Potápění je extrémní sport s riziky, při dodržování pravidel je však bezpečný

Potápění. Možnost, jak si prohlédnout fascinující svět pod vodní hladinou, ať už v moři, nebo kdekoli jinde. Pokud se rozhodnete vyzkoušet potápění, určitě byste měli navštívit odborné kurzy. I pro ponory do malé hloubky je totiž potřeba znát základní informace související s pobytem pod vodou, který představuje mnohá rizika. Zkušenosti, kvalitní potřeby pro potápění a dodržování pravidel, to je základ pro bezpečné potápění.

Adrenalinový nebo extrémní sport?

Právě kvůli možným rizikům mnozí lidé chápou potápění jako adrenalinový sport. Potápěči a další odborníci toto zařazení zamítají a o potápění hovoří spíše jako o extrémním sportu. Jaký je v tom rozdíl?

Adrenalinové sporty jsou takové, které v sobě obsahují vysokou míru nebezpečí, což některé lidi velmi láká a přitahuje. Důležité je, že zážitky spojené s těmito sporty vyplavují do těla hormony endorfin, serotonin a dopamin, které vyvolávají úžasné pocity. Čím extrémnější zážitek a větší riziko, tím více hormonů se do krve vyplaví. Proto lidé zkouší stále nové a stále bláznivější způsoby, jak tohoto dosáhnout. Mezi adrenalinové sporty řadíme celou řadu sportů, například bungee jumping nebo třeba paragliding, seskok s padákem ze svahu.

Potápění není o adrenalinu

Při potápění o čisté vzrušení a vyplavování hormonů do krve nejde. Potápěči se nesnaží překonat své limity, protože jde o skutečné hazardování se životem. Platí, že pokud je potápění dobře a bezpečně zvládnuté, neměl by se potápěč dostávat do adrenalinových situací. Přesto je potápění spojováno s určitým a poměrně velkým rizikem, a proto se pro něj používá spíše označení extrémní sport.

Aby potápěči možná rizika a hrozby omezovali, dbají na bezpečnost provádění, důkladný trénink a pečlivě zvažují své síly, nepřeceňují je a nesnaží se bořit hranice. Potápění tedy rozhodně není o adrenalinu. Naopak může spíše pomoci člověku v krizových situacích zachovat si chladnou hlavu.

Jak se stát potápěčem?

Chcete nahlédnout do tajů a krás podvodního světa? Vyzkoušet můžete nejrůznější zkušební ponory s instruktorem po základním proškolení, nebo se přihlásit do potápěčského kurzu a časem se s dalšími a dalšími znalostmi a zkušenostmi stát skutečným potápěčem. Kurzy vás naučí, jak se vůbec potápět, co potápění a zejména změna tlaku dělá s lidským tělem, ale také jak předcházet nejrůznějším problémům a jak je správně řešit, když už nastanou.

Důležité je vybrat si vhodný kurz s profesionálním a zkušeným instruktorem. Správný kurz musí zahrnovat teorii i ponory, a to nejdříve několikrát v bazénu a až poté ve volné vodě. Čím více, tím lépe, protože jedině opakovanými ponory sbíráte zkušenosti. Rozhodně se nenechte zlákat nabídkami, které vám slibují rychlé získání osvědčení a certifikátu. Potápění je totiž zejména o znalostech a schopnostech reagovat na problémy a krizové situace, ne o papíru získaném po pár minutách pod hladinou.

Potřeby pro potápění - nejdůležitější je kvalita

Při potápění se člověk musí spoléhat na nejrůznější potřeby pro potápění, kvalitní vybavení a moderní techniku. Pomáhají totiž potápěči zvládnout nepříznivé okolní podmínky, jako je teplota, tlak či nedýchatelné prostředí. Předcházejí také problémům a rizikům.

Základem jsou maska, ploutve a botky. Při jejich výběru dbáme spíše než na moderní a líbivý vzhled na funkčnost a kvalitu. Dalším potřebným vybavením je oblek, nejčastěji z neoprenu. Mezi potřeby pro potápění patří také láhve se se stlačeným vzduchem nebo jinou směsí na dýchání. Jejich objem volíme podle doby a hloubky ponoru, se kterou roste naše spotřeba vzduchu. Tlak v láhvi převádí na tlak vhodný k dýchání plicní automatika, láhev na zádech potápěče drží vesta nazývaná žaket. Ta slouží také k řízení vztlaku, je tedy důležitá pro správné vyvážení se i pro stoupání nebo klesání pod vodou.

Hodit se bude také světlo nebo nůž k vyproštění se z vlasců a sítí, do kterých se pod vodou můžete zamotat. Doporučeným vybavením je také dekompresní bójka, kterou naplníme vzduchem z automatiky a na provázku necháte vystoupat na hladinu. Zastávky při stoupání k hladině děláte na pevném bodě a bójka navíc upozorňuje všechny na hladině na přítomnost potápěče.

Potápění nejsou jen podvodní krásy, ale i rizika

Ačkoli se může zdát potápění v malých hloubkách bezpečné, opatrnosti není nikdy dost. Jakékoliv potápění totiž spočívá v pobytu pod vodou, který je kromě fascinující podívané spojen s mnoha riziky. Těmto hrozbám jsme při ponoru vystaveni neustále a je jedno, zda se potápíme do pár metrů nebo do skutečně obrovských hloubek. I v desetimetrové hloubce je totiž tělo vystaveno dvakrát většímu tlaku než na hladině.

Právě s tlakem je spojen nejzávažnější problém, se kterým se i v malé hloubce můžeme potkat. Jde o barotrauma a dochází k němu, pokud se potápěč v hloubce nadechne z přístroje a se zadrženým dechem vyplave na hladinu. Objem vzduchu je totiž na hladině dvojnásobný oproti tomu nadechnutému v hloubce, takže v plicích a tělních dutinách dojde k přetlaku. Proto je potřeba stoupat k hladině pozvolna a pravidelně dýchat.

Rada pro bezpečné potápění - nepřeceňovat síly

Problémy mohou při potápění vzniknout také kvůli nedostatečné hydrataci organismu. Dehydratace totiž může způsobit dekompresní nemoc, a to i v malých hloubkách. Další nebezpečí pod hladinou samozřejmě představují nejrůznější živočichové.

Nejzávažnějším problémem je ale riskování a hazardování. Je tedy důležité nepřekonávat doporučené limity a vyhýbat se nejrůznějším chybám, případně je s chladnou hlavou vyřešit. Rozhodně není vhodné se pouštět do potápění do velkých hloubek bez dostatečných zkušeností a s nevhodnou výstrojí. Riskantní je také potápění do uzavřených prostor, do jeskyní nebo pod led. Toto jsou extrémní varianty potápění, které jsou vhodné pouze pro dostatečně zkušené a proškolené potápěče.

Zkrátka - pokud dodržujete veškerá pravidla, máte vhodné vybavení a dostatečné zkušenosti, je potápění bezpečný sport.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

C-KOMPLEX Formula 1000, 60tbl. VH

Postupné uvolňování, se šípky a echinaceou Vitamin C pro přirozenou imunitu,…

Cena: 109 Kč  159 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte