Workout – účinné a zábavné posilování venku

Chcete si vytvarovat postavu a získat krásné, pevné a vyrýsované tělo? Zároveň se vám ale nechce trávit hodiny v posilovnách, utrácet za ně zbytečné peníze a dřít se na mnohdy hrůzostrašně vypadajících strojích? Pak je pro vás ideální volbou workoutové hřiště. Dosáhnout perfektní postavy totiž můžete i zadarmo, zcela přirozeným pohybem a na čerstvém vzduchu.

Co je to workout?

Pojem workout by se dal stručně přeložit jako posilování venku. Jedná se o styl cvičení, při němž se k posilování využívá vlastní tělesná váha. Existuje celá řada cviků, které se v rámci venkovního posilování dají dělat. Kromě příznivé finanční stránky je nespornou výhodou posilování venku i to, že už jen samotný čerstvý vzduch má pozitivní vliv na zdraví a na správné fungování metabolismu.

Posilování venku má svou historii už v řecko-římské gymnastice

I když je vám pojem workout možná neznámý, věřte, že se nejedná o nic zcela nového. Tento styl cvičení je známý již tisíce let. Jeho kořeny bychom našli už v řecko-římské gymnastice. Veliký rozvoj zažil workout v černošských ghettech, jelikož tamní obyvatelé zkrátka neměli na posilovny peníze. S nástupem internetu a obecně médií se pak začala rozšiřovat workoutová videa po celém světě a mládež se o tento styl posilování začala velmi zajímat.

V současností se workout stává stále populárnějším, známějším a využívanějším. Vzhledem k velikému zájmu o posilování venku roste v poslední době významně počet specializovaných workoutových hřišť.

Workoutové hřiště – kde ho najdeme a jak vypadá?

Posilování venku má to kouzlo, že je možné jej dělat zcela kdekoliv a bez speciálních pomůcek, jelikož workout pracuje převážně na principu posilování s vlastní tělesnou vahou. Mnohým tedy stačí najít si jen někde příjemné prostorné místo, na kterém se nachází například lavička, strom, pařez, či další „pomůcky“ z přirozeného prostředí, které se dají v rámci posilování s vlastní vahou využít.

Existují však i speciální workoutová hřiště, na kterých nalezneme různé konstrukce uzpůsobené přímo pro účely posilování s vlastní vahou. Jedná se především o hrazdy, bradla, žebřiny, lavice, horizontální žebříky, prolézačky a další.

Tato místa jsou dostupná zdarma pro každého, a to po celý rok. V České republice jejich počet stále roste. Bývají umístěna často na sídlištích, v parcích, ale i v jiných částech měst. Často jich v rámci jednoho města najdeme i několik.

Posilování venku si tedy můžete užít téměř kdekoli a kdykoli. Pokud vám někdo řekne, že necvičí, protože nemá kde, jedná se jen o výmluvu.

Pro koho je workout určený?

Posilování venku a s vlastní vahou je skvělé také v tom, že pro něj neexistují prakticky žádná omezení. Cvičit tímto způsobem může každý, kdo má chuť a chce své tělo buďto udržet v kondici, nebo do kondice dostat.

Workoutu se tedy můžete věnovat nezávisle na věku či fyzické zdatnosti. Dokonce existují i speciální workoutová hřiště pro seniory, tedy jakési venkovní posilovny po starší, které jsou uzpůsobeny jejich potřebám.

Jaké cviky při posilování venku zařadit?

Jak už bylo řečeno, workout je skvělý v tom, že pro něj neexistují prakticky žádná omezení. A neplatí to pouze pro věk a tělesnou kondici člověka, ale i pro samotné cviky. Do tréninku tedy můžete zařadit v podstatě vše, co vám je příjemné a co vám prospěje na partie, které potřebujete vytvarovat či posílit.

V rámci workoutu je dobré střídat jak cviky statické, tak i dynamické. Je vhodné zařadit cviky na posílení svalů zádových, prsních, břišních, hýžďových, bicepsů, tricepsů i všech dalších. Cvičení by nikdy nemělo být stále jen jednostranné.

Uvedeme si alespoň pár základních cviků, které byste rozhodně měli vyzkoušet.

 • kliky
 • přítahy na hrazdě
 • sedy-lehy na lavičce či na zemi
 • dřepy
 • kliky na bradlech
 • muscle up
 • human flag
 • horizont (plank)
 • bench press
 • vis na žebřinách za ruce se zvedáním nohou
 • vis na žebřinách za nohy se zvedáním trupu

Každý cvik byste měli dělat pomalu, ze začátku zvolit jen několik opakování a s rostoucí kondicí a sílou počet opakování zvyšovat.

K těmto workoutovým prvkům si pak můžete v závislosti na stavu vašeho těla libovolně přidávat další podle libosti a potřeby. Jako vylepšení je také možné vzít si s sebou ven nějaké pomůcky, jako například TRX, švihadlo, gumu či jiné. Nejsou však rozhodně nezbytné.

Ve workoutu se dá i soutěžit

Workout se může dělat velice jednoduše tak, aby jej zvládl opravdu každý. I při zvolení jednoduchých cviků na sobě budete při pravidelném cvičení pozorovat slušné změny již za pár týdnů či měsíců. Jestli ale patříte mezi soutěživé typy, dobrou zprávou po vás bude jistě to, že workout má i své soutěže, a to dokonce na mezinárodní úrovni.

Pokud se tedy budete opravdu snažit a dáte do posilování venku všechno, možná se dočkáte i účasti na nějaké soutěži nebo dokonce mistrovství. Na těchto soutěžích se hodnotí následující parametry: síla, přesnost cviků, efekt, množství prvků v sestavě a charisma.

Soutěže probíhají buďto ve volném stylu, kdy každý předvádí svou vlastní sestavu, nebo formou souboje, tedy takzvaného battlu, kdy dva soupeři postupně předvádí cviky a porota na závěr zvolí toho lepšího.

Pravidelnost a strava jsou klíčem k úspěchu

Tak, jako u každého cvičení, ani u posilování venku nestačí jít jednou týdně na hřiště, odcvičit si a vrátit se domů k televizi a k hamburgeru s hranolky. Pokud chcete na svém těle dosáhnout opravdu viditelných změn, musíte si upravit také jídelníček. Zdravá a vyvážená strava bohatá na bílkoviny je totiž jedním z klíčů k úspěchu, pokud vám jde o nárůst svalové hmoty.

Další podmínkou pro viditelné výsledky je pravidelnost. Tu si ve cvičení musíte zkrátka vybudovat, jinak vaše snaha pozbude smyslu. Ideální frekvence pro posilování je 2-3 krát do týdne.

 


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte