mindfulness meditace

Mindfulness - metoda, která nás naučí žít v přítomném okamžiku

Mindfulness můžeme volně do češtiny přeložit jako všímavost, bdělou pozornost nebo duchapřítomnost. Je to schopnost prožívat přítomný okamžik plnohodnotně, s bdělou pozorností, bez posuzování, hodnocení nebo očekávání.

Technika mindfulness vychází z buddhismu a uplatňuje se v oblasti fyzického a duševního zdraví. Tato technika pomáhá posilovat pozitivní emoce, zvyšovat sebedůvěru a otvírá prostor novým možnostem. Metoda mindfulness pěstuje větší klid, nadhled a vlídnou uvolněnost v prožívání i rozhodování. Mindfulness je způsob, jakým můžeme nahlížet svět. Soustředění na přítomný okamžik nás učí, že to, co už se stalo v minulosti stejně nezměním a obavy, které mám z budoucnosti, se z velké většiny stejně nenaplní.

Jak technika mindfulness pomáhá

Všímavost spojená s nehodnotícím postojem umožňuje získání přiměřeného odstupu. Mindfulness meditace přináší odstup, který sám o sobě je úlevný. Technika mindfulness vede k tomu, že si myšlenky nevytváříme tak automaticky a v zaběhlých vzorcích chování. To, že přestaneme reagovat navykle a automaticky, může vést k nalezení nového a lepšího řešení. Všímavost přijímá skutečnost bez hodnocení a bez usilování o změnu. Změna paradoxně nastává spontánně.

Kde metoda mindfulness pomáhá:

Postupy založené na všímavosti a mindfulness jsou úspěšně používány při zvládání stresu, při léčbě závislostí, psychotických poruch, afektivních poruch, panické poruchy, úzkostné poruchy, při léčbě sociálních fóbií, traumatu, posttraumatické stresové poruše, při poruchách spánku, příjmu potravy a sexuálních poruchách.

mindfulnessMindfulness meditace nás dostane do pohody

Přínosy mindfulness

Metoda mindfulness podporuje objektivně i subjektivně pozitivní emoce, umožňuje větší prožívání radosti, zvyšuje sebedůvěru a samostatnost, lépe pomáhá zvládat náročné životní situace. Mindfulness snižuje riziko depresí a přispívá ke zdravému pracovnímu prostředí, může také podporovat schopnost lépe komunikovat a prohlubuje ochotu spolupracovat.
Cvičení pozornosti a všímavosti, mindfulness meditace, vytváří prostor pro mnohem větší kreativitu a lepší práci s vlastní intuicí, která pomáhá lépe a klidněji se rozhodovat.

Trénování mindfulness

Technika mindfulness se trénuje pomocí mindfulness meditace nebo její techniky přenášíme do našich každodenních aktivit. Oba přístupy se vzájemně skvěle doplňují.

Soustředění se na dech je jednou z rychlých a jednoduchých možností, jak zpomalit, zvolnit. Nic nekontrolujte, jen vnímejte, bez snahy cokoliv měnit. Buďte vyrovnanější a lépe zvládejte stres.

Pozorujte a neposuzujte. Vzpřímeně a uvolněně se posaďte, pozorujte svůj dech. Pokud se vám pozornost zatoulá jinam, pak s vlídností vraťte svoji pozornost zpět k dechu.

Vnímejte svoje tělo. Jedna ze základních technik každodenní mindfulness meditace je vnímání těla, dotyk těla se židlí, nohy s podlahou. Vnímejte teplo, chlad, mravenčení, napětí, uvolnění. Pokud se vynoří nějaký nepříjemný pocit, obvykle spojený s nějakým tělesným projevem, pak tento pocit vnímejte, ale pokuste se jej neposuzovat.

Jezte v klidu a vnímavě. Ve vztahu k jídlu nám metoda minfulness přináší možnost zpomalit a vychutnat si každé sousto.Najděte si na jídlo dostatek času, věnujte pozornost i tomu, v jakém prostředí jíte a každé sousto si vychutnávejte.Soustřeďte se na jídlo všemi smysly. Takovýto přístup k jídlu nás učí i větší pozornosti k sobě samému, vnímavosti k signálům těla, lepšímu výběru potravin a nakonec i udržení váhy a zdraví.

Mindfulness není žádné univerzální řešení pro všechny, ani zázračně nevyřeší váš život z minuty na minuty. Pomůže vám však soustředit se na život s čistou hlavou a větším klidem a zlepší vaše sebeuvědomění i sebeovládání. A vyzkoušet můžete i afirmace, které vám pomohou začít každý nový den s úsměvem.

 


Stáhnout v PDF

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte