Macešky jsou známé mezi pěstiteli také jako violky a dokážou rozsvítit kdejaký interiér i exteriér.

Balkonové květiny na podzim: Jaké rozzáří barvami váš domov?

Balkonové květiny můžete obdivovat klidně i na podzim. Jistě vám zlepší náladu, pokud zvolíte ty správné pestrobarevné druhy. Skvělým řešením jsou hlavně pro pěstitele, kteří nemají zahradu a chtějí se radovat z nějaké té venkovní zeleně. Inspirujte se odolnými rostlinami, jejichž výsadba je vhodná právě v podzimním období!

Tak si to představte, ráno, v poledne či večer vejdete na balkon, který doslova září pestrými odstíny díky mnoha balkonovým květinám. Takovou oázu a pastvu pro oči si nechá líbit kde kdo. Ať už tedy vsadíte na chryzantémy, macešky nebo jiné rostliny, neuděláte rozhodně chybu.

Balkonové květiny na podzim: Chryzantéma

Chryzantémy jsou doslova královnami podzimních truhlíků. Mezi balkonovými květinami se skutečně vyjímají a krom toho jsou i vysoce odolné vůči nepřízni počasí. Z jejich květů se můžete těšit po poměrně dlouhou dobu, tj. od srpna do listopadu. K dostání je pak na trhu rozmanité množství odstínů, ze kterých si vybere opravdu každý. Chryzantémy potřebují k pěstování slunné stanoviště. Pozor však na přemíru vlhkosti! Na to jsou poměrně citlivé. Proto, pokud nemáte krytý balkon, raději pěstování těchto květin přehodnoťte (přemíra dešťové vody jim může škodit).

Čtěte také:

Podzimní tvoření s dětmi: Zabavte se tím, co nasbíráte na procházce venku 

Balkonové květiny na podzim: Mochyně židovská

Mochyně židovská neboli Physalis alkekengi je mezi českými pěstiteli velmi oblíbená a patří též mezi nenáročně, odolné i okouzlující balkonové květiny. Známá je rostlina svými drobnějšími oranžovými květy (kalichy), které leckdo suší pro dekorativní účely. Mochyně pak potřebuje ke správnému růstu vlhkou ale dobře odvodněnou půdu a slunečné stanoviště. Lze ji ovšem pěstovat na balkoně i v polostínu. Upozornění: pokud budete s mochyní manipulovat při přesazování a podobně, vezměte si raději zahradnické rukavice. Listy a nezralé plody rostliny jsou jedovaté kvůli vysokému obsahu tzv. solaninu.

Zralé plody mochyně židovské jsou jedlé a jejich chuť připomíná tak trochu kiwi.

Balkonové květiny na podzim: Maceška

Velkou parádu udělají během podzimu i macešky, které kvetou po celý rok. Odstínů je doslova přehršel – natrefíte například na modré, fialové, červené, žluté, růžové či bílé květy. Jako balkonové květiny na podzim jsou velmi vhodné, neboť jsou schopné vydržet i mírné mrazíky (ideální teplota půdy pro optimální růst je cca 7 až 18 °C). Při větších mrazech je ale nutné macešky umístit do teplejšího prostředí. Jinak mají tyto trvalky rády slunná stanoviště i polostín, zálivka je pak vhodná mírná (v suchém období střední) a spíše formou postřiku směrem na listy. TIP: pokud sázíte macešky až v polovině podzimu, umisťujte je blíže k sobě, tj. cca 10 cm u kořenových macešek a 15 cm u koncových odrůd. Vlivem poklesu teplot už totiž tolik neporostou.

Balkonové květiny na podzim: Libavka poléhavá

Libavka poléhavá sice kvete od jara do léta, po odkvetení však následují barevné dužnaté plody o průměru cca 6 až 9 mm. Ty jsou obvykle zbarvené do červené, růžové či bílé a přetrvávají i přes zimu. Proto je tato rostlina (keř) vhodná i jako balkonová květina – dokonale rozzáří prostor balkonu v těch nejchmurnějších podzimních a zimních dnech/je totiž mrazuvzdorná. K růstu jí vyhovuje plné slunce nebo částečný stín. Půda v květináči pak musí být vlhká ale dobře odvodněná. A pokud vás zajímá, zda jsou plody libavky poléhavé jedlé – skutečně jsou, ovšem chuť vás asi nijak zvlášť nenadchne. V lidovém léčitelství se používají dokonce i její listy k přípravě čaje.

Další balkonové květiny, které vám budou dělat radost na podzim

Podzimních balkonových květin je však k výběru daleko více. Pokud vás tedy neoslovila chryzantéma, mochyně, maceška ani libavka poléhavá, můžete zvolit k výsadbě následující rostliny:

  • Hledík: odolná rostlina, která kvete v růžovém, bílém, žlutém, červeném či oranžovém odstínu a roste do výšky. Jako balkonová květina se bude v květináči během sychravých dnů vyjímat. Potřebuje však aspoň osm hodin slunečního svitu denně.
  • Ostálka: zářivé pestrobarevné ostálky neboli cínie též zkrášlí váš balkon. Fialové, červené nebo i žluté květy vydrží až do prvních mrazů. K dobrému růstu ovšem potřebují plné slunce.
  • Jiřina: je doslova královnou letních ale i podzimních zahrad. K pěstování v květináči na balkoně však volte menší či střední odrůdy. Dařit se bude jiřinám na slunném stanovišti, půda pak musí být dobře odvodněná.
  • Astra: tato divoce vyhlížející rostlina je známá také jako hvězdice a je odolnou trvalkou. Proto ji lze zařadit mezi podzimní balkonové květiny. Květy aster bývají modré, fialové, bílé i růžové. Rostlina není sama o sobě náročná na pěstování, jen je zapotřebí zajistit dobře odvodněnou půdu v květináči.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 11. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Na wellness do Polska? Určitě to zkuste!

Kde jinde byste si mohli tolik odpočinout jako na wellness pobytu? Wellness pobyt se navíc dá pojmout různými styly. Buď si budete užívat všech wellness procedur, nebo ho spojíte i s poznáváním okolí. A právě p...

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.