Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Láká vás horolezení, ale bojíte se, že na to zdolávat skály zatím nemáte dost zkušeností? Nebo vám pro zdolávání nejtěžších úseků na skále jen chybí partner? A co takhle zkusit aktivitu, při které vám bude stačit poloviční vybavení a minimum zkušeností? Jedná se o ferraty a garantujeme vám, že z nich budete mít minimálně stejně silný zážitek jako z opravdového lezení po skalách. 

Zajištěné cesty neboli ferraty (v italštině via ferrata a v němčině Klettersteig) jsou cesty v horském terénu zajištěné ocelovými lany, stupačkami, kramlemi, železnými madly, čepy a řetězy. Cestu mohou také lemovat železné žebříky, lávky nebo mosty. 

Datuje se, že první ferrata vznikla v roce 1849 a to pro usnadnění přístupu na vrchol Hocher Dachstein v Rakousku. Následovaly další ferraty, jako například známá klasická zajištěná cesta na vrchol Grossglockner. Takové trasy měly usnadnit schůdnost jednotlivých hor vojenským jednotkám, které bojovaly často i na vrcholcích hor. Během první světové války potom došlo ještě k masivnějšímu rozmachu zajištěných cest. A to hlavně v Dolomitech, kde vojáci budovali v horách strmé stezky, které opatřovali lany a řetězy. 

Dnes už se někdejší trasy nepoužívají pro vojenské účely, ale jsou k dispozici turistům. Ti je nevyhledávají pro usnadnění si přístupu na vrchol, ale právě pro jejich obtížnost a rozmanitou krásu. Než se na hory vydáte, měli byste vědět, že ferraty se také číslují a to podle obtížnosti.

Jak poznáte obtížnost ferraty?

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné. 

Obtížnost B: Obtížnější terén, vhodný pro úplné začátečníky. Některé pasáže mohou být náročnější. 

Obtížnost C: Středně obtížná ferrata, kde se doporučuje využívat všech jistících bodů. Začátečníkům se doporučuje dělat pauzy. 

Obtížnost D: Velmi strmý skalní terén s nutností být obezřetný. Začátečníci nebo nezkušení jedinci by se na ferratu obtížnosti D měli vydat s instruktorem nebo horským vůdcem. Osoby nízkého vzrůstu mohou mít problém na jistící body dosáhnout. 

Obtížnost E: Místy extrémně exponovaná cesta s nutností mít botu s podrážkou podobnou lezecké botě. Nejtěžší úseky vyžadují extrémní sílu v pažích. 

Obtížnost F: Nejtěžší obtížnost ferraty, většinou se jedná o krátký úsek, který bývá možné překonat i normální cestou. Na tuto ferratu by se měli vydat jen zkušení lezci, kteří vědí, co dělají. 

Setkat se můžete také s kombinací dvou písmen, například A/B nebo B/C

Jaké vybavení si sbalit na ferraty?

Na to abyste vyrazili na ferraty, budete potřebovat následující vybavení:

 • horolezeckou helmu (cyklistická ani jiná není vhodná)
 • horolezecký sedák (sedací úvazek)
 • ferratový set (pro jištění na ferratě)
 • prsní úvazek (neboli prsák) pro obtížnější ferraty
 • pohodlné trekové boty s tvrdší podrážkou
 • batůžek (a pokud máte tak camelbag)
 • pohodlné sportovní oblečení
 • bundu pro případ náhlého ochlazení
 • dostatečné množství tekutin
 • svačinu
 • mapu oblasti
 • čelovku pro případ zatmění
 • lékárničku
 • funkční telefon 

A kam se tedy na ferraty vydat? Máme pro vás hned 2 inspirace. 

Ferraty Rakousko 

Ferrata Drachenwand, Solná Komora, Rakousko

Tato zajištěná cesta patří mezi středně těžké ferraty s obtížností C, někdy se uvádí C/D. Trasa začíná kousek od jezera Mondsee a vede na turisticky atraktivní kopec Drachenstein. Parkování je možné ve vesničce St. Lorenz, odkud je to k samotné ferratě jen 20 minut. Celá ferrata začíná dvěma žebříky, dále je při větším množství vody nutné překonat vodopád. Zhruba v polovině se cesta rozděluje, pravá část vede na lanový most, levá k nejtěžšímu úseku. Celý výstup vám zabere asi 2 hodiny a připomíná hlavu draku, od toho název Drachenwand (dračí stěna). 

Zajištěná cesta patří mezi ferraty vhodné pro začátečníky, zejména pro to, že obsahuje několik odpočinkových míst, kde je možné se zastavit a pustit před sebe rychlejší jedince. Dále Drachenwand obsahuje turisticky velmi atraktivní lanový most, pro který ferratu vyhledávají každoročně tisíce lidí. A ve stěně najdete také zabudovanou lavičku, což působí bizarně a romanticky zároveň. 

Drachenwand se nachází jen 30 km od rakouského městečka Salzburg. Z Česka se tam nejjednodušeji dostanete po dálnici směrem na České Budějovice a dále se držte na Linz. Pokud se chystáte na ferraty do Rakouska, je Drachenwand skvělou volbou!

FerratyNa ferratě Drachenwand najdete most i lavičku.  

Ferrata Děčín 

Jediné ferraty v České republice

Ferrata Děčín je ideální volbou pro všechny začátečníky, kteří si na start chtějí vyzkoušet něco snadného. Zároveň se jedná o jediné zbudované ferraty v České republice. Zajištěné cesty vznikly v dubnu roku 2014 a nachází se v Pastýřské stěně v Děčíně. Najdete tam celkem 14 různých zajištěných cest různých obtížností, ze kterých si vybere každý.  

Ferraty jsou navíc zdarma, jen je nutné mít vlastní ferratové vybavení nebo si ho zapůjčit v přilehlé půjčovně. Děčín se tak stal ideální volbou pro všechny sportovně nadšené rodiny. Spojení zámku, ferraty a dobrého jídla zní jako ideální spojení jak pro mladé lidi, tak pro rodiny s dětmi. 


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

C-KOMPLEX Formula 1000, 60tbl. VH

Postupné uvolňování, se šípky a echinaceou Vitamin C pro přirozenou imunitu,…

Cena: 109 Kč  159 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte