Nespavost a jiné poruchy spánku mohou být signálem závažné nemoci

Nespavost a jiné poruchy spánku mohou být signálem závažné nemoci

Spánkem trávíme přibližně třetinu svého života. Dává nám potřebnou sílu a umožňuje celému organismu zvolnit. Je zcela přirozený a nikdo by si ho neměl upírat. Kvalitu spánku můžeme různě korigovat, například nákupem oporu dodávající matrace nebo tvorbou příhodného prostředí. Spousta lidí se však i přes veškeré úsilí musí trápit s poruchami, co se promítají do běžného života. Nedostatečně vyspaný člověk je unavený, náladový, nepozorný a nesoustředěný.

Jaké druhy spánku existují?

Spánek je možné rozlišit na 2 hlavní druhy, a to synchronní a paradoxní. Synchronní se označuje jako non-REM a paradoxní jako REM, pro který jsou charakteristické rychlé pohyby očí. Oba cykly se během noci zhruba 4x až 6x prostřídají, výskyt REM spánku ustupuje s přibývajícím věkem, v dospělosti je pak obvykle v poměru 1:4 vůči non-REM typu. Předpokládá se, že paradoxní spánek slouží pro regeneraci mozkových funkcí, synchronní pak pro somatické. Je tak zřejmé, že nepřerušovanost spánku je pro naše zdraví opravdu důležitá. Jeho kvalita ovšem s věkem klesá. Přibývá v něm probouzení, bdělost a vytrácí se jeho nejhlubší stádia. I tak se ale s poruchami spánku potýkají i ti nejmenší. O tom se dozvíte v dalších částech tohoto článku.

Základní zásady pro zdravé spaní:

  • přiměřené trvání (v průměru 7 až 9 hodin)
  • doba pro spánek by neměla být výrazně měněna
  • spaní by nemělo být přerušováno
  • odpolední spánek by neměl být náhradou za ten noční
  • režimy spánku a bdění by se měl střídat s velkou pravidelností

Nespavost a jiné poruchy spánku

Nejčastěji se lidé potýkají s nespavostí, mimo této poruchy však existují i další, které snižují kvalitu spánku či ho jakkoliv jinak narušují. Pojďme se blíže podívat na vybrané z nich.

  • Insomnie (nespavost)

Nemožnost usnout, problematické usínání, nekvalitní noční spánek, opakované nebo předčasné probouzení, to všechno lze do pojmu nespavost zahrnout. Potřeba spánku je individuální, za problém lze však obecně považovat stav, kdy nepřináší očekávaný pocit odpočinku a svěžest. Nespavost je možné rozlišit podle toho, zda se jedná o dlouhodobě, nebo přechodně trvající stav. V druhém případě jde o tzv. tranzitorní typ, kdy je porucha spánku způsobena například změnou prostředí, stresem či jinou nepříznivou situací. Pomoci mohou hypnotika, která tak představují prevenci před rozvojem chronicity, s užíváním je ale nutné nakládat opatrně, aby se nespustila závislost. Obvykle se proto tyto medikamenty nepodávají déle než 3 dny. Za chronickou lze nespavost považovat v případě, že spánek je nedostatečný alespoň po dobu 1 měsíce, u některých z nás se jedná i o roky. Návštěva lékaře je při dlouhotrvající nespavosti nevyhnutelná. Nezřídka se objevuje i třetí druh nespavosti, ta se nazývá iatrogenní a vyvolávají ji léky.

  • Hypersomnie (zvýšená denní spavost)

Oproti nespavosti se mezi lidmi vyskytuje i opačný problém, a to nadměrná potřeba spánku. Tuto poruchu provází nezvládnutelná ospalost, snížená schopnost koncentrace a někdy i nemožnost se ráno probudit.

  • Narkolepsie

Narkolepsii lze zařadit k hypersomnii, protože se také týká spánku během dne. Je poměrně vzácnou poruchou a odborníci ji označují za dědičnou. Jak se projevuje? Několikaminutovým spánkem, do kterého jedinec upadá i během provádění nějaké činnosti, aniž by pociťoval nutkání usnout. Po probuzení se ale cítí čilý a svěží.

