Fáze Měsíce - přehled

měsíční fáze_přehled2Fáze Měsíce.

Měsíc má několik podob, které střídá během tzv. lunace, měsíčního cyklu, který trvá 29,5 dne. Během jednotlivých fází vystřídá Měsíc osm základních podob. Fáze Měsíce sledovali lidé s údivem již od nepaměti a tento jev se stal i jednotkou pro měření času.

Měsíc je náš nejbližší vesmírný soused. Kolem Země obíhá po eliptické dráze a je asi 4x menší než naše Země. Pouhým okem na Měsíci rozeznáme světlé oblasti, takzvané měsíční pevniny, a tmavé oblasti, kterým se někdy říká měsíční moře.

Žádné vodní plochy se však na Měsíci nenacházejí. Měsíční povrch je poměrně nehostinným místem, které do hloubky několika metrů pokrývají úlomky hornin a prachu. Vlivem Měsíce se můžeme řídit i v každodenním životě. Přečtěte si podrobný Lunární kalendář zde!

měsíční fáze_přehled1Velký přehled měsíčních fází.

Vysvětlivky fáze Měsíce

Full Moon = Úplněk; New Moon = Novoluní

Fáze Měsíce přehledně

Novoluní

Tato fáze Měsíce se nalézá mezi naší Zemí a Sluncem. Osvětlená polokoule Měsíce směřuje směrem od Země a je tedy v tuto chvíli neviditelná. V tuto dobu je vidět pouze neosvětlená část Měsíce, která se zdržuje poblíž Slunce. Krátce po Novu je možné sledovat mírný svit a objevující se uzoučký srpek Měsíce

Zopakujte si v našem článku, jaké jsou fáze Měsíce. Nov neboli novoluní je skvělou příležitostí pro nové začátky. Zkoušejte proto nové věci a nebojte se i riskantních podniků. 

Dorůstající srpek

Ihned po novu se objevuje dorůstající srpek. Díky navyšující se vzdálenosti od Slunce nám Měsíc postupně odhaluje svoji podobu. Při dorůstání Měsíce má naše tělo tendenci zadržovat vodu, můžeme se proto cítit nafouklí a oteklí

První čtvrt Měsíce

V této fázi je Měsíc viditelný ve tvaru písmene D. V tuto dobu prochází hranice mezi světlem a stínem středem přivrácené strany měsíčního disku. První čtvrť Měsíce je z hlediska lunárního kalendáře vhodná k uskutečnění všeho nového. Naše tělo by na tom s fyzickými i psychickými silami mělo být velmi dobře. Můžete vyzkoušet cvičení podle Měsíce

Dorůstající měsíc

Měsíc se stává jasně viditelným a stále více se přibližuje do fáze Měsíce, kdy bude osvětlen až do fáze úplňku. Doba dorůstajícího Měsíce není příliš vhodná na léčení a hojení ran

Úplněk

Dva týdny od fáze Novu přechází Měsíc do fáze Úplňku. Úplněk lze sledovat ihned po západu Slunce. Noci při úplňku jsou jasné. Putuje-li úplňkový Měsíc vysoko po nebi, bývá v krajině 300x více světla než za bezměsíčné noci.

Toto období se těší asi největší oblibě jakožto fáze Měsíce. Úplněk je totiž romantický i mystický. Na některé lidi může mít úplněk ale taky negativní vliv a mohou trpět depresemi, bolestmi hlavy nebo nespavostí. Přečtěte si o fascinujícím vlivu Měsíce. Po skončení úplňku začíná docházet k couvání Měsíce. Přečtěte si také článek Úplňky v roce 2019, kde přehledně rozebíráme veškeré úplňky, které nás v roce 2019 čekají. 

Couvající Měsíc

Po úplňku lze vidět pouze pravou stranu Měsíce, kterou zalévá směsice stínů a světla. Zbytek Měsíce je zahalen do tmy. Hranice světla a stínu se objeví u pravého okraje měsíčního kotouče, tma začíná vítězit nad světlem a Měsíc ubývá.

Poslední čtvrt

V této fázi připomíná tvar osvětlené části Měsíce písmeno C. V této fázi se naše tělo zbavuje všeho přebytečného. Je proto vhodný čas na detoxikaci, diety nebo jiné očisty - stejně jako v couvajícím Měsíci. 

Ubývající srpek

Zhruba 25 dní po Novu zůstává z půlměsíce jen úzký srpek, viditelný před svítáním na východním obzoru. Den po dni vychází stále později a brzy pak zmizí v záři vycházejícího Slunce.

Nastává Nov a cyklus pravidelných proměn měsíčních fází je opět na svém počátku.

Jaká je vaše oblíbená fáze Měsíce?


Stáhnout v PDF
array(1) { [0]=> object(stdClass)#1549 (1) { ["value"]=> string(5) "71505" } } array(0) { } array(0) { }

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Neznámá moc Luny v kostce - kniha

Thomas Poppe, Johanna Paunggerová MĚSÍC DO KAPSY Už naši předkové si byli…

Cena: 149 Kč

MOC LUNY - kniha

Thomas Poppe, Johanna Paunggerová Komplexní vědění o správném načasování;…

Cena: 299 Kč

Stojánek na vonné tyčinky, Namasté

Dřevěný stojánek na vonné tyčinky z mangového dřeva, ve tvaru lyže, osazený…

Cena: 68 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte