Hexavakcína chrání děti před šesti nemocemi najednou. Může mít ale i svá rizika!

Hexavakcína chrání děti před šesti nemocemi najednou. Může mít ale i svá rizika!

Součástí povinného očkování dětí je hexavakcína, která se dětem podává již od 9. týdne. Celkem se jedná o tři dávky kombinované očkovací látky, která ochrání novorozence proti 6 nemocem najednou. Mezi tyto nemoci patří záškrt, žloutenka typu B, černý kašel nebo tetanus.

Názory na očkování se ale mezi veřejností i odborníky dosti liší. Na jedné straně jsou zastánci povinného očkování, na straně druhé poté jeho odpůrci. Pojďme hexavakcínu blíže prozkoumat a zjistit, jaké jsou její výhody i rizika.

Hexavakcína: ochrana zdraví dítěte před 6 zákeřnými nemocemi

Infanrix Hexa neboli hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která se dětem podává od 9. týdne jejich života, poté se opakuje po 2 měsících a nakonec mezi 11. a 13. měsícem. Dítě musí být před aplikací zcela zdrávo.

V přehledné tabulce se můžete podívat, proti jakým zákeřným nemocem je vakcína určena a v kolika měsících života je potřeba dítě očkovat.


Věk

Nemoc, proti které vakcína působí


Od 9. týdne

Hexavakcína 1. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilus influenzea

4. měsíc

(2 měsíce od prvního očkování)

Hexavakcína 2. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilus influenzea

11.-13. měsíc

Hexavakcína 3. dávka


Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilus influenzea

Vakcinace je aplikována v podobě injekce do svalů kojence, a to podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Očkování se však v různých státech liší. Například ve Skandinávii stačí pouze dvě dávkování namísto třech, které se aplikují u nás.

Hexavakcína - složení

Jelikož se jedná o očkování proti šesti nemocem, je samozřejmé, že vakcína v sobě obsahuje velké množství látek. Hexavakcína je plně hrazena ze zdravotního pojištění. V příbalovém letáku se můžete dočíst o těchto látkách:

Hekavakcína - složení

  • Diphtheriae anatoxinum
  • Tetani anatoxikum
  • Antigeny Bordetelly pertussis: Pertussis anatoxinum, Haemagglutininum filamentosum, Pertactinum
  • Antigenum tegiminis hepatitidis B
  • Virus poliomyelitis (inaktivovaný) - typus 1 (kmen Mahoney), typus 2 (kmen MEF-1), typus 3 (kmen Saukett)
  • Haemophilus influenzae typus b polysaccharidum (polyribosylribitoli phosphas)
  • Prášek Hib: bezvodá laktóza
  • Suspenze DTPa-HBV-IPV: chlorid sodný (NaCl), kultivační médium 199 obsahující hlavně aminokyseliny, minerální soli, vitamíny a voda na injekci

Jak se na očkování dětí připravit? Dítě musí být zcela zdravé

Především byste měli vy osobně býti v klidu a přistupovat k očkování pozitivně. Pokud budete nervózní, dítě vaše pocity vycítí a bude vědět, že je něco v nepořádku. Dítě především musí být ale naprosto zdravé. Nesmí mít tedy ani rýmu. Pokud je nemocné, musíte se s dětským lékařem domluvit na odložení očkování do té doby, než bude dítě opět zdravé.

Pokud se obáváte, že se jedná o velký zásah do těla vašeho dítěte, mnoho lékařů vás ubezpečí, že se o zas tak velký zásah nejedná. Několik výzkumů po celém světě dokazuje, že imunita dítěte není tak hluboce při očkování zasažena, jak se může zdát. Každý den totiž dětská imunita podstupuje těžkou zkoušku a je vystavena ohrožujícím podnětům. Vliv očkování je tak zanedbatelný.

hexavakcína2

Hexavakcína rizika - alergie i vysoké horečky

Mnozí rodiče se nad povinným očkováním dětí ani nepozastaví, jelikož věří, že se jedná o nejlepší způsob, jak chránit malé dítě před zákeřnými nemocemi. Někteří rodiče se ale proti očkování bouří (přečtěte si o tom článek),  jelikož nepovažují očkování za nejlepší nápad, jak dítě chránit. Mnohým se nelíbí především to, že jim ze zákona někdo určuje, čím a kdy bude jejich dítě očkováno.

Nejsou to ale jen rodiče, kteří proti očkování zbrojí. Mezi odpůrci se nachází i velká základna lékařů a odborníků. A jaké jsou nejčastější rizika, která se často ve spojitosti s hexavakcínou skloňují?

Obsah hliníku může způsobit alergie

Infanrix Hexa v sobě obsahuje hliník a ten je podle rodičů i některých lékařů škodlivý. Prý může způsobit dítěti alergie. Hliník je ale ve vakcíně nezbytný, protože umožňuje to, aby se imunitní systém s vakcínou dokázal co nejlépe vyrovnat.

Zastánci navíc ještě dodávají, že hliník je de facto všude kolem nás, a o to ve vodě, jídle i vzduchu. Věděli jste dokonce to, že dítě během prvních 6 měsíců života přijme do těla při kojení 10 mg hliníku?

Hexavakcína má mnoho nežádoucích účinků

Důvod, proč stále častěji rodiče proti povinnému očkování hexavakcínou zbrojí, jsou nežádoucí účinky.

  • jedná se hlavně o vysokou teplotu, která může dosahovat až 40 °C
  • kolaps nebo šokový stav 48 hodin po očkování
  • neustupující pláč déle než 3 hodiny
  • nebo záchvaty s vysokou teplotou

Jestli máte nějaké obavy nebo dotazy, rozhodně neváhejte a obraťte se na svého dětského lékaře. Ten vám bezpochyby rád na vše odpoví a prodiskutuje s vámi veškeré vedlejší účinky.

Může hexavakcína způsobit dítěti autismus?

Do světa se před několika lety rozšířila poplašná zpráva, že děti, které jsou naočkované, mohou později trpět autismem. A tak se mezi očkování a autismus dalo rovnítko, které často odkazovalo k tomu, že povinné očkování z dítě udělá autistu.

Výzkumy ve světě však žádnou takovou spojitost nenacházejí. Údajně se jedná pouze o časovou shodu, protože poslední dávka hexavakcíny se podává mezi 13. a 18. měsícem života dítěte a projevy autismu se poprvé objevují také v tomto období, tedy zhruba v roce a půl.

Proč dítě očkovat hexavakcínou?

  • I když má Infanrix Hexa podle některých svá rizika, před kterými chtějí logicky rodiče své děti chránit, je potřeba si uvědomit, že není zas až tak úplným zlem. Hlavním důvodem, proč je vakcinace pro dítě správnou volbou, je to, že ho chrání před nebezpečnými nemocemi. Navíc díky očkování se mnohé životu nebezpečné nemoci vymýtily. Příkladem takové nemoci je dětská obrna.
  • Dalším důvodem je, že přispíváte k plošné prevenci. Očkování zabrání tomu, aby docházelo k plošnému šíření nebezpečné infekce. K tomu všemu také hexavakcína chrání vaše blízké a všechny, co přijdou do kontaktu s dítětem.

Autorka článku je PRO povinné očkování. Článek byl tedy napsán z jejího úhlu pohledu. 

Jak to máte vy? Napište nám do komentáře. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?