Očistnou solnou jeskyni můžete mít i u vás doma

Očistnou solnou jeskyni můžete mít i u vás doma

Člověk se vyvíjí u matky v břiše v plodové vodě, která je rovněž slaná, dokonce i v naší krevní tekutině je obsažena sůl. Relaxace a očista těla v moři nás povzbudí, osvěží a zregeneruje. Nemůžeme si ji však zejména v našich zeměpisných podmínkách dovolit každý den. Jak si tedy dopřát relaxaci a očistu v domácích podmínkách. Vyzkoušet můžete solnou lázeň, návštěvu solné jeskyně a dokonce existuje i možnost takzvané Domácí solné jeskyně.

Čtěte také:

Nejdůležitější vitaminy, minerály a stopové prvky

Stále platí stará moudrá pravda, že sůl je nad zlato

Známá pohádka Sůl nad zlato nám dává ponaučení, že zatímco bez drahých kamenů a zlata žít můžeme, sůl je pro náš každodenní život zcela nezbytná. Vyplývá z ní ponaučení, že mnohdy si všedních věcí nevšímáme, ačkoliv jsou pro náš život mnohem důležitější, než sebekrásnější a sebelepší šperky a drahé ozdoby.

Se solí bychom skutečně měli zacházet jakožto se vzácným minerálem, který naše tělo potřebuje. Dávejte si však pozor na nadměrný příjem soli, ten totiž našemu organismu škodí. Mírný nadbytek soli ještě tělo dokáže vyloučit ledvinami a močí, s větším množstvím soli však v organismu vznikají potíže a problémy, neboť sůl organismus zadržuje. Ta se pak může koncentrovat například v krvi. Na zvýšenou přítomnost soli v organismu reagují ledviny, játra a také pokožka. V další etapě může již docházet k poškozování orgánů, zejména ledvin.

Stejně tak i nedostatek soli způsobuje obtíže a komplikace. S nadměrnou ztrátou soli z organismu, například pocením, vzniká únava a přicházejí i různé bolesti. Dojde k poruše rovnováhy tekutin v těle, dodáním soli se však naštěstí stav ale znovu rychle stabilizuje. Sůl stimuluje látkovou výměnu v těle. Přiměřený příjem soli je 5 - 6 gramů denně. To zajistí správnou funkci orgánů, činnost nervů i svalů a podpoří produkci enzymů.

Druhy soli

Běžná kuchyňská sůl

Běžná kuchyňská sůl je složena z prvků sodíku a chlóru, někdy bývá obohacena jódem a fluorem. Kamenná sůl se v přírodě vyskytuje jako nerost, těží se v solných dolech a upravuje se pro kuchyňské použití. Sůl se používá k dochucování různých jídel a používá se i při konzervaci masa a zeleniny. Sodík, v soli obsažený, váže v těle vodu, a tak je doporučováno (zejména při některých onemocněních) množství přijímané takovéto soli omezovat. Díky zvýšené konzumaci kuchyňské soli se objevuje zvýšený krevní tlak a osteoporóza.

Mořská sůl jedlá

Tato sůl se získává přirozeným odpařováním mořské vody v uměle vytvořených solných lagunách. Následnou krystalizací je získávána přírodní mořská sůl.

Koupelová sůl

Různé druhy koupelové soli jsou výborné k péči o všechny typy pokožky, včetně té citlivé a suché. Obsahují řadu minerálních látek a stopových prvků, ty během koupele obohacené mořskou solí pronikají hluboko do pokožky, zjemňují a omlazují ji. Koupel ve slané vodě pomáhá udržovat přirozenou vlhkost a pH pokožky.  Je vhodná také při kožních onemocněních, která zmírňuje. Solná koupel má silné detoxikační účinky, odstraňuje z těla škodlivé látky a také doplňuje minerály.

Připravte si solnou lázeň doma

Teplota vody by měla odpovídat teplotě těla, tedy by měla mít kolem 37 stupňů Celsia. Pro jednu vanu stačí použít přibližně 3 lžíce koupelové soli. Sůl nejdříve rozpusťte v menším množství vody a chvilku nechte rozpouštět, poté dopusťte vodu do zbytku vany. Solná koupel je nejen očistnou a příjemnou relaxací, ale ulevuje celkově organismu, pomáhá od bolestí, uvolňuje stres, prokrvuje kůži, vyplavuje toxické látky z těla, a tak čistí organismus. Pokud si chcete dopřát solnou lázeň, měli byste přihlédnout ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu. Solné koupele nejsou vhodné pro lidi s onemocněním srdce, s vysokým krevním tlakem, pro ty, kteří trpí zánětem žil a mají sklony k embolii.

solná koupel

Solné jeskyně   

Solné jeskyně jsou někdy nazývány také solné pokoje. Jsou napodobeninou vyhloubených místností v solném dole. Mikroklima v důlních šachtách a jejich replikách příznivě působí na různé druhy chorob dýchacího systému, plic, průdušek, příznivě působí také na astma. Návštěva solné jeskyně má rovněž antistresové účinky, relaxační účinky, léčí nervový systém a deprese.

Solné jeskyně obsahují minerály a stopové prvky. Jsou jimi jód, vápník, draslík, sodík, magnézium, železo a brom. Jód má pro člověka nezastupitelný význam. Kontroluje fyzický i psychický rozvoj jedince, je přítomný v hormonech štítné žlázy. Vápník posiluje obranyschopnost organismu člověka, zpevňuje kosti a také napomáhá snižovat krevní tlak. Snižování krevního tlaku napomáhá také další prvek, a to draslík. Draslík napomáhá vylučovat toxické látky z těla, působí totiž močopudně. Sodík udržuje alkalickou kyselost v organismu a zvyšuje energii buněk. Magnezium ulevuje bolestem a nepříjemným stavům při astmatu, chrání před srdečními chorobami a pomáhá při dlouhodobém vyčerpání. Železo zvyšuje hladinu hemoglobinu a brom též snižuje krevní tlak.

Jak nám solné jeskyně pomáhají?

solná jeskyněKrom již výše zmíněné relaxace, odpočinku a protistresových a antidepresivních účinků má řadu dalších pozitiv a přínosů, protože solná jeskyně pomáhá k nápravě chronických obtíží a zánětů dýchacího ústrojí, léčí rýmu, kašel, nachlazení a záněty průdušek. Astma a alergie také díky pravidelným návštěvám solných jeskyní polevují a zlepšují se. Návštěvy solných jeskyní napomáhají léčbě nejrůznějších kožních onemocnění – lupénky, ekzémů a alergií. Léčí také poruchy zažívacího traktu – žaludeční vředy, potíže s dvanácterníkem, Crohnovu chorobu. V neposlední řadě je návštěva solné jeskyně vhodná při poruchách imunity organismu.

Domácí solná jeskyně

Zcela novým zdravotním certifikovaným přístrojem je přenosná solná jeskyně. Tento přístroj na bázi solných iontů vyčistí vzduch a vytvoří klima solné jeskyně, je ideální pro využití v domácnosti, ve škole, školkách, v družinách, čekárnách, v kancelářích, hotelech, wellness a lázních. 

Solná jeskyně v sobě spojuje jak zesílené mořské klima, tak léčebné účinky podzemních solných dolů. Solnou jeskyni stačí jen zapnout do zásuvky a ozdravnou sílu jeskyně můžete čerpat po neomezeně dlouhou dobu. Přístroj je vhodný do kanceláří, zdravotnických zařízení, otevřených bytů a ložnic, dětských pokojů atd.

Tato domácí solná jeskyně byla vyrobena na základě speciální patentované metody na očištěnou sůl, která se získává z Transylvánských Karpat. V několika vrstvách se touto metodou nanáší solné ionty a po zapnutí přístroje se postupně uvolňují do ovzduší, čímž vzniká unikátní klima solné jeskyně.

Nanokrystaly vyčistí vzduch a vytvoří antimikrobiální, téměř sterilní prostředí. Solné ionty jsou vyrobeny speciální metodou, která je patentovaná a schválena Evropskou unií jakožto velice účinná metoda pro léčbu dýchacích cest, což bylo potvrzeno lékaři ORL, imunology. Využívá se v nemocnicích, léčebnách, rehabilitačních zařízení. 

Domácí solná jeskyně byla vyrobena na základě vynálezu, který díky své kvalitě a účinnosti získal ocenění zlaté medaile Eureka. Jedná se o světovou výstavu vynálezů, výzkumů a nových technologii v Bruselu. Na Mezinárodní výstavě vynálezů v Ženevě získal stříbrnou medaili.

Zdravotní a hygienické účinky domácí solné jeskyně

Při používání přístroje se kvalita ovzduší znatelně zlepší. Napomáhá odstraňovat cigaretový kouř a jeho zápach, eliminuje nepříjemné pachy, způsobené například plísněmi v prostoru, potem, vlhkem, pachu ze starých knih a podobně. Vzduch se stane svěžím a příjemným pro dýchání.

V takovém prostředí se vám bude mnohem lépe dýchat, pracovat i odpočívat. Využívání domácí solné jeskyně zvyšuje odolnost proti nachlazení, navodí relaxaci, psychickou pohodu a uklidňující spánek. Sníží dýchací problémy a je skvělým pomocníkem při řešení chrápání. Přístroj Vám také pomůže léčit potíže jako je astma, bronchitida, záněty hrtanu, záněty středního ucha, choroby horních a dolních cest dýchacích, povzbuzuje celkově imunitní systém, zmírňuje následky mozkové příhody a napomáhá léčbě kožních obtíží a onemocnění, jako jsou atopický ekzém, akné a lupénka.

Přístroj je vhodný do prostředí jak domácího, tak do kanceláří, škol a školek. S jeho užíváním se setkáme i v různých zdravotnických a nemocničních zařízeních, či hotelových pokojích. Domácí solnou jeskyni je vhodné používat především přes noc, a to na dobu osmi až deseti hodin. Ve spánku naše tělo reaguje a dokáže tak vstřebávat účinky solných iontů.  Skvělý je především v období chřipek a nachlazení, kdy jeho užívání působí preventivně a léčebně proti rýmě a obdobným potížím obvyklým při přechodových obdobích jara a podzimu.   



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?