Gravidjóga - ideální cvičení pro těhotné ženy

Gravidjóga, jak už sám název napovídá, je jóga pro těhotné ženy. Jednotlivé cviky (ásány) jsou upraveny speciálně pro ženy v celém průběhu jejich těhotenství. Gravidjóga je vhodná pro všechny ženy, které během těhotenství trpí bolestmi zad, chtějí se procvičit, uvolnit a zrelaxovat. Páteř během těhotenství trpí nejvíce, to ví asi každá maminka, která už byla těhotná. A gravidjóga dokáže pracovat s problémy páteře velmi efektivně, ale zároveň opatrně. Jóga pro těhotné patří k jedněm z mála opravdu vhodným pohybovým aktivitám, které lze těhotným ženám doporučit. Působí pozitivně na tělo i psychiku.

Jak přizpůsobit cviky potřebám těhotných žen?

Gravidjóga vedená zkušeným lektorem je požehnáním pro těhotné ženy. Protažení těla, rotace páteře a relaxace, to vše pomáhá dostat nastávající mamince tělo do kondice. Zvláště lze doporučit ženám s bolestmi zad. Navštěvovat kurzy jógy můžete klidně 2x týdně, tak pocítíte nejlépe zlepšení fyzické i psychické kondice. Doma můžete některé cviky nebo dýchání provádět každý den.

Jednotlivé jógové cviky musí být přizpůsobeny těhotným ženám a některé cviky musí být vynechány úplně. V těhotenství jsou kontraindikovány cviky, kde se objevuje švih, skok, zavřená rotace, kdy se břichem tlačí do stehen, přímé posilování břišních svalů, svíčka, obrácené pozice, které odkrvují dělohu, a všechny pozice se záklonem. Proto se nedoporučuje, aby nezkušená těhotná žena provozovala běžnou jógu, natož power jógu.

Jak jóga pro těhotné pomáhá?

  • předchází bolestem páteře a zatuhnutí svalstva šíje, beder
  • posiluje svaly pánevního dna
  • stabilizace kloubů pánve, předchází rozvolnění kyčelních kloubů, ale i naopak v případě „zavřených“ kyčlí pomáhá zlepšit jejich flexibilitu
  • pomáhá zachovat správné držení těla navzdory bříšku
  • preventivně působí proti vzniku otoků, křečových žil, hemeroidů
  • pozitivně ovlivňuje metabolismus, pomáhá se zácpou
  • posiluje fyzickou kondici i psychickou rovnováhu
  • pomáhá připravit tělo na porod, lze ji zařadit do vhodné předporodní průpravy
  • pomáhá naučit se pracovat s dechem
  • dodá těhotné ženě sebevědomí a pocit vnitřního míru

Jóga pro těhotné – kdy je možné začít?

Začít cvičit gravidjógu je možné od prvního dne těhotenství až do porodu. Jednotlivé cviky by měly sestaveny tak, aby bylo možné je cvičit v kterékoli fázi těhotenství. Některé zdroje uvádí, že s gravidjógou lze začít až od druhého trimestru. Pro toto omezení nevidíme žádný důvod. Samozřejmě vycházíme vždy z toho, že těhotenství probíhá normálně. Pokud se během těhotenství vyskytnou jakékoli problémy, další cvičení doporučujeme konzultovat s gynekologem.

Jóga pro těhotné sama o sobě nepředstavuje riziko pro zdravé těhotné ženy. Pokud jste pokročilá cvičenka a jóga je váš denní chléb, můžete zpočátku při bezproblémovém těhotenství pokračovat i s běžnou jógou (ne s power jógou). I tak je ale lepší upravit či vynechat cviky, které jsou v těhotenství kontraindikovány. Kdo s jógou zkušeností dosud nemá, měl by v těhotenství začít od počátku s jógou pro těhotné.

Gravidjóga a dýchání

Každá jóga se zaměřuje na práci s dechem. To k józe patří. Také gravidjóga naučí těhotné maminky prohloubenému dechu. Naše dýchání je často mělké a málo vědomé. Do plic se tak nemusí dostat tolik kyslíku, kolik je třeba. Hluboký dech pomáhá v těhotenství jak relaxovat, zklidnit mysl, uvolnit napětí v těle, tak zároveň dodá miminku v bříšku více kyslíku. Tím je miminku dodáno více životní energie pro jeho vývoj.

Prohloubené dýchání zvyšuje kapacitu plic těhotné ženy, povzbuzuje srdeční činnost, což je velice vhodné v období těhotenství, neboť právě v této době má srdíčko mnohem více práce. Dále rozproudí krevní oběh, okysličí mozek a při samotném cvičení prohlubuje účinek jednotlivých jógových pozic. Správnému a hlubokému dechu se těhotná žena může věnovat denně, čím častěji, tím lépe. Při procházce na čerstvém vzduchu s prohloubeným dýcháním uděláte pro sebe i pro vaše miminko to nejlepší, co můžete.

Pravidla pro cvičení jógy v těhotenství

Při cvičení jógy pro těhotné nikdy nepřepínejte své síly. V pokročilejší fázi těhotenství se uvolňují hormony progesteron a relaxin, které způsobují uvolnění svalů a vazů. Tím má těhotná žena sice subjektivně pocit, že pohyby může provádět až do maximálního rozsahu, ale mohla by si tím např. způsobit poranění šlach. Proto se nemá v těhotenství jít při cvičení do úplného maxima, ale rozsah pohybu trochu brzdit.

Ať jste pokročilé nebo začátečnice, vždy při cvičení vycházejte ze svých pocitů. Při cvičení vnímejte své tělo. Jedině tak budete schopni vnímat, jak je vám která pozice příjemná. Pokud se při některých pozicích necítíte dobře, prostě je vynecháte. V těhotenství se vše poměrně rychle mění. Co vám vyhovovalo před týdnem, dnes už nemusí. Pokud v některých dnech nejste v kondici, můžete se zaměřit při józe jen na dýchání, relaxaci a uvolnění. V józe je důležitý vnitřní prožitek, ne výkon!

Jóga pro těhotné – podmínkou je zkušený lektor!

Gravidjóga samozřejmě je pro těhotné ženy velmi vhodným cvičením. Ale nikdy nezapomínejte na to, že vše záleží na tom, kdo cvičení vede. Zkušený lektor ví přesně, jak který cvik působí a celá sestava jím navržených cviků musí tvořit harmonický celek, který zohledňuje těhotenství. Po cvičení byste se měla cítit opravdu dobře. Pokud tomu tak není, bude lepší si najít jinou vhodnou aktivitu (plavání, procházky, jiné speciální cvičení pro těhotné). Než nastoupíte do kurzu gravidjógy, důkladně se vyptejte na zkušenosti lektora. Ty nakonec mohou být rozhodující v tom, zda pro vás jóga v těhotenství bude přínosem.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte