Epsomská neboli hořká sůl - do koupele i k vnitřnímu užití s mnoha blahodárnými účinky

 epsomská sůl1Epsomská neboli hořská sůl není jedlá.

Ačkoliv vypadá jako sůl kuchyňská, při vaření ji rozhodně nepoužívejte. Jak už její název napovídá, je výrazně hořká a zkazila by vám každý pokrm. Místo toho ji ale můžete přisypat do koupele a naplno tak využít všechny její pozitivní účinky. Hořká sůl pomáhá proti bolestem svalů a kloubů, čistí pleť a také zahání stres, uvolňuje a přináší klidný spánek. Určitě hořkou sůl vyzkoušejte, vaše tělo i mysl si budou libovat.

Hořká sůl – složení aneb není sůl jako sůl

Hořká sůl, nebo také epsomská sůl, se správně chemicky nazývá síran hořečnatý heptahydrát. I když nám označení sůl evokuje krystalky používané v kuchyni, jde o název označující chemicky neutrální látku obsahující kladně i záporně nabité částice. Soli jsou odvozené od kyselin a mohou být buď bezkyslíkaté nebo kyslík obsahující – jako právě síran hořečnatý.

Hořká sůl z Anglie

Poprvé byla hořká sůl objevena a vykrystalizovaná v 17. století v anglickém městě Epsom, po kterém má své jméno. Známá je i pod názvem Magnesium sulfát – tak ji najdete v drogerii či lékárně, kde se dá snadno a levně koupit.

A proč byste si hořkou sůl kupovali, když není pro svou hořkou chuť k jídlu? Třeba proto, že jde o známé přírodní léčivo, které si poradí s mnoha zdravotními obtížemi.

Hořká sůl do koupele

Epsomská hořká sůl se někdy označuje také jako koupelová sůl. Používá se tedy ke koupelím, které mají blahodárné účinky. Hořká sůl se ve vodě rozkládá na ionty hořčíku a síranu, a právě hořčík má na svědomí pozitivní vliv hořké soli na lidský organismus a tělo. Je to jeden z nejvýznamnějších minerálů v těle a podporuje například správnou činnost srdce a nervové soustavy. Hořčík se do těla nejlépe vstřebává přes pokožku – a proto je hořká sůl do koupele oblíbeným způsobem, jak hořčík získat a jak využívat jeho účinky.

Hořká sůl proti nespavosti a stresu

Hořká sůl do koupele může pomáhat také proti nespavosti. Hořčík se totiž podílí na vytváření hormonu melatonin, který navozuje spánek. Zároveň také zmírňuje stres díky produkci serotoninu, tedy tzv. hormonu štěstí. Proto nedostatek hořčíku může vést k podrážděnosti, neodolnosti vůči stresu a může negativně ovlivnit kvalitu spánku. Koupel v hořké soli vám nejen pomůže dokonale se zrelaxovat, díky soli se vám do těla dostane také hořčík, který celkovou úlevu ještě posílí.

epsomská sůl2Sůl objevili ve městě Epsom v Anglii.

Křeče, bolesti a otoky zmírní hořká sůl do koupele

Hořká sůl je také skvělým pomocníkem proti otokům svalů a proti křečím. Pomáhá například při regeneraci těla po fyzické námaze a koupele v hořké soli jsou proto skvělým způsobem relaxace po sportu. Proti křečím, bolestem svalů a otokům opět působí právě hořčík v hořké soli obsažený. Vyrobte si podle našeho návodu domácí koupelové soli

Hořká sůl v kosmetice

Hořká sůl se dá používat i pomocí různých kosmetických přípravků na kůži a vlasy. Můžete třeba zkusit peeling z hořké soli, který vám spolehlivě vyčistí póry a vaše pleť tak bude čistá a rozzářená. Stačí si hořkou sůl nasypat do dlaně, navlhčit a vmasírovat do kůže. Případně lze sůl rozmíchat s trochou pleťové vody.

Hořká sůl se dá přimíchat i do kondicionéru nebo do šampónu, nanést na vlasy a po 20 minutách opláchnout čistou vodou. Vaše vlasy díky této kúře získají větší objem, budou pružné, lesklé a zdravé.

Projímadlo z hořké soli

Ti nejodvážnější, kteří zvládnou její velmi hořkou chuť, mohou epsomskou sůl přímo konzumovat – rozpuštěnou ve vodě. V tomto případě se hořká sůl používá jako projímadlo a účinný lék proti akutní zácpě. Tento účinek opět souvisí s hořčíkem, který vtahuje vodu do střeva a tím usnadňuje vyprazdňování.

Hořká sůl a nežádoucí účinky

Ať už budete užívat hořkou sůl v koupeli nebo vnitřně, vždy se řiďte dávkováním, které je uvedeno na obalu soli. Zejména při vnitřním užívání může v opačném případě dojít k nežádoucím účinkům jako je třeba průjem nebo podráždění žaludku a nevolnost či motání a bolest hlavy, což jsou všechno příznaky předávkování hořčíkem. Při správném používání je však hořká sůl zcela bezpečnou látkou.


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Sůl SINDALOON 500g DNM

Detoxikace organismu Sůl Sinadaloon je kamenná bílá sůl bohatá na minerály,…

Cena: 112 Kč

Sůl Himalájská růžová hrubozrnná 500g…

Hrubá sůl z Pákistánu, vhodná do mlýnku Himalájská sůl je kamenná sůl…

Cena: 27 Kč

Sůl himalájská jedlá 1kg růžová jemně…

Kamenná sůl z Pákistánu za skvělou cenu Výhodou této růžové soli je obsah…

Cena: 69 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte