Pitný režim podle ájurvédy

Pitný režim podle ájurvédy

NE chladné nápoje

Asi nejdůležitější pravidlo je podle ájurvédy: NEPÍT LEDOVÉ NÁPOJE. Chladné nápoje z ledničky nebo nápoje s ledem způsobují tělu šok, který zpomaluje metabolismus a jsou tudíž naprosto nevhodné, a to hlavně pro lidi, kteří chtějí zhubnout. Toto se týká všech nápojů, tedy i bílého vína a piva, které si však někteří z nás nedokážou bez orosené sklenice vůbec představit. Dříve si mnozí milovníci piva dávali do sklenic tzv.ohříváčky, aby pivo nebylo příliš studené. 

Čtěte také:

Detoxikace organismu podle ájurvédy

Pít u jídla nebo ne?

K dalším zásadám patří nepít 45 minut před jídlem a 45 minut po jídle. Během jídla se může pít pouze malé množství (asi 1,5 dl) tekutin. Pokud máte polévku, tak již během jídla nepijte. Je to z toho důvodu, že voda ředí žaludeční šťávy a trávící enzymy, čímž se zpomaluje trávení a následně se tvoří toxiny. Voda také hasí trávící oheň AGNI. Výjimkou je fenyklový čaj, který můžete pít hned po jídle, podporuje totiž trávení. Pokud konzumujete k jídlu maso, neměli byste pít zároveň žádné horké tekutiny. 

Asi půl hodiny před jídlem nebo během jídla můžete vypít zázvorový čaj. Ten připravíte z ½ lžičky nastrouhaného čerstvého nebo 1/4 lžičky mletého zázvoru, který zalijete horkou vodou. Místo toho můžete také použít teplou vodu s citronovou šťávou, čaj Masala, fenyklový čaj nebo čaj KKF. Tyto čaje zlepšují zažívání a podporují trávení. Pijte je po malých doušcích během jídla v množství max. 1 malé skleničky. Další variantou na pití během jídla je sklenice kvalitního červeného vína.

RECEPT NA ČAJ KKF (koriandr, kmín římský, fenykl)

Čtvrt lžičky semínek koriandru, čtvrt lžičky semínek římského kmínu, čtvrt lžičky semínek fenyklu.Vše v hmoždíři rozdrtíme nebo jemně pomeleme, zalijeme horkou vodou a necháme louhovat 10 minut. Přecedíme a pijeme teplé nebo v létě studené. Tento čaj podporuje zažívání, stimuluje odbourávání tuků a vylučování toxinů.

Kolik tekutin za den vypít?

Ájurvéda nedoporučuje vypít 2 l tekutin denně, protože příliš velké množství tekutin zatěžuje ledviny, zavodňuje organismus a zpomaluje metabolismus. Ten, kdo chce zhubnout, by podle ájurvédy neměl vypít více než 1,5 l tekutin denně, větší dávka brání odbourávání tuků. Doporučené množství denního příjmu tekutin se také liší podle konstitučního typu člověka. Typ Váta by měl vypít 1,5 až 2 litry denně, typ Pitta asi 1,5 litru a typ Kapha by měl pít jen při žízni.

Nejvhodnější nápoj

Tím je jednoznačně voda. Čisté vody byste měli vypít asi 60% ze všech nápojů. Vhodná je voda pramenitá nebo přefiltrovaná pitná voda. Voda z PET lahví není zrovna ideální, obsahuje bakterie z nevhodného způsobu přepravy, zejména v letních měsících. Dále obsahuje xenoestrogeny, což jsou látky imitující účinek estrogenů a tyto narušují hormonální systém v těle. Sycená voda také není příliš vhodná, jelikož je v ní obsažen fosfor, který způsobuje vyplavování vápníku z kostí a přispívá k hyperaktivitě mysli. Ideální je voda převařená. Je lépe stravitelnější a není tak „těžká“ jako voda nepřevařená. Ideální délka varu je 10 minut. Takto upravená voda je strávená za půl hodiny, zatímco nepřevařená za 4 hodiny. Každé ráno vypijte nalačno 1 sklenici převařené teplé vody, podpoříte tím metabolismus a střevní systém.

TIP: Pro snadnější hubnutí přimíchejte do teplé vody 1 kávovou lžičku jablečného octa. 

Ostatní nápoje

Do pitného režimu můžete zařadit různé druhy čajů, vhodné jsou bylinné čaje, méně vhodný je černý čaj, který obsahuje mnoho kofeinu. Kofein má podle ájurvédy vliv na stahování cév a narušuje termoregulaci. Také oslabuje agni (trávící oheň), vyvolává bolesti hlavy, zácpu, nevolnost, úzkost, bušení srdce a menstruační potíže. V těhotenství poškozuje plod.

Zelený čaj má sice antioxidační účinky, ale také obsahuje kofein. Neměli byste jej proto pít častěji než 1x denně.

Pokud jste milovníci kávy, snad vám postačí 1 káva po obědě. Nemyslete si, že bezkofeinová káva je zdravější, než ta s kofeinem. Na odstranění kofeinu se používají škodlivé chemikálie, takže pokud pijete bezkofeinovou kávu, vyberte si raději tu v BIO kvalitě, z ní je kofein odstraněn přírodní cestou.

Za naprosto nevhodné nápoje se v ájurvédě považují limonády. Obsahují umělá sladidla, velké množství cukru a fosfor. Oslabují lymfatický systém a tím snižují imunitu organismu. Ani naše ledviny nám nepoděkují, limonády je velmi zatěžují.

Co se týká zeleninových a ovocných šťáv, tak těm dávejte přednost spíše v zimě a to jen v dopoledních hodinách.

V ájurvédě se jako nápoj užívá také medová voda. Má čistící účinky na organismus, odstraňuje z těla toxiny a podporuje trávení. Pročišťuje ledviny a střeva, podporuje jejich pohyb. Připravíte ji tak, že do vlažné převařené vody (vařit nejméně 10 minut) vmícháte 1 lžičku domácího medu a 1 lžičku citronové šťávy. Tento nápoj můžete ještě dochutit špetkou mletého zázvoru.

Pokud se chcete dozvědět více, doporučujeme vám koupit si knihu Ájurvéda, viz.doporučený produkt k článku.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?