Kiting - adrenalinový sport, který můžete dělat na vodě, sněhu i souši

img
10. 01. 2016 Přečteno: 6794x

Kiting je druh sportovní aktivity, při níž se používá tažný drak, tzv. kite k pohybu člověka po zemi, sněhu či vodě nebo k jeho zdvihání do vzduchu. Drak je podobný menšímu padáku či křídlu pro paragliding. Tažný drak neslouží pouze k získání rychlosti, pokročilí jezdci zvládají pomocí tažného draka vyskočit i několik metrů do vzduchu. Kite můžeme použít jako pohonnou jednotku v mnoha variantách sportu, které se vyvíjely nezávisle na sobě. Největší rozmach kitingu nastal na přelomu tisíciletí, kdy se začal masově šířit kitesurfing.

Co je to kiting?

Kite (drak) je základem výbavy na kiting, dále je to tzv. de-power bar, což je jistící systém lanek a brzd, které se upínají na speciální tyč - hrazdu, z níž pak vede jedna karabina připnutá k trapézu.

Při použití menších draků, určených hlavně k tréninku, se často trapéz nepoužívá, protože malého draka je možné udržet jen v rukou. Trapéz, zajišťující pevné připoutání draka k tělu, znamená pro začátečníka určité riziko, a proto se při ovládání bez trapézu používají madla.

Technologie a design draků se neustále vyvíjí. Zlepšuje se jejich ovládání a zvyšuje se také rychlost, které lze díky kitu dosáhnout.

Dva základní druhy draků

Komorový kite - drak je konstrukcí velmi podobný křídlu pro paragliding, používá se obvykle pro pozemní varianty powerkitingu, protože po pádu do vody není možné draka znovu odstartovat. Drak se skládá ze dvou vrstev látky, mezi kterými je řada vzduchových kapes, oddělených látkovými žebry. Žebra určují tvar draka, tvar žeber je velmi podobný profilu křídla letadel. Náběžná hrana draka je otevřená, což umožňuje naplnění komor vzduchem a udržování stálého tlaku uvnitř komor. Nosné i ovládací šňůry jsou rozvětveny a uchyceny k tělu draka v mnoha bodech, což pomáhá udržovat stálý tvar.

Nafukovací kite - na rozdíl od komorových draků mají nafukovací draci pevnou konstrukci. Konstrukce se skládá z několika vzduchových kapes, které po nafouknutí na dostatečný tlak drží tvar. Jedna hlavní kapsa vyztužuje náběžnou hranu draka, další menší kapsy fungují jako žebra a udržují samotné tělo draka napnuté. Nafukovací draci se používají při kitesurfingu, protože je možné znova nastartovat, pokud spadnou do vody.

Kiting a jeho historie

První pokusy o využití draka jako tažné síly byly zaznamenány v Číně ve okolo 13. století. Na počátku 19. století experimentoval britský vynálezce George Pocock s využitím tažných draků pro pohon vozidel a lodí. Používal systém draků se čtyřmi šňůrami, které se právě dnes používají nejčastěji. V roce 1903 sestrojil jeden z pionýrů letectví, Samuel Cody, řiditelného draka, který mohl vynést člověka do výše. Později, aby demonstroval sílu svých draků, přeplul kanál La Manche na malé lodi tažené drakem.

Kiting a jeho rozvoj

Rozvoj přišel v 70. letech 20. století s vynálezem nových materiálů, které výrobu a konstrukci draků zjednodušili a odlehčili. V roce 1978 překonal katamaran Tornado poháněný tažným drakem rychlost 40 km/h. První nafukovací drak byl patentován Němcem Dieterem Strasillou v roce 1979[8]. Podobný, ale dokonalejší systém byl patentován bratry Brunem a Dominiquem Legaignoux ve Francii v roce 1984. Od 90 let začal díky Peteru Lynnovi zažívat boom vynález zvaný kitebuggy, což byla tříkolka určená k pohonu drakem.

Současně s rozmachem buggykitingu pokračoval vývoj draků určených na vodu, velkým mezníkem byl model „Wipika“ od bratrů Legaignoux z roku 1997. Už od roku 1998 existovaly školy kitesurfingu, díky čemuž se dnes velmi oblíbený kitesurfing začínal pomalu rozšiřovat. První závody se konaly na ostrově Maui v září 1998, vítězem byl Flash Austin.

Kitesurfing

Kitesurfing také zvaný kiteboarding, je sport spočívající v jízdě po vodě na speciálním prkně, kiteboardu, za využití tažného draka. Jde o jeden z nejrychleji se rozvíjejících sportů. Ještě v roce 1998 se tomuto sportu věnovalo pouze několik desítek nadšenců a dnes to jsou už statisíce sportovců. V rámci kitesurfingu už také vznikly samostatné disciplíny, jako například wake style, wavekiting, freestyle nebo speed.

U kiteboardingu se jezdí s nafukovacími draky, případně se speciálními komorovými draky s uzavřenou náběžnou hranou. Používá se podobné prkno, jako pro wakeboarding, ale na rozdíl od wakeboardového prkna nejsou nohy jezdce k desce pevně připoutány, prkno má pouze poutka pro zasunutí nohou podobně jako landboard.

Landkiting

Jde o pozemní verzi kitingu, kdy se jezdci nejčastěji prohání na travnatých plochách, plážích, fotbalových hřištích, letištích. Kromě nezbytného kitu se neobejdete bez tzv. mountainboardu nebo buggy (pak se také mluví o buggykitingu).

Protože je landkiting velmi rychlým a drsným sportem a pády tady opravdu bolí, patří k nezbytné výbavě také přilba a chrániče kloubů, případně i rukavice a chránič páteře.

Mountainboard je deska připomínající větší skateboard, na které jsou zespodu přidělané částečně otočné nápravy s nafukovacími koly o průměru kolem 10 cm. Vymyslela ho v devadesátých letech minulého století partička nadšenců z Colorada, aby se zabavili v období, kdy nemůžou brázdit sjezdovky na snowboardu. K mountainboardu se obvykle používá trapéz a kite buď komorové, nebo nafukovací konstrukce.

Tak jako u dalších druhů kitingu se i u landkitingu těší značné oblibě freestyle, tedy styl jízdy zaměřený na předvádění nejrůznějších triků. Ty jsou odvozené hlavně od kiteboardingu, ovšem při jízdě na tvrdém betonu s sebou nesou riziko těžších dopadů a zranění. Už i u nás můžete někde narazit na speciální „landkiting parky“, kde se využívají různé překážky.

Buggykiting

Buggy neboli bugina je jednomístná tříkolka, která má dvě ukotvená zadní kola a jedno přední kolo, s jehož pomocí mění jezdec směr jízdy. K ovládání slouží samozřejmě kite, obvykle komorové konstrukce. Draci se používají menších velikostí, obvykle o ploše tři až pět metrů čtverečních, mají čtyři šňůry a řídí se většinou madly (klasické řízení pomocí hrazdy je pro jezdce na buggině nepohodlné).

Na rovné tvrdé ploše a při silném větru můžete dosáhnout rychlosti až 100 km/h, proto je důležité používat ochranné prostředky, ale také vybrat si vhodné místo bez překážek.

Snowkiting

Při snowkitingu nejste na rozdíl od tradičních zimních sportů vázáni ani na horské svahy, ani na vleky. Ideálním terénem pro snowkiting je rovina, zasněžené pláně nebo třeba i zamrzlá jezera pokrytá sněhem. Do pohybu vás uvede tažný drak za pomoci větru. Protože šňůry ke kitu můžou být až 30 m dlouhé, je důležité mít kolem sebe dost volného prostoru. Kite lze využít také jako pomocníka, který vás v místech bez vleků zadarmo vytáhne nahoru.

Největší oblibu si snowkiting získal v zemích, kde najdete dostatek liduprázdných polárních plání, jako je Kanada nebo skandinávské státy, ale provozuje se i v České republice.

Snowkiting je možné provozovat při větru zhruba od 4 m/s a podle dlouhodobých statistik se u nás za touto hranicí pohybuje více než polovina zimních dnů. Do základní výbavy pro snowkiting patří kite (nafukovací i komorový) a snowboard nebo lyže. U komorového kitu je výhoda, že se nemusí nafukovat a je objemově menší. Na druhou stranu nafukovací kite je bezpečnější, má podstatně větší větrný rozsah a je lépe ovladatelný. Pro jízdu můžete také použít speciální prkno zvané snowkiteboard, jehož hlavní výhodou oproti snowboardu je větší rádius na backside hraně. Nenutí jezdit tolik do oblouku, jízda je pohodlnější a rychlejší. Důležitou součástí výbavy je také trapéz, který pomáhá přenášet sílu draka na tělo, aby neležela jen na rukou. Zásadní je použít při tomto sportu přilbu.

Asi nejnebezpečnější formou snowkitingu je Fkite-flying, což je v podstatě paragliding s kitem, provozovaný na horách velmi zkušenými jezdci.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání v chladných měsících. Je lepší běhání venku nebo na běžeckém pásu?

Běhání je činnost prospěšná. Nejen pro naše tělo, ale i pro ducha. Během běhání jsme schopni dokonale vypnout hlavu, odpočinout si od stresu a na chvíli zapomenout na starosti. Zároveň posilujeme tělo, budujeme...

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Indiánský běh je skvělý pro začínající sportovce

Jak samotný název napovídá, indiánský běh opravdu vzniknul nejprve mezi indiány. Tento název je tedy pouze odvozen od způsobu přepravování těchto…

Máte rádi běh? Pozor ale na běhání v zimě a chladu, má svá rizika

V běhu je důležitá přirozenost, držte hlavu zpříma nebo jen mírně pokrčenou a tělo mějte narovnané. Ramena držte uvolněně a pažemi pohybujte podél…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

MMA je zkratka pro Mixed Martial Arts, což v překladu do češtiny znamená smíšená bojová umění. Někdy je tento sport nazývaný i jako boj v kleci, probíhá totiž v oplocené aréně. MMA je obecně považovaný za jeden...

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení čchi kung rozproudí energii a zbaví stresu

Klidně oboje. Částečně je cvičení čchi kung o pomalém cvičení, soustředění a tělesném vnímání všech svalů a kloubů, ale také o soustředění mysli a…

Nindžucu - japonské bojové umění, které je opředeno tajemstvím a záhadami

O tomto umění se říká, že je nejrozsáhlejším bojovým systémem i nejpropracovanějším systémem všech dob, jelikož obsahuje osmnáct schopností, které ve…

Cvičení po porodu. Tipy na cviky, které vás dostanou do formy

Jestliže se vám právě narodilo miminko a toužíte dostat co nejrychleji zpět do formy, pak pro vás bude cvičení po porodu to pravé. Navíc vám takové cvičení může pomoci i s rekonvalescencí a zbaví vás přebytečný...

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Zacvičte si Pět Tibeťanů k nastolení vnitřní rovnováhy. Cvičení, které je vhodné i pro nesportovce

Pět Tibeťanů je soubor cviků, které bylo a je v tibetských klášterech po dlouhá staletí považováno za klíč k dlouhému a zdravému ž...

Je cvičení během menstruace prospěšné nebo byste měla zůstat spíše v klidu?

Známe to všechny velmi dobře. Jakmile přijde menstruace, do ničeho se nám nechce, jsme unavené a často i bez energie. I když to bude znít zvláště, tak správný a vhodný pohyb během menstruace napomůže vyplavován...

Čchi kung neboli tradiční čínské cvičení, které podpoří vaši tělesnou i mentální vitalitu

Čchi kung je tradiční čínské cvičení, které má za úkol dodat do lidského těla novou léčivou energii. Jedná se prakticky o sestavu ...

8 tipů, jak neztratit motivaci při cvičení doma

Cvičení doma je jednou z cest, jak se v současné době koronavirové pandemie a uzavřených sportovišť věnovat pohybu. Ne všem ale domácí cvičení vyhovuje. Udržet si motivaci, bývá často při cvičení v domácích pod...

Sportovní obuv by měla být kvalitní a odpovídající druhu pohybové aktivity. Jak vybírat?

Sportovní obuv by měla být pohodlná, a především pak kvalitní. Její správný výběr nelze podcenit, neboť tak můžete předejít nepříj...

Běhání v chladných měsících. Je lepší běhání venku nebo na běžeckém pásu?

Běhání je činnost prospěšná. Nejen pro naše tělo, ale i pro ducha. Během běhání jsme schopni dokonale vypnout hlavu, odpočinout si od stresu a na chvíli zapomenout na starosti. Zároveň posilujeme tělo, budujeme...

Cvičení po porodu. Tipy na cviky, které vás dostanou do formy

Jestliže se vám právě narodilo miminko a toužíte dostat co nejrychleji zpět do formy, pak pro vás bude cvičení po porodu to pravé. Navíc vám takové cvičení může pomoci i s rekonvalescencí a zbaví vás přebytečný...

Jízda na koni má mnoho zdravotních benefitů! Už jste ji vyzkoušeli?

Jízda na koni skýtá mnoho přínosů nejen pro tělo, ale i pro psychiku. Ne nadarmo jsou koně součástí tzv. hipoterapie, která je vhodná pro lidi s úzkostnými poruchami, depresemi, autismem, demencí nebo třeba s A...

Aqua jóga uvolní efektivně celé tělo. Riziko poranění je při cvičení minimální

Aqua jóga je prováděna ve vodě, tj. nejčastěji v bazénu. Jednotlivé ásany se ve vodním prostředí provádí mnohem snadněji. Současně také cvičícímu nehrozí riziko poranění, jako je tomu u klasické jógy na souši. ...

Trampolína jako moderní pomocník při hubnutí. Vyzkoušejte zábavné cvičení na trampolíně

Trampolína začíná být velkým hitem. Cvičení na trampolíně má spoustu předností. Je zábavné, užijete si spoustu legrace, tuky mizí ...

Jóga pro začátečníky není složitá, vyzkoušejte si ji

V západním světě zažívá v současnosti jóga svůj vrchol. Za posledních 70 let vzniklo obrovské množství druhů jógy – bikram jóga, ananda jóga,…

Surfset fitness zpevní tělo a připraví na skutečné vlny

Mladý a nadaný Američan Mike Hartwick je tím, kterému se v hlavě poprvé zrodila myšlenka surfování mimo oceán. Tento muž je zakladatelem velmi…

Jízda na koni má mnoho zdravotních benefitů! Už jste ji vyzkoušeli?

Jízda na koni skýtá mnoho přínosů nejen pro tělo, ale i pro psychiku. Ne nadarmo jsou koně součástí tzv. hipoterapie, která je vhodná pro lidi s úzkostnými poruchami, depresemi, autismem, demencí nebo třeba s A...

Znáte paddleboarding? Tomuto zábavnému a zdravému vodnímu sportu snadno propadnete!

Paddleboarding se stává hitem letní sezóny, co se týká vodních sportů. Zajímá vás, proč tomu tak je? Pak vám vše osvětlíme a možná...

Paddleboard procvičí celé tělo, zbaví tukových zásob a napomůže dokonalé meditaci

Paddleboard neboli sportovní plovák se v našich končinách už dokonale zabydlel a k vidění je téměř na jakékoliv řece nebo jezeře. ...

Netradiční sporty, které musíte zkusit! Nabídnou zajímavé zážitky i dobrodružství

Netradiční sporty budou pro vás tím pravým, pokud už vás nudí ty klasické a chcete zkusit něco nového, neokoukaného. Některé z nic...

Výživa při cvičení: Co byste měli jíst po tréninku, aby svaly rostly a vy jste se cítili skvěle?

Stejně jako samotný trénink je důležité i jídlo, které tělu dodáme po cvičení. Může nám totiž pomoci k lepší regeneraci i budování...

Cvičení s kettlebell pro všechny. Poradíme jak začít a jak cvičit správně

Kettlebell, známé také jako jednoruční činky, se v posledních letech staly značně populárním doplňkem fitness cvičení. Díky kettlebell dokonale procvičíte a posílíte celé tělo. A navíc je cvičení s kettlebell z...

Venkovní fitness vás bude bavit. Jak si na workout hřišti počínat?

Venkovní fitness je mezi lidmi velmi populární. V podstatě jej můžete pojmout po svém například s použitím vlastních posilovacích pomůcek, různých balančních podložek nebo fitness trampolín. Obecně se ale nabíz...

Cvičení s vlastní vahou zlepší kondici

Svůj původ má kalisthenika už ve starověku, kde byla spojována především s krásou a sílou. Cvičící stroje a činky se začaly rozvíjet až kolem roku…

Závislost na cvičení jako velký problém. Obnovte svůj zdravý vztah ke cvičení i k pohybu

Závislost na cvičení může být velký problém a zbavit se jí rozhodně není jen tak. Jak se vlastně stane, že se pohyb změní ze zábav...

Golfový loket umí pěkně potrápit. Vyzkoušejte cviky i léčbu, která skutečně zabírá

Golfový loket nebo také oštěpařský loket je pěkně nepříjemný zdravotní problém. Je zanícený, citlivý a pořádně bolí. Bolest je ost...

Nezapomínejte na strečink. Přinášíme tipy na správné protažení po cvičení

zvyšuje pohyblivost zlepšuje pružnost svalů zvyšuje sportovní výkon rozvíjí pohybové schopnosti urychluje regeneraci svalů Jak správně dělat…

Jak dosáhnout regenerace svalů po sportu?

Regenerace svalů po sportu se nesmí podceňovat! Svaly se netvoří při výkonu, při běhu – ale až poté. Půjdeme si zacvičit, zaběhat – ale to…

Sportovní obuv by měla být kvalitní a odpovídající druhu pohybové aktivity. Jak vybírat?

Sportovní obuv by měla být pohodlná, a především pak kvalitní. Její správný výběr nelze podcenit, neboť tak můžete předejít nepříj...

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

7x nejoblíbenější doplňky stravy na hubnutí, které skutečně fungují

Doplňky stravy na hubnutí jsou poměrně ošemetným tématem. Některé mají dobrou reklamu, ale vůbec nefungují. O jiných se zase příliš nemluví, zato mají skvělé výsledky. Chcete-li se zbavit nadbytečných tukových ...

Triky, díky kterým nastartujete svůj metabolismus

Skvělý spalovač tuků, pomocník a nástroj k nastartování našeho metabolismu je pohyb. Důležitá je jeho pravidelnost, stačí zařadit i každodenní chůzi…

Africká kopřiva: Doplněk sportovní stravy i pomocník v hubnutí

A aby bylo jasno, bavíme se tu o dvou kopřivách, které seženete pod těmito latinskými názvy, oba po rozemnutí nádherně kafrově voní: Lectranthus…

Krabičková dieta z obchodu - drahý špás, nebo účinná pomoc, jak zhubnout?

Dnešní svět je zrychlený, věčně nestíháme a na konci dne zjistíme, že jsme se ani pořádně nenajedli. Pokud je i tohle váš problém, krabičková dieta…