Vá\u0161 prohlížeč nepodporuje zobrazení flash prvků na stránce, nebo došlo k chybě při načítání banneru.

Příčiny strachu, úzkostí a panických atak

PR článek

V emočním nastavení je spousta strachu, pocitů ohrožení, nejistoty a méněcennosti.Panická atakaDispozice k prožívání strachu, úzkostí i panických atak mohou být z určité míry vrozené, ale není tomu tak ve všech případech. Tyto nepříjemné stavy, stejně jako stavy příjemné, produkuje mozek a ten dokáže k jejich tvorbě shromáždit dostatek důvodů i v průběhu života. Přesto ještě není nic ztraceno. Kvalitu činnosti mozku, která se dá v tomto případě posoudit vnímáním spokojenosti a klidu, lze ovlivnit. Pocity, nálady a dlouhodobě i psychické stavy mají totiž své konkrétní příčiny, uložené v osobním emočním nastavení mozku. Pokud má mozek ve svém emočním nastavení k dispozici hodně silných negativních myšlenek, představ a zkušeností, produkuje strach, úzkosti nebo panické ataky. Člověk pak pociťuje beznaděj a bezmoc navzdory svojí vůli prožívat opak.

Dětství je klíčovým obdobím pro vznik později se projevujícího strachu, úzkostí a panických atak i v případě, že k nim dispozice v rodině nejsou. Dítě si může příčiny pozdějších prožitků strachu, úzkostí a panických atak odnést do života jak z nevlídné, tak z láskyplné výchovy, během níž se rodiče např. varováním, projevováním obav nebo pochybnostmi, snaží své dítě chránit. Výsledek vlídné i nevlídné výchovy je tak často shodný. V emočním nastavení dospělého je spousta strachu, pocitů ohrožení, nejistoty a méněcennosti, končící beznadějí a bezmocí.

Souvislosti mezi strachem, úzkostmi a panickými atakami

  • Strach vzniká z negativních představ určitých situací nebo věcí, ze špatných zkušeností, z pocitu nejistoty a skrývá mnoho obav spojených s ohrožením. Má své konkrétní příčiny, a i když jej nemáme rádi, je ve zdravé míře prospěšný. Dokáže nás ochránit před nebezpečím, umí vyslat mysli varování a zbystří naše smysly. Dokáže také ale omezovat, zrazovat od realizace vytoužených cílů a zbavovat sebedůvěry i sebevědomí. 
  • Úzkosti se oproti strachu umí vkrádat do života zdánlivě bezdůvodně a nenápadně a pro trpícího člověka je obtížné jejich příčiny odhalit. Mají však svůj původ právě v dlouhodobě prožívaném a narůstajícím strachu, pocitu nebezpečí či viny, nejistoty a nespokojenosti. 
  • Panické ataky jsou pak výsledkem kombinace neadekvátní míry strachu a úzkostí. Z intenzity nashromážděného strachu čerpají sílu svého projevu. K postižené psychice se přidává svírání hrudi, ztížené dýchání až obava z udušení, bušení srdce, kolísání tlaku, pocení nebo chvění. Paralyzují člověka natolik, že se u něj vytrácí i schopnost cokoliv tělesně dělat nebo vyjít z domu, mluvit s lidmi, a tak podobně. Mohou člověka vyřadit z prožívání plnohodnotného života.

Léčba strachu, úzkosti a panických atak 

Marta NěmečkovánemPocity strachu utlumují antidepresiva, úzkosti zmírňují anxiolytika a při silných negativních psychických stavech je akutní farmakologická pomoc na místě. Léky ale nemohou z mozku odstranit důvody ke strachu, úzkostem nebo panickým atakám. Proto nejsou z dlouhodobého hlediska progresivním řešením pro zlepšení kvality života v tomto směru. Příčiny negativních stavů je nutné individuálně odborně nalézt, správně definovat a změnit v osobním emočním nastavení, jehož stav stojí opakovaně u zrodu prožívání silných negací. Až pozitivní změny emočního nastavení se mohou stát přirozeným a trvalým zdrojem pro nastolení klidu, vyrovnanosti a spokojenosti jak v osobním životě, tak v okolním světě.

Marta Němečková


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2029x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Panenka strachu klíčenka

Magické panenky strachu a přání pomáhají dětem i dospělým zbavit se všech…

Cena: 79 Kč

Panenka strachu se sáčkem

Mini magické panenky strachu a přání pomáhají dětem i dospělým zbavit se…

Cena: 59 Kč

Magická panenka strachu

Mini magické panenky strachu a přání pomáhají dětem i dospělým zbavit se…

Cena: 39 Kč

ROCK ROSE Devaterník dvoubarvý (26) Bachovy…

Při pocitech velkého strachu, vyděšení a paniky z neznámého. Pro kuráž…

Cena: 275 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte