Jak vypadá účinná pedikúra a péče o nohy?

Péče o nohyPedikúra a péče o nohy vůbec patří mezi procedury, které nám mohou velmi pomoci v tom, cítit se dobře.Pečovat o nohy se vyplatí v každém ročním období i v každém věku. Svoje nohy a to, jakou službu nám dennodenně prokazují, si mnohdy uvědomíme až ve chvíli, kdy nás začnou bolet. Mezi běžné potíže patří bolesti způsobené výběrem nevhodné obuvi, ponožky z nevhodného materiálu, ztvrdlá kůže, popraskané paty, mozoly, otlaky, deformace kloubů, kuří oka, ostruha patní kosti a plísně nohou. Svým nohám věnujte pravidelnou pozornost a péči a alespoň jednou za čas jim dopřejte uvolňující masáž.

Každodenní péče o nohy

Denně své nohy umývejte a při mytí se snažte dostat i mezi prsty a pod nehty. Po koupeli nohy dobře a důkladně osušte a při utírání rovněž nezapomínejte i na místa mezi prsty. Vlhké nohy jsou totiž živnou půdou nejen pro pach, ale i pro bakterie. Denně noste také čisté ponožky nebo punčochy.

Trápí-li vás suchá kůže na nohou, denně do nohou vmasírujte trochu hydratačního krému či pleťového mléka, a to před spaním a také těsně před obutím.

Nehty na nohou stříhejte napříč, nikoliv do obloučku, je to nejlepší způsob, jak zabránit vzniku zarostlých nehtů - po stříhání je upravte ještě pilníkem.

Prevence je vždy lepší než léčba, proto svoje nohy každý den kontrolujte, zda nemáte puchýře, mozoly, kuří oka nebo otekliny. Pokud ano, ošetřete je ihned, vyhnete se tak pozdější náročnější péči nebo léčbě.

Obuv střídejte, vašim nohám to prospěje. Botám to umožní proschnout a vrátit se do normálního tvaru a Vaše nohy si odpočinou. Boty tak vydrží déle a nohy budou zdravější.

Nadváha je nezdravá pro celé vaše tělo, ale hlavní nadměrnou zátěž odnesou nohy, zkuste tedy nějaké to kilo zhubnout, bude se vám lépe dýchat, i chodit.

Ztvrdlé paty a chodidla vyřeší dobrá pedikúra

Ztvrdlé paty jsou problémem kosmetickým, avšak mohou popraskat a pak je problém i bolestivý. Jedná se o přirozenou reakci těla, míra výskytu se u každého člověka liší a záleží především na jeho genetických předpokladech. Na svědomí je však může mít i špatný výběr obuvi. Mezi další možné spouštěče těchto obtíží patří nadváha, věk, zvýšená fyzická námaha, teplotní výkyvy i časté stání na nohou. Ztvrdlé paty se mohou objevit i s některými zdravotními problémy, jako jsou cukrovka a lupénka, nebo při nedostatku vitamínů omega 3, zinek, železo.

Nejlepší je o ztvrdlou kůži nohou pečovat každodenně. Do koupele je možné přidat speciální soli pro změkčení kůže nebo nohy namočit do citronové vody či potírat paty citronem.  

Možnosti domácí péče o nohy

Škrabka: skleněné škrabky patří asi k nejšetrnějším odstraňovačům ztvrdlé kůže na patách a chodidlech, jedná se o jemný způsob odstraňování ztvrdlé kůže, rizikem je možnost rozbití škrabky při špatném zacházení, například upadnutí škrabky ze skla na dlaždice

Pemza: jde o škrabky přírodního původu, jejichž velkým mínusem je to, že není možné z jejich pórů odstranit zbytky kůže dokonale, pemza není tedy příliš hygienická, protože navíc ve vlhkém prostředí koupelny se stává líhní bakterií i plísní

Odřezávače: jsou zřejmě nejradikálnějším způsobem řešení ztvrdlých pat, jsou sice účinné, ale také nebezpečné, protože hrozí riziko říznutí se a takovéto zranění je pak velice bolestivé i se dlouho hojí

Po odstranění ztvrdlé kůže je nutné i nadále o nohy pečovat. Ihned po proceduře dopřejte nohám hydrataci krémem a můžete jim dopřát i krátkou relaxaci či masáž.

Profesionální pedikúra

Kromě domácího ošetření nohou si pedikúru můžete dopřát i v prostředí salónu v péči profesionální pedikérky.

Mokrá pedikúra: je tradičnější než pedikúra suchá, jedná se o metodu používanou již celé desítky let - nejprve si nohy namočíte na 10-20 minut do změkčující koupele. Během této doby dojde ke změkčení otlaků a mozolů a k uvolnění nečistot. Nohy jsou poté důkladně očištěny žiletkou, skalpelem nebo jiným odřezávačem.

Suchá pedikúra: je hitem tohoto století, je bezpečnější, neboť se k ní používá bruska, která jemným způsobem obrušuje ztvrdlou kůži, je to metoda vhodná pro lidi trpící plísněmi, neboť je hygieničtější a vyhovuje lépe i diabetikům.

PedikúraNa nohy a jejich kondici mohou mít vliv i kila navíc. Trpíte-li tedy nadváhou, snažte se alespoň nějaké to kilo shodit.

Plísně nohou

Pro vznik plísňových onemocnění nohou je nejrizikovějším obdobím léto. Prevencí plísní nohou je nošení vhodné a kvalitní obuvi ze savých materiálů po celý rok a v místech, jako jsou koupaliště, sauny nebo fitcentra se pohybovat v přezůvkách. Vhodné je do svého šatníku zařadit také antibakteriální ponožky.

Nejčastěji se plíseň nohou objeví nejprve mezi prsty, může ale také za rozpraskané paty. V některých případech mohou plísně začít i mokvat a nakonec velmi bolí. Plísně nohou se projevují svěděním, pálenímrozpraskáním a šupinovatěním kůže. Plíseň nehtů se projevuje zhnědnutím nehtu, jeho roztřepením a zvýšenou lámavostí.

Prevencí je dostatečná hygiena obuvi, tedy boty vždy řádně po nošení provětrat, obuv střídat a během dne si třeba i měnit ponožky nebo si nohy omýt, pokud máte potíže se zvýšenou potivostí nohou.

Pokud jste již plísní nohou onemocněli, pak ji rozhodně nepodceňujte. Plísně se totiž rychle šíří nejen navzájem mezi lidmi, ale i v rámci těla. Postihne-li plíseň větší plochu těla, pak i léčba je dlouhodobější a namáhavější.

Z léků se k léčbě plísní používají mykotika, z přírodních prostředků je to například jablečný ocet. Lze si z něj vytvořit i lázeň pro nohy a to v poměru 1:1 – voda a jablečný ocet.  

Skvělou službu odvede i panenský olivový olej a oregano. Připravte si 100 ml olivového oleje, v něm přes noc vylouhujte 2 lžíce oregana, směs přeceďte a nanášejte na místa postižená plísní.  

Antibakteriální ponožky

Preventivním opatřením mohou být i různé antibakteriální ponožky, ať už s bambusovým vláknem, se stříbrem apod. Takovéto ponožky potlačují nepříjemné pachy, zamezují růstu mikroorganismů, bakterií, hub i řas.

Ostruha patní kosti 

Nesprávná a nekvalitní obuv, trvalé přetěžování paty nebo dlouhé stání mohou být příčinou vzniku ostruhy patní kosti. V patě se vytvoří výrůstek či ostruha nad patou, v horším případě malý krápník uvnitř paty. Příznaky patní ostruhy jsou podobné jako u nataženého svalu, avšak mnohem horší a bolestivější, nejčastěji se objevuje při našlapování. Kromě bolesti se mohou objevovat i otoky, zarudnutí, výrůstky apod. 

Babské rady doporučují obklady z kyšky nebo zelných listů. Kyška by měla být schopná problémy s ostruhou vyřešit, avšak pokud je ostruha příliš ostrá nebo hluboká, pak je třeba přistoupit k medicínské léčbě. 

Další přírodní prostředky péče o nohy

Pomocí čtyř lžic jedlé sody do kbelíku s teplou vodou si připravíte příjemnou koupel pro nohy, která minimalizuje pach z nohou, ale i změkčí ztvrdlé části, které pak lze snáze odstranit pemzou. 

Odvar z dubové kůry léčí plísně i záněty nohou.

