Kácení stromů na zahradě: Na co myslet, než se do něj pustíte?
Rozhodli jste se letos pro kácení stromů na zahradě? Pak to nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá. Ještě než se starších a nemocných stromů zbavíte, měli byste si podrobně nastudovat, zda potřebujete povolení či nikoliv.
I přesto, že zahradu se vzrostlými dřevinami a stromy vlastníte, je nutné více přemýšlet nad tím, o jaké kácení stromů se bude jednat. V České republice existují konkrétní pravidla, která musí i vlastník pozemku respektovat. Poradíme vám, na co se zaměřit.
Kdy se kácení stromů provádí?
Každý zkušený zahrádkář nebo také dřevorubec laik ví, že kácení stromů se provádí ideálně v období vegetačního klidu. To se datuje zhruba od října do konce března. A má to několik prostých důvodů. Stromy již shazují listy, připravují se na nepříznivý zimní čas a přechází do útlumu. Není zde tedy vysoké riziko toho, že byste natrefili v koruně stromů na hnízdo ptáků či jiných lesních tvorů. Tuto skutečnost je však dobré raději zkontrolovat ještě před samotným kácením (neplatí v případě, že strom ohrožuje své bezprostřední okolí pádem).
Kácení stromů bez povolení
Co vás jako majitele pozemku bude nejvíce zajímat, než se pustíte do kácení stromů? Zcela jistě potřeba povolení. Nyní si vyjmenujme případy, kdy to lze bez něj:
-
Ke kácení stromů bez povolení lze přistoupit, když se jedná o úzké ovocné stromy. Ty nesmí mít obvod kmene větší jak 80 centimetrů (měřit se musí až ve 130 centimetrech nad zemí).
-
Kácení stromů bez jakékoliv administrativní zátěže lze provádět i tehdy, když dřeviny ohrožují bezprostřední okolí, tj. jsou prohnilé, nemocné, suché a hrozí pádem.
-
Bez povolení lze kácet i překrývající se dřeviny do plochy 40 metrů čtverečních.
Kácení stromů s povolením
Ve většině případů je nutné, aby si majitel pozemku zajistil povolení, než se vrhne na kácení stromů. Zde vám přinášíme stručný přehled situací, kdy je nutné vše administrativně zajistit:
-
Kácení stromů nemůžete provádět bez povolení, pokud se jedná o památný strom. Tím se rozumí to, že jde například o lípu, dub, buk, jasan, jírovec, jinan, platan, cedr či tis. Existuje však i celá řada dalších druhů stromů, které nelze bez žádosti pokácet.
-
Bydlíte v chráněné krajinné oblasti? Potom na pokácení stromů potřebujete též povolení. Obrátit se v tomto musíte nejprve na takzvaného arboristu, což je odborník na péči o dřeviny rostoucí mimo les. Ten zjistí, nakolik je strom cenný a zde je vhodné jej pokácet.
-
I ovocné stromy mající kmen silnější jak 80 centimetrů v obvodu, vyžadují povolení (opět měřeno ve výšce 130 cm od země).
-
Žádost o povolení kácení je potřeba podat i tehdy, když máte na zahradě několik vzájemně prorostlých dřevin, které se rozkládají na ploše větší jak 40 m2.
Kácení stromů a nutná administrativa
Již jste připraveni ke kácení stromů na své zahradě, ale stále vám chybí potřebné povolení? Potom se musíte obrátit na městský anebo obecní úřad. Zde je nutné podat žádost o povolení kácení. Tu zpravidla podává majitel pozemku. Pakliže byste měli zahradu v pronájmu a chtěli kácet, je nutné disponovat i souhlasem vlastníka pozemku. Rozhodnutí o povolení/nepovolení byste pak měli obdržet nejpozději do dvou týdnů od doručení žádosti na úřad. Nevíte, jak žádost správně vyplnit a co všechno by měla obsahovat? Potom se poraďte ideálně s příslušnými pracovníky na Odboru životního prostředí. Zde obdržíte všechny potřebné informace.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku