Zahrádkářské rady

Zahrádkářské rady

Pravidla pro setí

Všeobecně platným pravidlem pro setí je, že semena přikrýváme jen takovou vrstvou zeminy, jaká je jejich velikost. Pouze semena cibule a česneku se zastrkují do země o něco hlouběji. Pokud chcete semena zbavit choroboplodných zárodků, vykoupejte je před setím ve vychladlém heřmánkovém odvaru asi 20 minut. Po koupeli je však musíte hned vysévat. Starší semena mají nižší klíčivost, můžete je však aktivovat tak, že je promnete s pískem nebo se zeminou. Tím setřete olejový film, který brání vyklíčení.

Aby bylo ovoce velké

Postříkejte občas navečer stromy odstátou vodou a samozřejmě plody protrhávejte, aby zbylé ovoce lépe rostlo. To udělejte do  20. června, do té doby totiž stromy sami část úrody shazují. Na patnácti centimetrech větve bychom měli nechat jeden dobře vyvinutý plod.

Pro rychlý růst rajčat

Opatřete si nepotřebné rajčatové sazenice, např.ty, které zahradník nestihl prodat nebo které vám přebývají a připravte z nich jíchu. Potřebujete 2 hrsti rostlinek na dva litry vody, ve které je necháte 14 dní odstát. Potom roztok zředíte odstátou vosou v poměru 1:10 a postříkáte a zalijete s ním rajčata. Ty pak lépe porostou a budou odolnější. Jakmile rostliny nasadí plody, tak je již nestříkáme, pouze zaléváme.

Kopřivy si s bylinkami rozumí

Obsah silic v léčivých bylinách můžete zvýšit , když v jejich bezprostřední blízkosti vysadíte kopřivu. Ocení ji také motýlí housenky, které se jejími listy živí a navíc ji budete potřebovat pro kopřivovou jíchu. Kopřiva má  ráda výživnou a humózní půdu, ovšem velmi rychle se rozrůstá, proto je dobré její růst, podobně jako u máty, vymezit ohrádkou nebo záhonem, zábranou v zemi apod.

Vylézá vám cibule ze země?

cibuleNěkdy i pečlivě zasazená cibule sazečka jakoby vyskočí ze země a nemůže pak již správně zakořenit a špatně roste. Na vině je do určité míry nabobtnání cibule a hlavními viníky jsou žížaly a jejich čilá půdní aktivita. Předejít se tomu dá rozsypáním cibulových slupek po záhonu a jejich lehkým zapravením do půdy. Žížaly se raději začnou volnými slupkami, zatáhnou si je do půdy a tam si na nich pochutnávají. Nabobtnání sazečky předejdete tak, že den před sázením sazečku namočíte do čisté dešťové vody. Tak si cibulka v půdě rychleji vytvoří kořeny a nevylézá ze země.

Hojnost salátu

Stálý přísun čerstvého salátu si zajistíte tak, že při sklizni necháme kořen v zemi a na stonku nejspodnější listovou růžici. Zanedlouho se na pahýlu začnou tvořit nové lodyhy s lístky. Tak si prodloužíte sklizeň salátu o několik týdnů.

Kdy zalévat?

Nejlepší dobou na zalévání jsou zpravidla dopolední hodiny, tj. do 10 hodin a pozdně odpolední až večerní hodiny do příchodu tmy. Pokud je příliš velké horko, nezalévejte před 18. hodinou a ráno nejvýše do 8 hodin. Brzy na jaře při prvních teplejších dnech naopak zaléváme v době, kdy je nejtepleji. V pařeništi zaléváme ráno. Rostliny ocení pravidelnou zálivku, to znamená vždy ve stejnou denní dobu. Nejlepší pro zálivku je odstátá dešťová voda s co nejmenším obsahem železa a vápna, pokud však máte pouze studenou, zalévejte s ní, rostliny si zvyknou, nestřídejte však studenou a odstátou vodu! Lehké postřikování a kropení prospívá stonkům a listům, nenahradí však zalévání a může poškodit květy a plody. Kropení květů znesnadňuje opylování, proto v době květu zaléváme jen do půdy.

Koupelí proti mšicím

msicePokud máte keře obsypané mšicemi, zkuste jim udělat horkou koupel. Postižené konce letorostů či větví namočte do nádoby s vodou, která je max. 55 st.C teplá a krátce je v ní podržte. Potápění mšicím vadí. Toto můžete aplikovat i u pokojových rostlin, zde můžeme použít vodu o pokojové teplotě a napadené části rostliny v ní nechat asi hodinu. Některé rostliny však nesnášejí dlouhodobé namáčení, je proto vhodné provést nejdříve zkoušku namočením jednoho listu nebo větvičky.

Kopřivy na mšice

Další variantou, jak ochránit rostliny a stromy před mšicemi, je postřik z kopřivové jíchy. Pokud nemáte jíchu dopředu připravenou, zkuste následující recept: 10 kg čerstvých kopřiv namočte do 50 l vody a nechte odstát 24 hodin. Tento výluh se neředí, postřikujte jím přímo postižené části rostliny. Zbytek výluhu můžete nechat vykvasit na jíchu a zředěnou ji používat jako hnojivo.

Kadeřavost broskvoní

broskve-3Kadeřavost broskvoní se objevuje především za vlhkého počasí. Pomáhají na ni postřiky odvarem z přesličky rolní. Odvar připravíme tak, že 1 kg čerstvé nebo 150 g sušené nati přesličky vložíme do nádoby a zalijeme 10 l téměř vařící vody. Přikryjeme a necháme stát 24 hodin, poté přecedíme. Odvar vydrží v chladu asi týden. Před použitím odvar zředíme 1:10 s vodou a postřikujeme jím listy a konce výhonů. Opakujeme asi 8 x během 3 až 5 dnů. Postřik z přesličky aplikujeme za slunečného počasí, ne však za poledních veder.

Na kadeřavost broskvoní pomáhá také postřik odstředěným mlékem, ředěným v poměru 1:1 s vodou. Stačí postřik 1 x týdně, pro úspěšnou likvidaci nemoci opakujeme 3 – 4 krát. Při postřiku mlékem navíc docílíme nádherného lesku listů.

Všestranný prostředek proti škůdcům

Na různé škůdce se dříve hojně používal univerzální hubící prostředek, a to odvar z brambor. Když rostliny, napadené hmyzími škůdci, pokropíme vychladlou vodou z vařených brambor, měli bychom škůdce zničit.

Ochrana ovoce před ptáky

ptakK ozobávání ovoce nevede ptáky jen hlad nebo mlsnost, často je to žízeň, zvlášť při dlouhodobě suchém počasí. Pomůže, když v blízkosti stromů umístíte napajedla pro ptáky v podobě misky s vodou. Napajedlo umístěte tak, aby ptáci měli dostatečný rozhled do okolí a mohli včas zaregistrovat dravce, kočku apod. a uletět. Je dobré proto misku upevnit na kůl a ten zapíchnout do volného prostoru.

Kdy sklízet ovoce

Aby bylo ovoce dostatečně šťavnaté, den před jeho sklizní strom či keř důkladně zalijte. Ovoce sklízejte večer, v tuto dobu obsahuje nejvíce výživných látek, rozdíl činí až 10% oproti ovoci sklizenému v ranních hodinách.

Jak uskladnit ovoce

Chcete li nechat správně dozrát větší odrůdy švestek, ryngle nebo broskve, uložte toto ovoce do nastýlky z kopřiv. Kopřivy se hodí i k ukládání ovoce před transportem. Ovoce a zeleninu nikdy neskladujte ve stejných prostorách, mohlo by dojít k vzájemnému ovlivnění chutí a vůní. Pokud společně uskladníte brambory a jablka, zvýšíte tím klíčivost brambor.

Opadané ovoce odkliďte

Spadané ovoce, které se nedá již nijak zužitkovat, nenechávejte ležet na zemi. Je totiž ideálním hnízdištěm různých škůdců a chorob. Proto je nedávejte ani do kompostu, abyste si škůdce nerozšířili po celé zahradě. Ovoce zahrabejte do alespoň 1 metru hluboké jámy, tím zaručeně všechny škůdce a choroby zničíte.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 04. 07. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 05. 07. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 06. 07. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 07. 07. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 08. 07. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 09. 07. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ČTVRTEK 10. 07. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha, dnes je úplněk. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Métis – předškolní klub, Praha
Métis je předškolní klub, kter…

Závislost na cukru: Sladké pokušení, které nám ubližuje

Závislost na cukru je stejně špatná, jako každá jiná závislost na čemkoliv. Jinak - ta hysterie kolem škodlivo...

Význam run v runové magii

"25. Runa YR/Wyrd (prázdná runa)" je novodobý koncept. To co tato "runa" reprezentuje, je již obsaženo v runě ...

Máte nadpřirozené schopnosti?

Každý má "nadpřirozené" schopnosti (telepatie, jasnozřivost, AP atd). Akorát jsou v latentním stavu. V podstat...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Nebankovní půjčky Půjčky na splacení dluhů, účtů nebo na zahájení nového podnik...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Rychlá a pohodlná finanční půjčka Nabízíme úvěrový program, který splní vaše f...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Nabízím například tyto půjčky: * Soukromá - osobní půjčka. * Podnikatelská půj�...
Zobrazit všechna témata

Hydratace v hlavní roli: Jak voda ovlivňuje tělo i mysl

Téma hydratace je v letních měsících více než aktuální. Bez vody však naše tělo nefunguje optimálně v žádném ročním období. Voda je totiž základní stavební kámen života a ovlivňuje každý aspekt našeho zdraví – ...

Single dovolená jako cesta za svobodou, sebepoznáním a možná i láskou

Cestování bez partnera neboli single dovolená zažívá v posledních letech obrovský boom. Stále více lidí po celém světě objevuje kouzlo nezávislého cestování, ať už kvůli touze po svobodě, osobnímu růstu nebo po...

Prázdniny startují: Jak zabavit děti o letních prázdninách, aby se nenudily?

Letní prázdniny jsou tady! Dva měsíce volna. Pro děti splněný sen, pro rodiče logistická noční můra. Jak zabavit potomky, když musíte do práce, babičky nemáte po ruce a tábor je buď plný nebo mimo rozpočet? Nez...

Letní balení kufrů bez stresu: Co si vzít, a co s klidem nechat doma?

Připravit kufr na letní dovolenou vypadá jako jednoduchý úkol. Dokud se do něj nepokusíte uložit celý svůj šatník, tři druhy opalovacích krémů a čtyři páry bot pro případ „co kdyby“. Balení kufrů se ale dá zvlá...

Mražené pokušení pro dospělé: 7x zmrzlinový pohár s kapkou alkoholu

Také jste si jako děti s oblibou vychutnávali zmrzlinový pohár v parných dnech? Možná si ho občas dopřejete i dnes. Co takhle tuhle osvěžující klasiku trochu pozvednout? Jako dospělí si ji totiž můžete obohatit...

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Tantrická masáž pomáhá léčit, uvolňovat i objevovat nové dimenze prožitku

Tantrická masáž je v posledních letech fenoménem. Její pověst je však často zahalena tajemstvím, opředená mýty a zatížena předsudky. Zatímco pro některé představuje cestu k hlubokému sebepoznání a vnitřnímu léč...

Dárky ke Dni matek: Originální handmade nápady i krásné jarní ozdoby

Den matek je ideální čas potěšit maminku něčím od originálním, přímo od srdce. Místo běžného dárku zkuste něco vlastnoručně vyrobeného, homemade – třeba květinový věnec, malovaný hrneček nebo voňavé mýdlo. Ručn...

Dopaminový detox: Trend, který slibuje restart mysli. Opravdu to funguje?

Digitální detox, půsty od cukru nebo kávové očisty – wellness svět si zkrátka zakládá na očistách. Nejnovějším trendem je však tzv. dopaminový detox. Ten láká na zlepšení koncentrace, návrat motivace i větší em...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Psí inteligence aneb Jak přirozeně rozvíjet duševní schopnosti vašeho psa?

Stejně jako lidé, i psi potřebují trénovat mozek, aby byli šťastní a v pohodě. Psí inteligence se často přehlíží, přitom hraje zásadní roli v životě každého psa. Chytrý pes se méně nudí, rychleji se učí a lépe ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.