Rýmovník pomůže s nachlazením i rakovinou. Vypěstujte si snadno ten vlastní!

Rýmovník pomůže s nachlazením i rakovinou. Vypěstujte si snadno ten vlastní!

Rýmovník má řadu léčivých účinků.  Bojuje s nachlazením, onemocněním střev a ledvin. Dokonce zlepšuje léčbu rakoviny prsu. Rýmovník se proto vyplatí mít po ruce. Využijeme ho nejen na čaj a sirup, ale také na přípravu nejrůznějších jídel. Tato nenáročná rostlinka nám může růst přímo v pokoji pod oknem. V několika málo krocích vám prozradíme, jak si vypěstovat svůj vlastní a jak se o něj postarat. Pěstování rýmovníku totiž zvládne i úplný začátečník.

Čtěte také:

Vyzkoušejte zlaté mléko - tajný indonéský recept na kašel a nachlazení

Jak už rýmovník názvem napovídá, je užitečným pomocníkem při rýmě a nachlazení. Tato velmi aromatická rostlina, která svou vůní připomíná směs meduňky, eukalyptu a mentolu se těší popularitě v řadě zemí, kde získala jména jako řecký eukalyptus, španělský tymián anebo kubánské oregano.

Rýmovník a jeho léčivé účinky

Rýmovník nám pomůže s nejrůznějšími zdravotními problémy. Je dobrý na žaludek, střeva, ledviny, hlavu i kůži. Díky němu se nám bude také lépe dýchat, usínat a zvládat stres. Můžeme využívat syrové lístky, které stačí promnout v dlaních a aroma inhalovat. Anebo pijeme čaj z rýmovníku. Účinnost je prokázaná lékaři.

  • Při nachlazení pomůže rýmovník nejen s rýmou, ale i s bolestmi v krku.
  • Působí proti bolestem hlavy.
  • Usnadňuje vykašlávání a snadněji se zbavuje hlenu v dýchacích cestách.
  • Pomůže s horečkou, stimuluje pocení a tím tělu pomáhá se rychleji zotavit.
  • Pomáhá s klidným spánkem.
  • Podporuje imunitu, zejména díky kyselině askorbové. Zabraňuje totiž rozmnožování škodlivých bakterií v trávicím ústrojí.
  • Jeho silná vůně může dokonce odpuzovat hmyz, jako jsou například komáři. Pokud se často stáváme terčem hmyzích bodnutí, není nic jednoduššího než si rostlinku rýmovníku postavit přímo k oknu.
  • Pomůže se žaludečními a střevními problémy, zklidní střevní koliky a celkově zlepší trávení.
  • Hojivě působí na syndrom dráždivého tračníku.  
  • Bojuje proti střevním parazitům.
  • Díky vitamínu A zlepšuje stav našich očí.

Rýmovník - další překvapivé účinky

  • Zlepšuje pokojový vzduch a v místnosti, kam dáme rýmovník, se nám bude lépe dýchat. Proto je vhodný pro lidi s astmatickým onemocněním.
  • Zvláště nám bude užitečný, pokud nás trápí stres. Jeho léčivé látky mají sedativní účinky, čaj z rýmovníku nás zklidní a pomůže zahnat úzkosti.
  • Působí hojivě na kůži. Má protizánětlivé účinky, zklidňuje podrážděnou kůži, zmírňují pocit svědění a pálení. Zároveň také snižují otok. Kromě samotného odpuzování hmyzu tak  pomůže i se štípanci. Rozmělněnými lístky si bodnutí jednoduše potřeme. 
  • Léčit může i psoriázu a ekzémy. Existuje i rýmovníkový olej, který působí hojivě na poraněnou kůži.
  • Esenciální olej z rýmovníku obsahuje omega-6mastné kyseliny. Díky tomu zmírňuje artritidu a osteoporózu.
  • Dobře působí na ledviny, zbavuje totiž naše tělo přebytečné soli a vody. Pomůže nám zbavit se i ledvinových a žlučových kamenů.
  • Rýmovník podporuje močení, působí totiž jako silné diuretikum. Tím zbavuje naše tělo toxinů.  
  • Rýmovník má prokazatelný vliv na léčbu rakovinu prsu a zabraňuje jejímu šíření. Dobře působí také na léčbu rakoviny prostaty. Můžou za to antioxidační látky a omega-6 mastné kyseliny.

Rýmovník a jeho účinky na zdraví (2)

Rýmovník - použití 

Rýmovník nám často poslouží v syrovém stavu. Stačí si utrhnout pár listů a rozžvýkat je. Pokud v kuchyni používáme šalvěj, můžeme místo ní sáhnout po rýmovníku. Chuťovými vlastnostmi jsou si tyto rostliny podobné a rýmovník se tak hodí všude, kam bychom jinak přidali šalvěj.

Čaj z rýmovníku - recept

Několik lístků stačí zalít horkou vodou a nechat je vyluhovat. Lístky nemusíme nutně dávat sušit. Jsou navíc tak tlusté, že jejich usušení je téměř nadlidským výkonem.

Rýmovníkový sirup - recept

Rýmovníkový sirup se těší celé řadě zdraví prospěšných látek a jeho příprava je velmi jednoduchá. Sirup si můžeme vyrobit za tepla anebo za studena.

Za tepla ho připravíme v kratší době a navíc bude mít delší trvanlivost. Podobá se vaření pampeliškového medu. Zhruba 30 lístků rýmovníku společně s plátky citrónu necháme přes noc v horké vodě. Následující den scezený odvar vaříme s kilem cukru, dokud nedostane tu správnou konzistenci.

Za studena sirup připravíme tak, že alespoň 60 přepůlených rýmovníkových lístků postupně dáváme do skleněné nádoby, vrstvy střídáme s plátky citrónů a zasypáváme cukrem. Uzavřenou nádobu umístíme na slunné místo. Za několik týdnů se cukr rozpustí a vytvoří se sirup. Vše propasírujeme a máme hotovo. Musíme si ale dávat pozor, aby se v nádobě nevytvořila plíseň.

Na maso i do polévek

Rýmovník se výborně hodí na přípravu masa, ať už je pečeme anebo grilujeme. Skvěle doplní méně tradiční druhy, jako je jehněčí anebo zvěřina. Ale oceníme jej i při chystání bezmasých pokrmů, hodí se k zelenině. Pokud se nám podaří listy rýmovníku usušit, poslouží nám při přípravě polévek.

Rýmovník - pěstování snadno a rychle

Pěstování rýmovníků zvládne každý. Rychle nám vyroste a je nenáročný na péči. Snadno zakoření, můžeme ho proto dobře namnožit. A navíc ho doma můžeme pěstovat celoročně. V několika málo krocích poradíme, jak vypěstovat silný a zdravou rostlinku. 

  1. Pokud si pořídíme výhonky rýmovníku, dáme je do vody. Rychle se zakoření. Anebo si celou rostlinku můžeme koupit v zahradnictví.
  2. Rýmovník přesuňme do květináče, truhlíku anebo záhonku. Zemina by měla být dobře propustná. Ideální je obsah písku.
  3. Najděme rýmovníku místo, kde bude mít dostatek světla. Celodennímu pražení slunce se ale raději vyhněme. V bytě se mu bude dařit nejlépe u západního nebo východního okna.
  4. Rýmovník má rád teplo. Ideální je pro něj běžná pokojová teplota. Škodí mu průvan a zvláště na jaře a na podzim by neměl stát pod otevřeným oknem. V těchto obdobích kdy se venku začíná ochlazovat, by kvůli studenému průvanu mohl rýmovník uvadnout.  
  5. Zalévejme rýmovník tak, aby byla zemina stále navlhlá. Ale pozor, nepřelévejme ho. Začal by slábnout a uvadat.
  6. Jednou týdně rýmovník pohnojme. Ideální je hnojivo na bylinky nebo biologické hnojivo.
  7. Bez zaštipování vyroste rýmovník až do metrové výšky.

Tipy

  • Zaštipováním vrchních výhonků se rýmovník stane košatějším. Nebojme se rýmovník občas zastřihnout, ihned se začnou objevovat další výhonky.
  • Pokud budeme chtít rýmovník nechat zimovat, zalévejme ho minimálně. Ideální teplota pro zimování rýmovníku je 15°C.
  • Když je v létě venku hezké počasí, můžeme rýmovník přemístit na terasu nebo verandu. Rychleji poroste.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.