Zahrada v červnu

Práce na zahradě už jsou v plném proudu a my si připomeneme, co se v měsíci červnu na zahradě děje a co bychom neměli opomenout.

Zamulčujte rostlinky

V červnu již začíná být horko a nezakrytá půda na záhonech rychle vysychá. Proto hned, jakmile vyjednotíte zeleninu, záhony přikryjte mulčem. Můžete použít i čerstvě posekanou trávu, nedávejte jí ale mnoho (do 3 cm), aby nezahnívala. Abyste tomu předešli, je dobré smíchat ji s jiným mulčovacím materiálem, třeba slámou nebo kompostem. Pokud však často prší a je vlhko, tak trávu jako mulč radši nepoužívejte.

Jahody mají rády kyselejší půdu, proto je můžete zamulčovat kůrou nebo pilinami, vhodné je podložit je chvojím nebo těsně před sklizní slámou, odradí to plže a plody nebudou ležet na zemi a zahnívat.

Rajčata, brambory, pórek a košťáloviny před zamulčováním ještě přihrneme hlínou, tvoří totiž kořeny i na stonku. U rajčat odštípněte postranní výhonky. Hrách přihnojte popelem ze dřeva.

Vysazování a sklizeň

Můžeme ještě vysadit salát, hrách, ředkev, mrkev, červenou řepu, kedlubny, čekanku, brokolici, cukety a kopr. Vysazujeme také sazenice pórku, celeru, zelí, kapusty, květáku.

Některé plody již dozrály, takže můžeme sklízet zejména angrešt, rybíz, jahody. Také třešně už jsou červené. Sklízíme hrášek, saláty a košťálovou zeleninu, ředkvičky a kedlubny, jarní cibulku a první rané brambory.

Přírodní hnojení

Jakmile košťáloviny zakoření, je dobré je přihnojit přírodním hnojivem, například kopřivovým zákvasem. Poslouží dobře i zředěná močůvka. Zákvas nalijte večer přímo ke kořenům, stačí 1 x týdně půl litru. Jakmile plodová zeleniny nasadí poupata, už ji nehnojíme.
Přihnojte také ovocné stromy, aby měli v příštím roce více plodů. Budou vděční za mulč z pokosené trávy, smíchaný s kompostem. Jen si dejte pozor, aby se mulč nedotýkal kmene a nedocházelo tím k zahnívání.

Protrhejte plody jádrovin

Hrušně a jabloně už nasadily plody a my, pokud chceme mít kvalitní a velké ovoce, měli bychom plody protrhat a to na vzdálenost asi 10 cm od sebe. Ovoce, které spadne na zem, postupně odklízíme, aby se z něj nešířily choroby a škůdci.

Udělejte ptákům napajedlo

Ptáci již vyvádějí mladé a všude je jich plno. Nechcete, aby vám ozobávali zrající plody? Udělejte jim na vaší zahradě napajedlo. Ideální je malá tůňka nebo nádržka s vodou a bidýlkem, na  které se ptáčci mohou posadit a dobře z něj kontrolovat okolí.

TIP: Podle moudrosti a praktických zkušeností našich předků máte v pátek 18.června do 13:00 h jedinečnou šanci zbavit se definitivně plevelu a vůbec všeho, co vytrhnete. To znamená i nežádoucích chloupků na těle, apod. Jednoduše: CO V TENTO DEN DO 13:00 h VYTRHNETE, UŽ ZNOVU NENAROSTE. Takový den je pouze jeden v roce,  využijte toho!


Stáhnout v PDF

Přečteno: 7365x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Křemelina Vitatrend, sáček 500g

Přírodní detoxikační prostředek, vhodný i pro vegany. Doplněk stravy.…

Cena: 425 Kč

Křemelina 300g Allnature

Přírodní detoxikační prostředek, vhodný i pro vegany. Doplněk stravy.…

Cena: 325 Kč

Esenciální olej cedrové dřevo 10ml SWATI

SWATI AYURVEDA - ESENCIÁLNÍ OLEJ CEDROVÉ DŘEVO Svěží, dřevitá vůně Lehce…

Cena: 198 Kč

Lunární náramek Růženín + Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem varianta mat: pukaný…

Cena: 340 Kč

Peeling pleťový se santalem 125ml URBANVEDA

Ajurvédská kosmetika navržená pro jednotlivé typy pleti. Pleť zklidní a dodá…

Cena: 340 Kč

Třezalkový olej 100ml IREL

Janův olej - Tělový olej s obsahem Hypericum perforatum Použití: Třezalkový…

Cena: 139 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte