Ragby - kontaktní sport, jehož popularita v Česku roste

Ragby - kontaktní sport, jehož popularita v Česku roste
31. 05. 2017 Přečteno: 1132x

Zatímco u nás je zájem o míčový kontaktní sport ragby spíše okrajový, v mnoha zemích je tomu právě naopak. Ragby je sportem s rozsáhlou fanouškovskou i hráčskou základnou nejen v Anglii, kde vzniklo, ale i v Austrálii, Francii či na Novém Zélandu. V Papui-Nové Guinei je ragby považováno za národní sport. U nás toho o ragby obecně příliš nevíme. Často neznáme jeho historii ani pravidla. Pojďme to společně napravit a na následujících řádcích se dozvědět základní informace o tvrdém sportu, který vyžaduje sílu, rychlost, vytrvalost, soudržnost týmu i dobrou strategii.

Vznik a vývoj ragby

Dnešní fotbal i zmíněné ragby vychází historicky ze stejných kořenů. Minimálně od 12. století se míčové hry podobné fotbalu či ragby hrály na britských ostrovech. Pokud však chceme hovořit i historii ragby v jeho skutečné a moderní podobě, musíme se přesunout až do 19. století.

Čtěte také:

Sportovní nápoje - víte, jaký je rozdíl mezi izotonickým a hypotonickým nápojem?

Ragby je pojmenováno po stejnojmenném městě v Anglii. Zde se začal prosazovat fotbal, ve kterém bylo možné míč přenášet i za pomocí rukou. To až do roku 1820 nebylo povolené v žádné odnoži fotbalu. Je ale třeba říci, že po mnoho let neexistovala ustálená pravidla ani fotbalu ani ragby. Pokud mezi sebou ve fotbale soupeřily některé školy, na konkrétních pravidlech se obvykle domluvily těsně před zápasem.

Kvůli rozdílnosti pravidel a neshod v rámci jednotlivých škol a asociací dochází ke konci 19. století k vydělení dvou samostatných sportů – fotbalu a ragby. V roce 1881 proběhl první mezinárodní zápas.

Ragby a jeho rozdělení

Pokud chceme znát pravidla ragby, musíme si zjistit, o jaký typ ragby nám jde. Historicky se totiž ragby vydělilo na dva hlavní proudy, které se liší v počtu hráčů i v dalších pravidlech. V roce 1895 dochází k velkým neshodám mezi týmy na severu a jihu Anglie. Od původní asociace Rugby Football Union se některé kluby oddělily a založily vlastní Northern Rugby Footbal Union, později přejmenovanou na Rugby League.

Dvě nezávislé asociace postupně proměňovaly i pravidla her, čímž došlo k vytvoření dvou odlišných sportů. Rugby union (patnáctkové ragby) se hraje v 15 hráčích v týmu, je nejrozšířenějším a původním typem ragby. Rugby league (třináctkové ragby) se hraje ve 13 lidech a podle mnohých je svižnější, drsnější a divácky záživnější.

Kromě těchto dvou nejrozšířenějších typů ragby existují i další varianty. Rozšířené je také ragby v 7 hráčích, které je od roku 2016 součástí letních olympijských her. Setkat se ale můžete třeba i s plážovým nebo bezkontaktním ragby.

Rugby union – základní pravidla

Protože je patnáctkové ragby vůbec nejrozšířenějších typem, vysvětlíme si základní pravidla tohoto sportu právě na něm. Jak jsme již zmínili, klasické ragby se hraje v 15 hráčích v každém týmu. Hrací plocha je velmi podobná klasickému hřišti na kopanou, délka bývá obvykle 100 metrů, ke kterému se připočítává minimálně 10 metrů dlouhé brankoviště.

Šířka hřiště je obvykle kolem 70 metrů. Hrací pole je rozděleno na několik menších částí. Přes 20 metrů od čáry se nachází důležité hrací pole pro obranné odkopy. Hraje se na dvě poloviny o délce 40 minut.

Hra začíná výkopem míče. Cílem hry je dostat míč do protivníkova brankoviště. Míč je možné do brankoviště položit i kopnout. Za položení míče do brankoviště však tým získává větší počet bodů. Míč je možné přihrávat hodem do boku či dopředu. Kopat lze všemi směry. Obránci svého soupeře mohou za účelem získání míče položit na zem, ovšem jen pod úrovní ramen a nesmí do něj kopat či jinak nedovoleně složit. Zápas je řízen rozhodčím se dvěma postranními asistenty. Za hrubé porušení se udělují červené a žluté karty.

Kompletní pravidla hry jsou značně komplikovaná. Součástí hry jsou vhazování či trestné kopy. Doporučujeme zhlédnout některé utkání a postupně se do tajů a podrobných pravidel hry dostávat. 

Rucky a mauly

Během hry dochází velmi často ke dvěma situacím, během kterých dochází k pokusu o získání soupeřova míče. Ruck (mlýn ze hry) je situace, kdy je hráč s míčem zastaven položením i s míčem. Dochází zpravidla ke střetu 3 až 4 hráčů, kteří se snaží soupeře přetlačit. V této situaci není možné míč uchopit rukou a je třeba počkat na jeho vytlačení.

Maul zase nastává v případě, je-li hráč s míčem zastaven a zůstává na nohou. Ze své strany se mohou ostatní hráči přidávat a tlačit své spoluhráče k brankovišti spoluhráčů. Rovněž se mohou pokusit míč uvolnit.

Bodování v ragby

Vítězem zápasu ragby se stává tým, který nahrál nejvíce bodů. V ragby existuje několik možností skórování. Nejvíce bodů dostane tým za položení míče do brankoviště – pět. Dvěma body je hodnoceno skórování kopem. Při trestném kopu získává tím za branku tři body. Za hrubé porušení pravidel může rozhodčí udělit trestné skórování pěti body.

Americký fotbal není ragby

Na závěr bychom rádi objasnili rozdíl mezi americkým fotbalem a ragby. Mnoho lidí si totiž tyto dva odlišné sporty často plete a pokládá je za totožné. Zatímco ragby se šířilo po Anglii a Evropě, americký fotbal, jak je z názvu patrné, se rozvíjel na území Ameriky od poloviny 19. století. V americkém fotbalu proti sobě nastupují dva jedenáctičlenné týmy.

Hřiště je stejné jako fotbalové a rozdělené čárami po 5 yardech. Hráči jsou chránění kovovými helmami a chrániči ramen a stehen, mohou si tak dovolit být při zákrocích tvrdší než u ragby, kde jsou ochranné prvky zastoupeny v menší míře. Podstata však zůstává stejná, vyhrává tým, který dosáhne většího počtu bodů skórováním v soupeřově brankovišti.

Právě díky dynamice, tvrdosti a komplikovanosti pravidel je ragby oblíbeným sportem po celém světě. I u nás existují asociace i kluby, které se tomuto sportu věnují. Doporučujeme vám navštívit některý z pořádaných zápasů a o atraktivnosti tohoto sportu se přesvědčit na vlastní oči.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání s kočárkem je skvělý způsob, jak spojit sport s péčí o dítě. Zjistěte, co před vyběhnutím nepodcenit

Běhání s kočárkem je v posledních pár letech velký hit, kterému propadlo mnoho novopečených rodičů. Tato aktivita je krom jiného t...

Znáte fartlek? Netradiční běžecký trénink střídající pomalé a rychlé intervaly. Bude vás to bavit!

Jestliže se chcete dostat rychle do kondice, zhubnout a zvýšit svou tělesnou zdatnost, pak je fartlek pro vás to pravé. Jde o půvo...

Běhání v chladných měsících. Je lepší běhání venku nebo na běžeckém pásu?

Běhání je činnost prospěšná. Nejen pro naše tělo, ale i pro ducha. Během běhání jsme schopni dokonale vypnout hlavu, odpočinout si od stresu a na chvíli zapomenout na starosti. Zároveň posilujeme tělo, budujeme...

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Síla, technika a disciplína. Které bojové sporty a bojová umění dokonale obohatí fitness rutinu?

Bojové sporty a bojová umění posilují tělo, ale také rozvíjejí mysl a disciplínu. Když je zařadíte do své fitness rutiny, získáte ...

Naučte se maorský bojový tanec Haka. Probudí ve vás vnitřní sílu

Maorský bojový tanec Haka může být pro kdejakého našince fascinující záležitostí. Vyzařuje z něj totiž silná energie, hrdost a jednota. I přesto, že se jedná o živý symbol maorské kultury, kterou lze spatřovat ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Kurz sebeobrany působí pozitivně nejen na fyzičku. Co dalšího vám přinese?

Kurz sebeobrany můžete zvažovat, pokud se chcete dostat do lepší fyzické kondice, ale pachtění v posilovně vás zkrátka nebaví. Zahrnuje totiž celou řadu bojových umění, mezi kterými si každý najde to pravé. Ať ...

Cvičení po porodu. Tipy na cviky, které vás dostanou do formy

Jestliže se vám právě narodilo miminko a toužíte dostat co nejrychleji zpět do formy, pak pro vás bude cvičení po porodu to pravé. Navíc vám takové cvičení může pomoci i s rekonvalescencí a zbaví vás přebytečný...

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Sedmiminutové full body cvičení: Jak si za krátký čas vybudovat perfektní formu?

Chcete zpevnit tělo, spálit kalorie a zlepšit kondici, ale nemáte hodiny času na cvičení? Sedmiminutové full body tréninky jsou id...

Oční jóga opravdu funguje. Vyzkoušejte těchto 5 cviků a přesvědčte se na vlastní oči

Oční cvičení častěji označované také právě jako oční jóga jsou speciální pohyby, které údajně mohou pomoci zlepšit nebo posílit oč...

Balanční cvičení je důležité v každém věku. Podpoří zdraví, fyzičku i kognitivní funkce

Balanční cvičení je vhodné prakticky pro kohokoliv a v jakémkoliv věku. Dokonce je přímo žádoucí. Zejména starším lidem může pravi...

Cvičení versus fyzická aktivita: Jaký je mezi nimi rozdíl a co je pro vás lepší?

Ze všech stran neustále slyšíme o tom, jak důležitá je fyzická aktivita. Ale co si pod tímto pojmem představit? Skutečně musíme cv...

Znáte bossaball? Seznamte se s netradičním sportem, který kombinuje volejbal, fotbal a trampolínu!

Netradiční sport bossaball je v Česku stále velkou novinkou, avšak v zahraničí má velké zastánce a milovníky. Zjistěte společně s ...

Sedmiminutové full body cvičení: Jak si za krátký čas vybudovat perfektní formu?

Chcete zpevnit tělo, spálit kalorie a zlepšit kondici, ale nemáte hodiny času na cvičení? Sedmiminutové full body tréninky jsou id...

Síla, technika a disciplína. Které bojové sporty a bojová umění dokonale obohatí fitness rutinu?

Bojové sporty a bojová umění posilují tělo, ale také rozvíjejí mysl a disciplínu. Když je zařadíte do své fitness rutiny, získáte ...

Trápí vás zpomalený metabolismus? Hledejte za ním tyto příčiny

Zpomalený metabolismus je často spojován s marnými snahami o zhubnutí, avšak váže se na něj daleko více obtíží. Trápit vás kvůli němu může třeba i častější únava nebo výkyvy nálad. Naštěstí ale existují metody,...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Češi si domů rádi pořizují nejrůznější přístroje. Jsme totiž přesvědčeni o tom, že když se nedostaneme do fitka, určitě si doma za...

Tanec pro každého. Nejlepší forma cvičení, která vás bude bavit

Tanec není jen umění. Je to spontánní, příjemný a zábavný sport, který může dělat prakticky kdokoliv. A obří výhodou jsou zdravotní benefity, které přináší. Navíc není vůbec důležité, jestli umíte tančit nebo n...

Shuffle dance na hubnutí? Propadněte tanci, díky němuž spálíte kalorie zábavnou formou!

Shuffle dance je již dlouhou dobu velkým hitem mezi všemi milovníky tance a elektronické hudby. A pokud vás nebaví dřít do úmoru v...

Barre cvičení vám vymodeluje dokonalou postavu, kterou vám budou všichni závidět

Barre cvičení je novinka, která se k nám dostala z Austrálie. Spojuje v sobě prvky baletu, pilates a jógy. Barre cvičení je sestav...

Znáte bossaball? Seznamte se s netradičním sportem, který kombinuje volejbal, fotbal a trampolínu!

Netradiční sport bossaball je v Česku stále velkou novinkou, avšak v zahraničí má velké zastánce a milovníky. Zjistěte společně s ...

Netradiční sporty, které by vás mohly bavit. Vyzkoušejte spikeball, kangaroobik nebo famfrpál

Rádi sportujete a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Nejrůznějších sportů, o kterých se tolik nemluví, je celá řada. Představíme ...

Tichá chůze podpoří duševní pohodu i fyzickou kondici. Praktikovat ji můžete každý den

V dřívějších dobách byla tichá chůze přirozenou součástí lidského života a nebyl z ní vytvářen nějaký extra fenomén. Dnes se o ní ...

Treking si zamilují všichni, co rádi překonávají své osobní limity. Vydejte se na dlouhou túru a vytřibte své myšlenky!

Treking je hit a propadnete mu i vy, pokud milujete adrenalin, přírodu, pohyb a překonávání sebe sama. Možná díky němu zdoláte nej...

Balet pro dospělé procvičí nejen celé tělo, ale posílí i mysl

Toužili jste jako malí být baletkou nebo baleťákem? I když jste vyrostli a sen se vám zatím nesplnil, není pozdě. Balet si můžete vyzkoušet i nyní. Dokonce se dá říci, že se z něj stává populární moderní cvičen...

Tabata: Intenzivní cvičení, které vás rychle dostane do kondice

Jedním z důvodů, proč každý den necvičíme, je nedostatek času. Ovšem i to je řešitelná veličina. Existují druhy cvičení, které příliš času nezaberou, přesto dokonale protáhnou i posílí celé tělo. A zároveň nám ...

Výživa při cvičení: Co byste měli jíst po tréninku, aby svaly rostly a vy jste se cítili skvěle?

Stejně jako samotný trénink je důležité i jídlo, které tělu dodáme po cvičení. Může nám totiž pomoci k lepší regeneraci i budování...

Cvičení s kettlebell pro všechny. Poradíme jak začít a jak cvičit správně

Kettlebell, známé také jako jednoruční činky, se v posledních letech staly značně populárním doplňkem fitness cvičení. Díky kettlebell dokonale procvičíte a posílíte celé tělo. A navíc je cvičení s kettlebell z...

Trápí vás zmrzlé rameno? 5 nejlepších cviků, které vám uleví

Syndrom zmrzlého ramene je značně nepříjemný zdravotní problém, který se projevuje silnou bolestivostí a nepohyblivostí ramenního kloubu. Člověk má problém s jakýmkoliv pohybem paže i s rotací ramene. Ale přede...

Cvičíte pravidelně? Nezapomínejte na regeneraci svalů. Aby byly svaly silné, potřebují i odpočívat

Ať už snažíte spálit tuk nebo nabrat svaly, vždy je důležité ve svém cvičením plánu myslet i na regeneraci svalů. Cvičení je sice ...

I svaly potřebují péči. Tipy, jak účinně předcházet zranění svalů

Jestliže pravidelně cvičíte, měli byste myslet především na své svaly. Nikoliv pouze na to, jak po cvičení rostou. Ale zejména na to, abyste jim dopřávali pravidelnou regeneraci a předcházeli tak i zranění sval...

Závislost na cvičení jako velký problém. Obnovte svůj zdravý vztah ke cvičení i k pohybu

Závislost na cvičení může být velký problém a zbavit se jí rozhodně není jen tak. Jak se vlastně stane, že se pohyb změní ze zábav...

Sportovní obuv by měla být kvalitní a odpovídající druhu pohybové aktivity. Jak vybírat?

Sportovní obuv by měla být pohodlná, a především pak kvalitní. Její správný výběr nelze podcenit, neboť tak můžete předejít nepříj...

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Trápí vás zpomalený metabolismus? Hledejte za ním tyto příčiny

Zpomalený metabolismus je často spojován s marnými snahami o zhubnutí, avšak váže se na něj daleko více obtíží. Trápit vás kvůli němu může třeba i častější únava nebo výkyvy nálad. Naštěstí ale existují metody,...

Optimální výživa pro sportovce: Jak správně kombinovat makroživiny pro maximální výkon

Jestliže chcete jako sportovec podat maximálně skvělý výkon, pak výživa hraje jednu z hlavních rolí. Je nezbytná pro zajištění dos...

Chcete rychle zhubnout a přitom budovat svalovou hmotu? Zařaďte do jídelníčku protein z hnědé rýže

Proteinové prášky patří mezi doplňky stravy, které využívají především sportovci. Ale nejen jim jsou určeny. Využívat služeb prote...

Veganský protein: Má smysl konzumovat výhradně rostlinné proteiny? Který protein je nejlepší?

Proteiny se v poslední době staly stálicí v jídelníčku, ale také oblíbenými suplementy ve sportovní výživě. Někteří říkají, že byc...