Zahrada v březnu

Zahrada v březnu

Ošetření stromů

Nejdříve bychom měli zkontrolovat, jak zimu a mráz přežili ovocné stromy a keře. Jestli jim mráz způsobil trhliny, ošetříme je štěpařským voskem nebo použijeme starou osvědčenou metodu – pastu z jílu a kravince v poměru 2:1. V kravinci jsou obsaženy rostlinné hormony podporující hojení. U všech dřevin odstraníme suché a staré dřevo. Můžeme začít s přesazováním stálezelených dřevin a jehličnanů.

Pořádek na záhonech

Popadané listy z podzimu, které zůstaly kolem stromů, je dobré nyní shrabat a zkompostovat nebo lehce zapravit do půdy, aby se z nich nešířily choroby. Odstraníme také mulč ze záhonů, aby se na půdu dostaly sluneční paprsky a prohřály ji. Z jahodiště odkryjeme chvojí a odstraníme nůžkami suché listy. Půdu zkypříme a přihrneme k rostlinkám kompost. K jahodám je vhodné zasadit česnek nebo jarní cibulku, mírní se tím výskyt plísní a odpuzují se mšice. Zkontrolujeme i ostatní podzimní výsevy. V bylinkové zahrádce seřízneme levanduli, šalvěj, svatolínu a další polodřevité trvalky.

Příprava pařeniště

Nyní už můžeme připravit půdu v pařeništi. Založíme do vykopané jámy hnůj, nejlépe koňský, ovčí nebo kozí. Kravský hnůj nedokáže vytvořit dostatečně vysokou teplotu pro výhřev pařeniště. Hnůj můžeme promíchat s listím, poté na něj nasypeme asi 20 cm kvalitní zeminy. Místo hnoje dobře poslouží i vyzrálý kompost či sláma politá horkou vodou. Půda se za pár dní pěkně slehne a prohřeje.

Sázení stromů

Začátek března je vhodný pro vysazování ovocných stromů, které jsou citlivé na chlad, tedy broskvoně, meruňky, kdouloně. Sázíme také časně rašící bobuloviny.

Řez jabloní a hrušní

Pokud jste ještě neprořezali jádroviny, je nejvyšší čas to nyní udělat. Korunu prořežeme tak, aby byla řídká a neposkytovala tak vhodné prostředí pro houbové choroby. Řez uděláme i u mladých stromků. Ořezané větve podrtíme a zkompostujeme nebo je necháme jako potravu pro králíky či kozu. Mohou posloužit také při vytváření vyvýšeného záhonu.

Kdy začít s výsevem?

Jestli už máte nutkání vysazovat, ale nevíte, zda ještě není brzy, podívejte se dobře kolem sebe, jak se chová okolní příroda. Pokud ještě neodlétli havrani z polí a parků, znamená to, že oteplení je pouze dočasné a mrazy se ještě ohlásí. Hlídejte dobu, kdy uvidíte první žluté kvítky podbělů, to je ten správný čas na práci na záhonech.

Výsev do pařeniště

parenisteDo připraveného pařeniště zatím vyséváme ředkvičky, ředkev, rané odrůdy kedlubnů a zelí, brokolici, celer, předpěstované saláty, jarní cibulku, papriku, lilek, mrkev a méně choulostivé byliny. Pařeniště za chladných nocí přikryjeme kobercem nebo rohoží. Během března vysejeme v teplé místnosti za okno nebo do pařeniště také semena košťálovin a rajčata. Do chladného skleníku nebo fóliovníku vysadíme předpěstovaný salát a kedlubny.

Výsev na záhony

Do záhonů při vhodném počasí začínáme vysazovat špenát, mrkev, petržel, pastinák, květák, kedlubny, kapustu a jarní salát. V chladnějších oblastech zkusíme vysadit vodnici. Vysazujeme cibuli sazečku a šalotku, rané odrůdy kapusty a koncem března zelí a bob zahradní. Pokud je již půda prohřátá, můžeme vysadit také hrášek, pór, kadeřávek, ředkvičku, zelí a salát. Necháme předklíčit rané brambory. Rané výsevy je dobré chránit před mrazem netkanou textilií

Okrasná zahrada

V okrasné zahradě sledujeme, jak začaly rašit cibuloviny. Můžeme vysazovat, rozsazovat a přesazovat trvalky a vodní rostliny, pokud počasí dovolí. Vysadíme lilie. Vyséváme měsíček, koukol a chrpu, laskavec, ostrožku, hrachor, tabák, mák, třapatou, astry, aksamitník, ostálky. Přepichujeme letničky ze zimních výsevů. Odhrneme nakopčené růže a přihnojíme je. Přihnojíme také okrasné keře, dřevité pivoňky a plaménky.

Nezapomeneme ani na zvířátka a zkontrolujeme, popř.opravíme budky pro ptáky.

Při pracích na zahradě se nechte inspirovat naším lunárním kalendářem – můžete tak zahradničit podle rytmů přírody!



Diskuse k článku

  • Elen

    12:47 23. 7. 2014 +1
    Miluju svou zahradu. Trávím na ní svůj veškerý volný čas. Zahrada člověka naplňuje jak po tělesné, tak po duševní stránce. Má velký vliv na zdraví. Zvažuji, že začnu pěstovat zahradní květiny ve foliovníku který bych tak trošičku přizpůsobila jako podzimní zahradu i s posezením. Připadá mi to jako dobrý nápad :-)

Lunární kalendář

ČTVRTEK 09. 05. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 10. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Nemoc zvaná gamblerství – jak se projevuje a jak ji léčit

Já hraju taky online automaty. Našla jsem si kasina v České republice, která jsou přes internet na https://ces...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Na wellness do Polska? Určitě to zkuste!

Kde jinde byste si mohli tolik odpočinout jako na wellness pobytu? Wellness pobyt se navíc dá pojmout různými styly. Buď si budete užívat všech wellness procedur, nebo ho spojíte i s poznáváním okolí. A právě p...

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.