Podzimní sporty lákají vyběhnout ven! Jaké nezbytnosti budete potřebovat?

Podzim má mezi sportovci své příznivce, ale i odpůrce. Na jednu stranu nejsou během podzimního období tropická vedra, takže je sportování příjemnější. Na druhou stranu ale podzim přináší nevyzpytatelné a mnohdy sychravé počasí. Jaké podzimní sporty a podzimní aktivity jsou vhodné, jak se na sportovní aktivitu připravit a na co nezapomenout?

Pokud máte štěstí a pro sportování si vybere vhodný den, bude se vám sportovat dobře. Obzvláště na začátku podzimu bývá denní teplota příjemná, sluneční paprsky ještě svítí, ale už nejsou tak silné. Proto jsou jako podzimní sporty vhodné i ty, které vykonáváte během léta a u kterých se zapotíte. Není dusno, není parno, sportování je mnohem příjemnější. Ani na podzim se nebojte běhání, jízdy na kole, chůze, turistiky nebo jízdy na kolečkových bruslích.

Na podzimní aktivity si pořiďte teplé oblečení

Nebojte se sportovat i během chladnějších dní. Podzimní aktivity ale vyžadují adekvátní oblečení. I když se za oknem může zdát, že je venku teplo a příjemně, mnohdy je tomu právě naopak. Navíc se počasí během podzimu rychle mění a fouká studený vítr. Kraťasy vyměňte za tepláky nebo sportovní kalhoty a nezapomeňte na lehkou podzimní bundu. Pokud jste často nachlazení a máte citlivé uši, vezměte si pokrývku hlavy, ať už lehkou sportovní čepici nebo čelenku.

Turistika patří mezi oblíbené podzimní sporty

Jednou z nejoblíbenějších podzimních aktivit je turistika. Podzim vytváří neskutečnou atmosféru a je malířem přírody. Barevné padající listí, podzimní rostliny, čerstvý studený vzduch. Ať už se vydáte na krátkou procházku kolem domu nebo na delší výšlap, podzimní sporty si opravdu užijete. Nezapomeňte se ale na výlet připravit.

Co s sebou do baťůžku na podzimní turistickou vycházku? Teplé oblečení je základ. Zatím co po běhu nebo jiné krátkodobé aktivitě se můžete ihned převléci, výlet trvá mnohdy i celý den. Během podzimu se snadno namočíte, zpotíte, promokneme, a nemožnost převléknutí je velkým problémem. Proto si přibalte alespoň jedno náhradní tričko nebo mikinu a nezapomeňte na pláštěnku. Také kvalitní, ideálně vyšší nepromokavé boty jsou pro podzimní turistiku ideální. Dále si můžete do baťůžku přibalit i teplý čaj do termosky, rukavice, malý ohřívač rukou, a především náhradní ponožky. S takovou výbavou vás nepřekvapí ani náhlá změna počasí.

Podzimní sporty (2)Mezi ideální podzimní sporty patří turistika. Například ve vysokých horách.

Podzimní aktivity a bezpečnost?

Zajištění bezpečnosti sobě i druhým je během sportování naprosto zásadní. Pokud se rozhodnete vyběhnout, projet se na kole nebo se vydat na procházku, uvědomte si, že během podzimu je často snížená viditelnost. Navíc se brzy stmívá, už kolem čtvrté odpolední hodiny bývá tma. Buďte vidět, noste oblečení s reflexními prvky a nejrůznější reflexní náramky či přívěsky.

Nezapomínejte na to, že při pěší chůzi po cestách je použití reflexních prvků ze zákona povinné, v opačném případě vám může být udělena pokuta. Vybavte se také kvalitní svítilnou, abyste viděli před sebe. Na bezpečnost během podzimních sportů nezapomínejte a chraňte sebe i druhé.

Podzimní sporty do sychravého počasí

V průběhu podzimního období jsou dny a třeba i týdny, kdy počasí nepřeje a prší a prší, a kdy není možné vyrazit ven na podzimní aktivity. Existují odvážlivci, kteří v dešti a nepříznivém počasí vyrazí běhat, jezdit na kole nebo vyjdou na túru, sportovat lze ale i jinak. V současné době existuje celá řada specializovaných halových sportovišť, ve kterých můžete vykonávat podzimní sporty bez ohledu na počasí. Právě podzim je pro návštěvy kryté tenisové haly, posilovny, lanového centra nebo víceúčelové haly ideální. Podle typu podzimní aktivity se oblečte a vezměte s sebou potřebné vybavení.

Pokud si chcete vyzkoušet podzimní sporty, se kterými nemáte zkušenosti a nemáte ani potřebné vybavení, personál v jednotlivých zařízeních by vám měl podat pomocnou ruku a za malý poplatek potřebné vybavení zapůjčit. Ani do krytých sportovišť se nezapomeňte teple obléci, protože po sportovní aktivitě rozpálení a zpocení budete muset vyjít ven do deštivého podzimního počasí.

Užijte si podzim naplno, ať už budou krásné dny doznívající babího léta, nebo sychravá propršená odpoledne. Sportovní aktivity se dají vykonávat za každého počasí, jen je třeba zohlednit jejich výběr. Nezapomínejte na reflexní prvky a dobře se oblečte. Mlha, první přízemní mrazíky či silný vítr by vám mohli způsobit nepříjemné zdravotní komplikace, kterým se dá jednoduše preventivně vyvarovat.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte