte výrobky na bázi kyseliny salicylové, v kombinaci s lázní nohou vedou k odstranění kuřího oka.

Babské rady na puchýře a mozoly

Jitrocel: Rozžvýkané listy jitrocele se přiloží na puchýř, ovážou nebo zalepí – místo se zhojí již do druhého dne. Je možné použít i zakoupenou tinkturu z jitrocele, její účinky jsou však mírnější.

Domácí jitrocelová tinktura: Nadrobno nasekané jitrocelové lístky vložíme do tmavé sklenice a přelijeme čistým alkoholem či pálenkou tak, aby byly lístky zcela ponořeny. Necháme louhovat po dobu cca 4 týdnů a nádobu občas protřeseme. Kromě ošetřování drobných ranek se jitrocelová tinktura hodí i na ošetřování drobných ranek, na afty, na zánět dásní, štípance nebo i jako kloktadlo při angíně.

Ústní voda: Klasická ústní voda, která osvěžuje dech a je antiseptická se dá použít i na puchýře. Navlhčeným vatovým tamponem potírejte puchýř třikrát denně, urychlíte tím jeho hojení.  

Obklad ze studeného zeleného čaje: Zelený čaj má dobré protizánětlivé vlastnosti a pomáhá léčit puchýře. Hadřík namočený v zeleném čaji si na noc ovážete na postižené místo.

Měsíček lékařský: Čerstvou šťávou, vytékající z narušeného stonku potíráme vzniklé mozoly.

Citron: Plátek citronu přiložíme na otlak a upevníme gázou.

Česnek: Potírat mozoly na nohou každý den rozříznutým stroužkem česneku.

Cibule zalitá octem: Cibuli nakrájenou na kolečka zalijeme octem a odložíme někam, kde nám zápach nebude vadit přibližně na hodinu. Cibuli pak přiložíme na postižené místo (působí na mozoly i na kuří oko) a necháme působit, ideální je udělat tento obklad na noc. 

Med, meduňka a jedlá soda: Doporučují se na ošetření oparů.

Efektivní pomoc na puchýře, mozoly a kuří oka 

Na puchýře, mozoly a kuří oka existuje účinná pomoc díky hydrokoloidním náplastem od společnosti URGO. Na problémy spojené s puchýři lze použít diskrétní hydrokoloidní náplasti, které kromě ošetření slouží i jako prevence vzniku puchýřů. Se zatvrdlou kůží a bolestivými mozoly pomohou hydrokoloidní náplasti na mozoly s glycerinem. Kuří oka ošetří změkčující náplasti, které lze aplikovat i na prsty nebo plosky chodidel.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 4271x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

AKTIVNÍ DLOUHOVĚKOST BIO 60kps.HN

Gudiči neboli Amrita v kapslích Podporuje obranyschopnost, metabolismus lipidů,…

Cena: 239 Kč

Aromaterapeutické pastilky Kardamom, Citron

Osvěžení a energie Osvěžující pastilky BONNE SANTÉ pastilky s přírodními…

Cena: 43 Kč

COLLALLOC - mořský kolagen

100% Bioaktivní mořský kolagen Kolagen má v lidském těle zásadní roli. Je…

Cena: 599 Kč

Tea Tree mast 50ml Dr.Popov

Opary, plísně, po opalování, akné, pro masáže Tea Tree mast – bylinná mast…

Cena: 79 Kč

Sprchový gel s rašelinou 250ml

Sprchový gel s balneologickým certifikovaným rašelinovým extraktem V tomto…

Cena: 195 Kč

Konopná mast Konopela 100ml

100% přírodní mast s konopím na suchou pokožku Konopela - konopná mast…

Cena: 130 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte