Dívejte se dětem do očí

Kontakt očima je jedním z nejdůležitějších forem komunikace mezi rodiči a dítětem. Je pro dítě nesmírně důležitý již od jeho prvních týdnů, kdy se začíná formovat jeho vztah ke světu. Přes oční kontakt naplňuje dítě svoje citové a komunikační potřeby, a to nejen s rodiči, ale i s ostatními lidmi.

Důležitost kontaktu očima

Jak moc je vlastně kontakt očima důležitý? Představte si, že hovoříte s člověkem, který se na vás ani jednou nepodívá. Takový rozhovor je velice obtížný. Bude pro vás určitě příjemnější mluvit s někým, kdo se vám při rozhovoru dívá do očí a pohled je doprovázen milým úsměvem a přívětivým výrazem.

Nekárejte dítě pohledem

Rodiče se často dívají na dítě mile jen za určitých podmínek, třeba pokud něco udělalo podle jejich představ. Často bohužel navazují kontakt očima s dítětem pouze ve chvílích, kdy mu chtějí říct něco nepříjemného, vynadat mu, dát mu nějaký příkaz apod. Rodiče vědí, že dítě je při kontaktu z očí do očí nejvnímavější. Toto ovšem platí jen u malých dětí. Malé dítě poslouchá, protože se bojí. V pozdějším věku se strach mění v nenávist, hněv a depresi.

Neoblíbenost dětí v kolektivu

Děti, které nezažili od svých rodičů častý kontakt očima, nebudou též schopny tento kontakt dávat ostatním a budou se mu vyhýbat. Budou obtížně navazovat přátelské a později intimní vztahy, vrstevníci je budou odmítat. Při jednom vědeckém výzkumu na pediatrickém oddělení bylo zjištěno, že tyto děti jsou nejméně oblíbené jak v dětském kolektivu, tak i mezi dospělými. Tím, že se vyhýbají očnímu kontaktu, je velmi těžké s nimi navázat nějaký vztah a ostatní z toho chybně vyvozují, že tyto děti chtějí být samy nebo že je nemají rády a raději se jim vyhnou. A z toho následně pramení pocit bezcennosti, odmítnutí a nelásky.miminko (19)

Čtěte také:

Těhotenství, děti

Neprospívání dítěte

Nedostatečný kontakt očima je také zodpovědný za fenomén „neprospívání dítěte“. Je to stav, kdy se dítě ve věku od 6ti do 12ti měsíců náhle přestane vyvíjet. Přestane jíst, zastaví se růst,  stane se lhostejným a netečným, jako by ztratilo vůli k životu a může také skutečně zemřít. Během jednoho výzkumu se zjistilo, že ve většině případů byly tyto děti svými rodiči odmítnuté, i když třeba pouze v podvědomí, a rodiče se vyhýbali očnímu kontaktu. Svoje ostatní rodičovské povinnosti však plnili svědomitě, nicméně to nestačilo.

Dítě trpí, když se nedíváte

Nejbolestnější pro dítě je, když se mu rodiče za trest nebo v rámci trestu záměrně přestanou do očí dívat. Toto může mít pro dítě celoživotní negativní následky. Pohled do očí bychom nikdy neměli používat jako kázeňský prostředek. Dítě by mělo cítit rodičovskou lásku stále, bez podmínek. Ne na základě jeho špatného či dobrého chování. Láskyplný pohled do očí našeho dítěte posiluje vzájemné pouto lásky.

Nepodceňujte význam kontaktu očima se svým dítětem. Dítě potřebuje cítit bezpodmínečnou lásku a kontakt očima je jednoduchým a přitom velmi mocným nástrojem, kterým mu ji můžeme předat.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3590x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

LAKTOFYT Bylinný sirup 250ml

Sirup pro kojící ženy Bylinný sirup Laktofyt Klášterní officína 250 ml je…

Cena: 83 Kč

Mýdlo ylang-ylang s kozím mlékem

Ručně vyráběné glycerinové přírodní mýdlo s éterickým olejem Ylang-Ylang…

Cena: 49 Kč

Kokosík - kokosový olej pro děti BIO 200ml…

Vynikající kvalita, pro péči o pokožku miminek od narození Existuje mnoho…

Cena: 95 Kč  140 Kč 

ImunoFruit Gummies, 90+10 gummies

Pro podporu imunity s echinaceou ImunoFruit Gummies je komplex vitaminu C se zinkem a…

Cena: 284 Kč

Mýdlo citrusové s kozím mlékem

Ručně vyráběné přírodní glycerinové mýdlo s éterickým olejem Litsea…

Cena: 49 Kč

Mýdlo jasmínové s kozím mlékem

Ručně vyráběné glycerinové přírodní mýdlo s vůní Jasmínu Glycerinové…

Cena: 49 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte