Nastávající maminky a letadla: Jaké má létání v těhotenství rizika?

Nastávající maminky a letadla: Jaké má létání v těhotenství rizika?

Nastávající maminky často řeší otázku, zda mohou cestovat letadlem. Létání v těhotenství sice může být bezpečné, ale má to své meze. Jsou totiž případy, kdy může let ohrozit jak dítě, tak i matku. Řekneme, jaké má létání v těhotenství rizika a poradíme, jak se na let co nejlépe připravit.

Čtěte také:

Strach z létání, mořská nemoc, kinetóza,... Víte, jak bojovat proti nástrahám na cestách?

Jaká má létání v těhotenství rizika?

  • Obecně se doporučuje, že je pro létání v těhotenství nejbezpečnější druhý trimestr. Jestliže má létání v těhotenství rizika, pak nejzávažnější jsou v prvním trimestru. Kvůli změnám přetlaku v komoře hrozí v prvním trimestru potrat (přečtěte si o potratu), zatímco v třetím trimestru mohou naopak způsobit předčasný porod. Změny tlaku v komoře totiž způsobují změny tlaku v našem krevním oběhu.
  • Ani časté létání v těhotenství nám nesvědčí. Změny tlaku mohou způsobovat pokles plodu, který později vede k předčasnému porodu.
  • I pro nás má létání v těhotenství rizika. Pokud trpíme onemocněním souvisejícím s krevním oběhem anebo s dýchací soustavou, létání v těhotenství je může ještě zhoršit. Podobně, pokud jsme v nedávné době prodělaly operace, trombózu anebo trpíme obezitou či problémy s páteří.
  • Při létání v těhotenství rizika platí zejména pro všechny nastávající matky nad 40 let.
  • Vždy se orientujme podle stavu právě našeho těhotenství. Pokud jsme měly s těhotenstvím zdravotní problémy, létání nemusí být bezpečné. Proto let vždy konzultujme s gynekologem, který dokáže náš zdravotní stav posoudit nejlépe.

I létání v těhotenství má své podmínky

Létání v těhotenství nezáleží pouze na našem uvážení. Letecké společnosti mají většinou podmínky, za jakých mohou budoucí maminku přepravit. Podobně i pojišťovny mají svá pravidla.

  • V pokročilejším stádiu těhotenství většinou letecké společnosti vyžadují speciální potvrzení od lékaře, že je létání v těhotenství pro matku i dítě bezpečné. U českých společností je to například těhotenství od 34. týdne těhotenství. Potvrzení pak nesmí být více jak 6 dnů staré.
  • Některé pojišťovny nám nemusí být ochotny sjednat pojištění na hrazení komplikací spojených s těhotenstvím. Proto sjednání pojištění nenechávejme na poslední chvíli. Může se stát, že se po pojištění budeme muset poptat na více místech.
  • Podmínky přepravy těhotných žen si vždy zjišťujme u konkrétní aerolinky. Mohou se lišit.
  • Stádium těhotenství vždy uvádějme pravdivě. Například maskování těhotenství v sedmém měsíci za měsíc šestý je krátkodobé řešení. V případě nutnosti nám pak posádka nemusí být schopná pomoct.
  • Pro osoby se specifickými nároky mají většinou aerolinky vyhrazená speciální sedadla. Musí ale o našem těhotenství vědět předem. 

Postarejte se, aby bylo létání v těhotenství co nejpříjemnější

Zejména dlouhé lety se mohou stát opravdu nepříjemnými. Málo místa na nohy, neustálé sezení, nepohodlí anebo nedostatek občerstvení. Vše může maminkám let zkomplikovat. Jak se na létání v těhotenství co nejlépe připravit?

  • Postarejte se o dobrá sedadla. Každé mamince vyhovuje něco jiného. Některá upřednostní více prostoru u sedadel v uličce, jiná má ráda poklidnější místa u okýnka. Proto zvažme, co udělá dobře právě nám. Pokud nás ale čeká dlouhý let, raději sáhněme po sedadlech v uličce. Občasné procházky nám udělají dobře, stejně tak i snadnější přístup na toaletu.
  • Pokud nemáme sedadla co bychom chtěly, zeptejme se personálu. Některé aerolinky vychází nastávajícím maminkám maximálně vstříc a mohou nám zajistit pohodlnější místa podle našich potřeb. Před nástupem do letadla se proto posádky zkusme zeptat. 
  • Vezměme si pohodlné oblečení. Příliš těsné anebo špatně sedící oblečení nám při letu může být velmi nepohodlné.
  • V letadle může být chladněji. Proto si přibalme teplejší oblečení. Pokud nás trápí oteklé nohy, oceníme v zásobě pohodlné papuče.
  • Pravidelné procházky uličkou nám svědčí. Kromě pocitu nepohodlí můžeme předcházet také některým zdravotním problémům. 
  • Počítejme se svačinkami. Častější jedení v letadle vyřešíme buďto zakoupením občerstvení přímo na místě anebo předem připravenou svačinou z domu. 
  • Dostatečně pijme. I když nás to bude stát častější návštěvy toalety, nezapomínejme na pitný režim. Prospěje to jak nám, tak miminku.
  • Nebojme se zeptat. Ačkoli nejsou běžné letištní rámy používané na kontrolu osob pro miminko nebezpečné, některým matkám nemusí být příjemné. Zeptejme se proto na možnost kontroly pohmatu.

Vyzkoušely jste někdy létání v těhotenství?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?