  • Spánková apnoe

Další poruchou spánku je spánkový apnoický syndrom, ten je často charakterizován chrápáním, o jehož léčbě se dočtěte spoustu zajímavostí v článku ZDE. Spánek je narušován výpadky pravidelného dýchání, což je samozřejmě velice nebezpečné. Je-li člověku tento problém diagnostikován, obvykle se nevyhne používání speciální masky během spánku, která udržuje trvalý přetlak v dýchacích cestách, jež jsou tak neustále volné. Nemocní bývají nadměrně unaveni, trápí je snížená koncentrace, změny nálad i poruchy osobnosti.

  • Syndrom neklidných nohou

Další nepříjemností, která může omezovat kvalitu spánku, je syndrom neklidných nohou. Takové onemocnění nutí člověka ve večerních hodinách a při usínání neustále pohybovat dolními končetinami, protože v klidovém stavu se v nohách vyskytuje bolest, pálení, tlak, svrbění nebo mravenčení. Spánek s takovou poruchou je neosvěžující a energii nedodávající. Nejčastěji se vyskytuje u starších lidí a v těhotenství.

  • Parasomnie

Kromě typických poruch spánku se lze setkat i s různými dysfunkcemi, které jeho kvalitu taktéž narušují. Souhrnně se označují jako parasomnie. Do této skupiny patří náměsíčnost, co je předmětem mnoha vtipů, avšak ve skutečnosti je velice nebezpečná, nebo také noční pomočování, trápí především malé děti. Časté jsou i noční děsy, kvůli kterým se spousta malých budí hrůzou a pláčem. Všechny tyto stavy je nutné řádně diagnostikovat, především v souvislosti s epilepsií, závažným onemocněním, o kterém jsme pro vás nedávno připravili článek. Ten najdete ZDE.

  • Nemožnost zvyknout si na směnný režim

Možná pracujete nebo jste někdy v minulosti pracovali na směnný provoz. Někteří lidé střídající se denní režim zvládají, u jiných dochází právě k poruchám spánku, nejčastěji se projevující tak, že jedinec nemůže usnout v dobu, kdy by měl, a naopak se mu chce spát v práci. V souvislosti se směnným režimem a nevyhovujícím spánkem se pak mohou objevit i další potíže, například poruchy zažívání či u žen nepravidelný menstruační cyklus.

Nespavost a jiné poruchy spánku mohou být symptomem nemoci

Jakékoliv problémy týkající se spánku a jeho průběhu by se rozhodně neměly podceňovat. Tím spíše, když mohou signalizovat případné onemocnění, povětšinou v rámci fungování centrálního nervového systému. Všechny popisované obtíže mohou patřit například mezi příznaky Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby.

Co může být příčinou nespavosti?

Už bylo napsáno, že některé poruchy jsou symptomem určitého onemocnění, které tak může být příčinou jejich projevu. Pokud je však taková možnost vyloučena, může se jednat o mnoho aspektů, kvůli kterým si nemůžete užívat energii dodávajícího spánku. Lidská psychika a osobnost je velmi individuální, každý z nás reaguje různou intenzitou na různé podněty. Někomu tak může vadit barva, jakou jsou vymalovány stěny pokoje, v němž spí, aniž si to uvědomuje, jiný nemůže zabrat ze zcela pragmatického důvodu – nedokáže si odepřít odpolední šálek kávy, který mu následně nedá spát. Odhalit pravou příčinu nespavosti, to chce trpělivost a důkladnou sebereflexi. Mezi obvyklé činitele patří stres, špatná psychická kondice či somatické bolesti, dále užívání alkoholu a drog a celkově nezdravé návyky.

Nespavost u dětí je zvláště závažná

Stejně jako u dospělých, může být i u dětí nespavost příznakem nějakého onemocnění. Pokud není, pak se zpravidla jedná o nevhodná režimová opatření. Oproti nám dospělým je však nespavost u dětí o trochu větším problémem. My si s únavou určitým způsobem dokážeme poradit podpůrnými prostředky, například v podobě kávy či energetických nápojů (byť se o jejich vztahu ke zdraví dá silně polemizovat), avšak malý chlapec nebo holčička, co se nevyspali, jak by potřebovali, se musí vždy trápit.

Základem zdravého spaní je u dětí jakéhokoliv věku pravidelný režim a příjemné prostředí, které si může malý spáč s odpočinkem asociovat. Pokud tedy rád spí s oblíbeným plyšákem, neberte mu ho, pokud je zvyklý na nějaký rituál, například přečtení pohádky, dělejte to. Se změnami vždy přicházejte pozvolna a vždy je svému zlatíčku vysvětlete. Klid v místnosti navozuje nejen absence přílišného světla či ticho, ale také správná teplota a čerstvý vzduch. Zásad vhodného spánkového režimu je celá řada, jak už však bylo zmíněno, bez pravidelnosti se neobejdete nikdy.

Jak na nespavost?

S nespavostí byste v každém případě měli bojovat. Ve výsledku totiž ve všech ohledech zlepšíte svůj život. Spánek pak pro vás bude opravdu regenerující a každý den pro vás bude začínat pocity svěžesti. Nespavost a jiné poruchy lze léčit různě. U těžších forem a samozřejmě v případě konkrétního onemocnění se přistupuje k podávání medikamentů – nejčastěji hypnotik. Vždy je však nutné změnit režim a návyky. A to bez ohledu na to, zda si chcete pomoci sami, nebo se obrátíte na odborníky. Tzv. spánková hygiena se odvíjí od zdravého životního stylu, uspořádaného harmonogramu a žádoucích podmínek pro spánek. Mimo to můžete vyzkoušet i alternativní metody, kam lze zařadit například akupunkturu či další fyzikální léčbu. Pokud nevíte, jak svůj problém odhalit, nebo s jakými změnami začít, pak se doporučuje kognitivně-behaviorální terapie (u psychologa nebo psychiatra), která vás na cestě k úplnému odstranění nežádoucího stavu nasměruje.

Nejdůležitější pravidla spánkové hygieny:

  • jděte spát až ve chvíli, kdy se cítíte ospalí
  • lůžko (ložnici) užívejte pouze pro spánek nebo sex
  • nemůžete-li po ulehnutí usnout více jak 30 minut, jděte se věnovat do jiné místnosti nějaké činnosti
  • odpoledne a večer nepijte kávu, černý a zelený čaj nebo energetické nápoje
  • nechoďte spát těsně po konzumaci jídla
  • věnujte se pravidelným pohybovým aktivitám, uvolňujte energii
  • zbavte se stresu
  • nemyslete před spaním na problémy
  • teplota v ložnici by měla být menší než ve zbytku obydlí
  • před spánkem intenzivně vyvětrejte
  • udržujte v místnosti dostatečnou vlhkost
  • vstávejte ve stejnou dobu všechny dny v týdnu
  • ulehávejte ve stejnou dobu všechny dny v týdnu
  • odolávejte pokušení spát během dne, pokud k tomu není důvod (nemoc, práce apod.)
  • nemějte v ložnici rušivé prvky
  • spěte na kvalitní matraci, v kvalitní a vyhovující posteli

Nespavost a jiné poruchy můžete řešit i bylinkami

K nutným opatřením můžete přidat i všemocné bylinky, jimiž si lze pomoci při různých obtížích, nespavost není výjimkou. K nejznámějším pomocníkům tohoto typu patří:

  • třezalka
  • kozlík
  • heřmánek
  • levandule
  • pelyněk
  • meduňka

Nespavost je závažným problémem, který se velmi výrazně prolíná do života. Rozhodně tak své spánkové potíže nepodceňujte. Vynaložené úsilí na odstranění všech nežádoucích stavů se vám jistě vrátí. Budete se cítit mnohem lépe a ráno se pro vás opět stane radostné. 



Diskuse k článku

  • hohy00

    07:12 13. 11. 2017 -1
    dobrý den já mám letitej problém co se spánku týče,mím hlavním problémem je ten že ze spánku mlátim přítelkyni,a stupňuje se to.ta mi to pak vyčítá a posílá mě k doktorovy a já už nevim co mám dělat.přece neovlivnim to co dělám ze spánku nebo jo ? zrovna dnes v noci o demě dostala 2x loktem a celkem silně.občas se probudim s tim že na mě zařve aby sem se probudil a přestal sem jí mlátit,tak se probudim dám si ruce pod tělo a je klid.ale dnes v noci nepomohlo nic a přítelkyně měla strach.před chvilkou sem jí říkal že bude muset spát jinde v místnosti ale já i ona víme že je to nepřípustné protože spolu rádi usínáme a ráno se spolu probouzíme.blbě se usíná bez druhé polovičky,hodně lidí to už zná.poradíte mi co s tim máme dělat ? kam mám jít a z kym si o tom promluvit ?? díky za pomoc. omlouvám se za hrubky atd v textu.
  • Ivana Hermanová

    11:25 19. 10. 2017 +4
    Dobrý den, mám syny 9 roků, který od malička špatně usíná, nejdřív viděl různé oči, teď vidí ve stínech různé postavy, nechce být v pokoji sám, Od malička byl často nemocný a vyvrcholilo to loňskou operací srdce, kdy mu zjistiki koarktaci aorty. Až v poslední době jsem si uvědomila, že vůbec neříká, jak jeho kamarádi, že by byl unavený nebo že se mu chce spát. Nikdy si nejde sám od sebe lehnout, vždy čeká kdo půjde, nakonec je to u nás tak, že si s ním jdu každý večer lehnout v 8 hodin, ale je třeba 22hodin a ještě nespí, přijde mi, že mu nemůže mozek vypnout, děkuji za radu.
  • Dagmar - Spektrum Zdraví

    16:18 5. 9. 2017 +2
    Dobrý den, doporučuji spát v naprosto zatemněné místnosti, žádné lampičky, ani světlo zvenku. Tma má zásadní vliv na tvorbu melatoninu. Dále mám dobré zkušenosti s Bachovými esencemi. Ty pomáhají zklidnit psychiku a dokonce jemným způsobem řeší i hlubší traumata, zasunutá v podvědomí, která mohou být také příčinou nespavosti.
  • Rozarka

    19:13 3. 9. 2017 -4
    Dobry den mam na vas dotaz.Prosim o radu.Leky ktere mi nasadily doktori pred asi 6lety jsem pred dvema rokama vysadila protoze nemam tu diagnozu kterou mi urcily zacala jsem mit problem se spankem tak mi doktorka zacla psat ruzne leky ktere se prokazaly s nezadoucimi ucinky.Proste joz jsem byla zavisla na lecich na spani.Vysadila jsem to protoze jednak mi to nezabiralo a za druhe uz je na me tech leku dost.Nespala jsem ani s lekama,usnutibylo tak ve dve v noci a v sest cca jsem vzdy vstavala.Po oznameni nezadouc.ucinku coz byl syndrom unavenych nohou mravenceni potom to preslo i do ruk ,problemy se rtama,mi doktorka rekla ze tyto leky jsou vsechny na stjstjne bazy.Tak proste nechci ty leky brat.Spanek mam dvouhodinovy a to ne vkuse rsim to kozlikove kapky nyni jsem si koupila hypnox ale usnu az tak mezi jednu a druhou hod muzete mi prosim poradit jak si pomoci k normalnimu spanku aktiity mam madraci mam Dormeo vetram dene dalo by se rict ze spim s otevrenym oknemakorad bohuzel to ncni prevalovani nez usnu uz bych se potrebovala vyspat .Odpoledne take neusnu at jsm unavena sebe vic.Cetla jsem ze je dobry melatonin,ale nez ho koupim prosim o adu a pomoc.Dekuji
  • .............

    05:50 10. 7. 2017 0
    Dobrý den, může se jednat o drogy či Metamfetamin po požití je uživatel hyperaktivní a má přebytek energie, dále má také sníženou chuť k jídlu. Tento pocit mu však vydrží pouze po krátkou dobu (6 až 8 hodin, max 24 hodin).
  • Markéta

    09:43 3. 4. 2017 0
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Přítel je schopný nespat i tři dny a potom spí třeba 5-6 hodin a je vyspaný. Občas když se potřebuje vyspat vezme si prášek na spaní, ale nechci aby si na ně třeba navykl nebo něco takového. Prosím z čeho to může být popřípadě co můžeme dělat aby se to změnilo? Místem to není i když jsme u rodičů nebo kdekoliv problém přetrvává. Předem mockrát děkuji za rady
  • Jan Valuch

    09:01 24. 5. 2016 +1
    Spolehlivě vám pomůže AVS přístroj. Jeho účinnost je 98%. http://www.psychowalkman.cz/ucinky/spanek/
  • jan valuch

    09:01 24. 5. 2016 0
    Spolehlivě vám pomůže AVS přístroj. Jeho účinnost je 98%. http://www.psychowalkman.cz/ucinky/spanek/
  • Lenka Opava

    11:51 6. 10. 2015 +2
    Ahoj Maruško
    Postel Saffron mám již 3 roky a opravdu si ji nemohu vynachválit. Spím jako v bavlnce a hlevně celou noc Nevím jak to popsat ale prostě to za to stojí. Pokud si nejsi jistá zda ti sedne, můžeš si ji u nich zapůjčit a sama ji vyzkoušet.
  • Maruška

    20:32 28. 9. 2015 -1
    Saffron - přírodní postele
    Dobrý den, mám problémy se spánkem a kamarád mně doporučil postel Saffron, že jsou z přírodních materiálů a že mu to pomohlo. Jde o to, že postel je na rozdíl od běžných více prodyšná a dýchá - tělo je tedy více v klidu a zvyšuje se tak kvalita spánku. Máte s těmito postelemi někdo zkušenost? Předem moc díky Maruška Hodonín
  • Zdenek

    22:20 26. 9. 2015 +1
    Dobrý den byl jsem tento týden v prodejně postelí Saffronbeds v Brně. Na tuto značku mně dal doporučení můj kamarád, který měl dříve také problémy se spánkem a když vyměnil svoji starou postel za čistě přírodní tak mu to pomohlo a spí o mnoho lépe. Postele Saffron se mně moc líbí, ale nejde o malou investici - proto se chci zeptat jestli ji někdo máte a můžete mně pomoci se rozhodnout. Díky Z
  • dagmar

    00:06 13. 12. 2012 0
    Spíte v úplné tmě nebo máte v ložnici nějaká světla? Je důležité spát v naprosté tmě, aby se mohl vytvářet hormon spánku melatonin. Jeho nedostatek způsobuje nespavost,. Potvrdily to nejnovější vědecké výzkumy. K navození spánku také pomáhá teplé mléko se skořicí nebo kardamonem.
  • pavel

    09:12 10. 12. 2012 +4
    už 22 let jsem se pořadne nevyspal.špatne usinam a pak se budim tak po hodine a pul a jset totalne nevyspalej a unavenej a pak nezvladam normalne fungovat.leky na spani nezabiraj.nevim jak to mam udelat abych se pořadne vyspal.poradte me prosim.nevim jak dlouho to ješte zvladnu.nebo nejake vyšetřeni,ele nevim jake.dik za každou radu.peugeot205turbo@seznam.cz
  • dagmar

    22:01 4. 8. 2012 +4
    Nespavostí netrpím často, ale pokud nemůžu dlouho usnout, udělám si teplé mléko s medem a špetkou skořice nebo kardamonu. Je to prohřívající nápoj, tělo se prohřeje, uvolní, na mě padne únava a za chvíli spím. Pomáhá mi také svařené víno.
  • Niky

    02:16 3. 8. 2012 0
    Ahoj.
    Je mi 13 let a už mám asi 5 let poruchy spaní.Jednou jsem v časopisu četla, že na nespavost zabírá mléko a banán.
    Někdy mi pomůže,ale někdy taky ne.Žiju s taťkou a s jeho přítelkyní. Ale oba dva mi říkají ,že to mám z toho,že jsem dlouho vzůru.Nevím jak jim to mám vysvětlit.Jsem dlouho vzhůru, protože nemohu usnout. prosím, poraďte mi alespoň vy nějaký recept. Cokoliv, hlavně ať to zabere...Děkuji
  • kaka

    18:53 22. 7. 2012 0
    Už dva měsíce nemohu v pořádku usnout jdu lehnout v 23:30 jako každý den a usínám většinou později jak ve 04:00 když to půl hodiny nezabere musím jít něco dělat a stejně unavená nejsem a to ani přes den jen někdy ale mám bolest hlavy a změny nálad když už se mě podaří usnout jsem každou hodinu vzhůru . Jsem strašně unavená a podrážděna obdivuji mého partnera který to se mnou vydrží jsem objednaná už 2 měsíce na spánkovou laboratoř , ale mám vyydržet až budou mít čas jenže já do té doby asi umřu jak jsem unavená
  • Baryken

    08:09 16. 3. 2012 0
    u me zabira mliko s medem pul hodinu pred tim nez jdu spat.to pak zarucene usnu. a nebo s kapkou neceho ostrejsiho.
  • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Krajcar, s.r.o.: kvalitní koupelnový nábytek
Koupelnový nábytek: skří…
Bezpečnostní agentura Usir Security, Praha 4
Bezpečnostní služby pro soukromé…
ELmodul.eu Daniel Hlaváč: osazování plošných spojů
Společnost ELmodul.eu se zaměřuje na v…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?