Cibule rozkrojená na půlky a ponořená do octu na několik hodin je pomocníkem na odstranění kuřího oka. Na noc cibuli přiložte na postižené místo, připevněte obvazem a ráno již jen změknuté kuří oko seškrábnete, pokud to nejde, pak postup další noc opakujte až do vypadnutí nebo možnosti seškrábnutí kuřího oka.

Česnek a česnekový olej pomohou od potíží s plísněmi v organismu i na nohou. Menší stroužky česneku můžete konzumovat vnitřně, jako tablety. Chcete-li předejít nepříjemnému zápachu, neodlupujte od dužniny její nejspodnější blanku. Česnekový stroužek se potom začne rozkládat až je v žaludku. Česnek obsahuje látku zvanou alicin, jedná se o přirozené přírodní antibiotikum, to má kromě jiného schopnost ničit plísně. Během česnekové terapie je třeba pít hodně vody, aby docházelo k dostatečné detoxikaci organismu.

Na plísně nohou pomůže natírání česnekovým olejem.

Relaxace nohou

Svým nohám ulevíte i drobnou relaxací. Posaďte se do pohodlného křesla nebo na židli a svoje nohy položte do vyšší polohy takovým způsobem, aby byly zcela uvolněné. Zkuste je chvíli procítit a zavnímat, jaké pocity v nich máte. Nohy odrážejí celkovou vitalitu vašeho organismu. To, jak se cítí vaše nohy, odráží i celkové pocity ve vašem těle. Na chodidlech jsou také uloženy akupresurní body, které se vztahují k celému organismu.

Naprosto ideálním a přitom zcela přírodním prostředkem, jak si dopřát příjemnou masáž chodidel, je připravit si lázeň třeba do lavoru, do které vložíte několik nebo i vrstvu oblázků. Po nich můžete jednak chodit, i si s nimi hrát prsty u nohou, aktivujete tak svaly na nožní klenbě a krásně promasírujete chodidla, díky čemuž budete mít hned o poznání lepší náladu i více vitality. 

Relaxační uvolňující koupel pro nohy

Vhodnou přísadou do koupele na nohy, pokud je cílem především relaxace, jsou šalvěj, levandule a jehličnan. Pokud chcete svoje nohy spíše oživit, či se chystáte do společnosti, pak volte rozmarýn nebo osvěžující citron. Do připravené lázně namočte nohy na dobu 10-15 minut, poté důkladně osušte a promasírujte. 

Nejlepší cviky pro podporu nohy

  • krátká chůze po špičkách
  • pohubování za špičky na patu
  • procvičování prstů na nohou, zdvihání kapesníčků, mincí, oblázků, drobných předmětů
  • bosá chůze

Cviky pro štíhlejší a pevnější nohy

  • podřepy s vytočením hýždě a stehna, pohyb nahoru je s výdechem, pohyb dolů s nádechem
  • výstupy do schodů posílí lýtka i hýždě
  • balancování na jedné noze protáhne svaly

Cviky jsou účinné jen tehdy, když se cvičí pravidelně, nejlépe denně.


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Dobrý den, hledám nějaký salón na Praze . Nemáte nějaké doporučení nebo dobrou zkušenost s pedikúrou? Konkrétně bych měla zájem o mokrou pedikúru. Děkuji moc


Doporučujeme k tématu

AKTIVNÍ DLOUHOVĚKOST BIO 60kps.HN

Gudiči neboli Amrita v kapslích Podporuje obranyschopnost, metabolismus lipidů,…

Cena: 239 Kč

COLLALLOC - mořský kolagen

100% Bioaktivní mořský kolagen Kolagen má v lidském těle zásadní roli. Je…

Cena: 599 Kč

Sprchový gel s rašelinou 250ml

Sprchový gel s balneologickým certifikovaným rašelinovým extraktem V tomto…

Cena: 195 Kč

Konopná mast Konopela 100ml

100% přírodní mast s konopím na suchou pokožku Konopela - konopná mast…

Cena: 130 Kč

Třezalkový olej 100ml IREL

Janův olej - Tělový olej s obsahem Hypericum perforatum Použití: Třezalkový…

Cena: 139 Kč

Kokosík - kokosový olej pro děti BIO 200ml…

Vynikající kvalita, pro péči o pokožku miminek od narození Existuje mnoho…

Cena: 95 Kč  140 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte