Pomoc, poprvé ve fitku! Fitness pro začátečníky krok za krokem

Rádi byste začali cvičit. Ale nevíte jak na to a máte strach z neznámého. My pro vás máme dobrou zprávu. Fitness s trochou přípravy zvládne každý. Stačí správné informace, pravidelnost a kuráž. Jako u všeho totiž platí, že nejhorší je začít. Fitness pro začátečníky může být velká neznámá, proto poradíme jak na to. Také se dozvíte, co budete potřebovat, co dělat poprvé ve fitku a čemu se raději vyhnout.

Fitness pro začátečníky: Vše, co potřebujete vědět

Jako fitness si většinou představíme cvičení. Pod tímto pojmem se toho ale skrývá mnohem víc. Je to zdravý životní styl, kromě zlepšování fyzičky se klade důraz na kvalitnější stravování a lepší zdraví. Nejde jen o to lépe vypadat, ale především se i lépe cítit. Fitness snižuje riziko srdečních chorob, pomáhá lidem s artritidou a ulevuje při depresích. Pokud plánujeme začít, nemusíme hned zavádět drastické změny. Dlouhými hodinami ve fitku a týráním se hlady bychom si akorát ublížili. Fitness pro začátečníky obnáší hlavně odhodlání a vytrvalost.

9 tipů, když jdete poprvé do fitka

 • Pokud budeme cvičit alespoň 30 minut každé 4 dny v týdnu, časem uvidíme změny. Začněme raději pomaleji a pozvolna.
 • Cvičit můžeme klidně i doma. Hlavní je zvolit dobré cviky. Například břišní svalstvo se skládá hned z několika typů svalů, proto potřebujeme několik různých cviků. Ideální je cviky střídat. Abychom si byli jistí, že cviky děláme opravdu správně, je dobré se poprvé ve fitku poradit s osobním trenérem
 • Velkou roli hraje náš srdeční tep. Zvýšením srdeční aktivity se cvičení stává účinnějším.
 • Je důležité, aby fitness pro začátečníky nebylo nepříjemné. Vyberme si cvičení a aktivity, které nás baví a budeme se na ně těšit. Vyzkoušet můžete například jógu pro začátečníky
 • Důležité je správné dýchání. Když se sval stahuje, vydechujme, když uvolňuje, nadechujme.
 • Nepodceňujme příjem tekutin. Pomůže nám k lepším výsledkům. Ideální je čistá voda.
 • Usměvaví lektoři, kteří zvládají cvičit a zároveň povzbuzovat, nás nemusí trápit. I oni se do své kondičky museli dopracovat. Zpočátku nám spousta cviků příliš nepůjde, svalstvo se musí nejprve posílit. Časem uvidíme, že nám vše půjde snáz.
 • Aby bylo cvičení opravdu účinné, upravme si i jídelníček. Není potřeba kupovat proteinové nápoje, můžete si je vyrobit taky doma.
 • Obecně stačí, když se vyhneme přepalovaným tukům a jiným nezdravým jídlům. Na jídelníček zařadíme více zeleniny a ovoce. Není to pouze kvůli hubnutí. Obsahují cenné vitamíny a minerály, které naše tělo potřebuje. Důležitý je i příjem bílkovin.

Poprvé ve fitku? Pomůže instruktor i kamarád

Každý, kdo byl poprvé ve fitku, se cítil nesvůj. Nemusíme se proto ničeho bát. Tam kde začínáme my, začínal s kulturistikou každý. Pokud se poprvé ve fitku cítíme nesví, přiberme si s sebou jako oporu kamaráda nebo partnera. Ve dvou se hned bude cvičit lépe. S sebou si vezměme věci na cvičení, obuv, pití a ručník. Ve fitku je většinou i sprcha, takže se po cvičení můžeme umýt.

 • Před každým cvičením je potřeba svůj organismus rozehřát. Tělo připravíme na připravovanou námahu. V tom nám pomůže rotoped anebo třeba běhací pás.
 • Poté se opatrně, ale důkladně protáhněme. Říká se tomu stretching. Jinak bychom si mohli třeba natáhnout sval.
 • Fitness se dělí na dvě části. První je takzvané kardio. Při tom se zahřívá organismus, zvyšuje tepová frekvence a spalují se tuky i sacharidy. Mezi takové aktivity patří třeba rotoped, běh, rychlá chůze nebo běhací pás. Druhou částí je posilování. Při té si zlepšujeme a tvarujeme svalstvo.
 • Abychom si neublížili, je důležité vědět, jak který stroj funguje a jak se správně používá. Nebojme se o pomoc požádat zaměstnance fitka. Rádi nám pomůžou a my si neublížíme.
 • Méně je někdy více. Proto se zbytečně nepřetěžujme, hlavně ze začátku. Mohli bychom si přivodit úraz.
 • Po tréninku se opět protáhneme a hluboce u toho dýcháme. Nebudeme mít ztuhlé svaly.

Pozor na zdravotní problémy

Pohyb je určitě zdravý. Fitness pro začátečníky ale může být i nebezpečné. Měli bychom znát náš zdravotní stav a možnosti. Pokud nás trápí nějaké zdravotní komplikace, zkonzultujme s lékařem, jaké cviky pro nás jsou a naopak nejsou vhodné.

Přečtěte si také další články na téma Sporty pro začátečníky

Běhání pro začátečníky

Pilates pro začátečníky

Jóga pro začátečníky

Chůze jako sport

Plavání pro začátečníky


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte