Domácí šípková tinktura

šípková tinkturašípkyCo budeme potřebovat?

  • 200 g šípků
  • 300 ml čirého vysokoprocentního alkoholu
  • 5 lžic cukru
  • 5 lžic vody

Šípková tinktura - recept

Šípky si omyjeme a vydlabeme z nich zrníčka, případně je jen rozdrtíme v mixéru. Nasypeme je do uzavíratelné nádoby, zalijeme čirým alkoholem tak, aby byly ponořené, a necháme macerovat dva týdny. Každý den protřepeme. Poté šípkový macerát přecedíme přes plátýnko, aby v něm nebyla žádná semínka ani jiné kousky. Nakonec si uděláme cukerný roztok tak, že v hrnci svaříme 5 lžic cukru se stejným množstvím vody. Jakmile je cukr rozpuštěný, přidáme roztok k šípkovému macerátu. Důkladně promícháme a šípkovou tinkturu užíváme po lžících. Nejlépe ale uleželou.

Šípková tinktura - léčivé účinky

Růže šípková a její plody šípky jsou nejlepším zdrojem vitamínu C v zimních měsících. Díky tomu pomáhají posilovat imunitu a zmírňují také obtíže při nachlazení. Kromě vitamínu C šípky obsahují také vitamin A nebo K. Plody sbíráme v období září a října a vybíráme si tvrdé šípky, které obsahují nejvíce vitamínů. Šípky se hojně používají i při vaření a dělají se z nich marmelády, omáčky, pečené čaje a mnoho dalších pokrmů.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2238x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Tinktura z listu ginkgo biloba

Co budeme potřebovat? hrst lístků jinanu dvoulaločného (ginkgo biloba)…

Cena:  Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte