Jak na mšice? Domácí postřik na mšice z česneku a tabáku vás účinně zbaví mšic

 mšice bez chemie ekoJak na mšice?

Všimli jste si, že vašim rostlinám, keřům či stromům se přestává dařit. Začínají chřadnout. S nelibostí zjišťujete, že za vším stojí mšice, dokonce celá jejich armáda. I tady platí, že „požár je lepší hasit v zárodku, než plakat nad výdělkem“. Takže, co s tím? Jak na mšice? Pokud chcete pěstovat květiny, ovoce a zeleninu nejen pro radost, ale i ekologicky, pro zdraví, bude domácí postřik na mšice a k tomu několik dalších opatření tou pravou volbou. 

3 řešení, jak na mšice v souladu s přírodou

  • Přilákejte přirozené predátory mšic, například škvora obecného, do hmyzího domečku. Škvor totiž dobře ví, jak na mšice, a na nezvaných hostech si milerád pochutná. Pokud mu k místu, kde vás mšice trápí, umístíte příjemný úkryt, pomůže vám spolehlivě s jejich likvidací. Stejně tak jsou přirozeným predátorem mšic - berušky
  • Než stále dokola řešit – jak na mšice či jiné škůdce, vyplatí se zaměřit pozornost na zvýšení odolnosti rostlin a podporu ekosystému zahrady. Například formou permakulturní zahrady. To je ideální, i když dlouhodobé řešení. Pokud se však nechcete zabývat tou otázkou: jak na mšice, věčně, jistě se tento moderní návrat ke kořenům vyplatí. A to z mnoha hledisek.
  • V akutním případě si však namíchejte domácí postřik na mšice. Mšice mají tendenci si na chemii zvyknout a ta postupně přestává účinkovat. Je proto vhodné přípravky střídat. Kromě postřiků uvedených v článku jak na mšice bez chemie můžete vyzkoušet i domácí postřik na mšice česnekový, chilli, tabákový, olejový, octový, mléčný, cibulový, rajčatový, heřmánkový, levandulový, pelyňkový, chryzantémový, Coca-colu, nebo domácí postřik na mšice z kávového lógru či sody.

Domácí postřik na mšice – česnekový  

Co budete potřebovat?

  • 25 stroužků česneku
  • 1 litr vařící vody
  • kávový filtr

Postup

Jak na mšice s česnekem? Česnek je účinný nejen v boji proti parazitům a bacilům. Odpuzuje i všechny savé a žravé škůdce včetně mšic. Česnekový domácí postřik na mšice výborně funguje u rostlin na záhonech i ovocných stromků.

Při výrobě česnekového domácího postřiku na mšice prolisujte česnek a zalijte ho vařící vodou. Po vychladnutí zceďte, abyste neucpali trysky postřikovače. Ideální je na to kávový filtr. Pokud máte rostlin jen pár, udělejte si domácího postřiku na mšice méně. Jeho trvanlivost je krátká.

jak na mšice na zahradě2Česnek je účinnou zbraní na mšice.

Přečtěte si také další tipy na domácí postřik bez chemie

Domácí postřik na mšice – z tabáku

Co budete potřebovat?

  • 150 g sušených, drcených tabákových listů
  • 3 litry vody
  • kávový filtr

Postup

Jak na mšice s tabákem? Tabákovou drť nasypte do hrnce, zalejte vodou a za občasného míchání vařte zakryté 1,5 hodiny. Vzniklé dva litry hnědé zapáchající tekutiny zceďte a před aplikací, buď zřeďte vodou 1:1, nebo tento domácí postřik na mšice použijte koncentrovaně.

Do všech postřiků na mšice můžete přidat i kapku tekutého mýdla. Ošetřené rostliny pak dobře osprchujte, zvláště před konzumací plodů. Silný proud vody je rovněž mechanickou metodou zbavení se mšic. Domácí postřiky na mšice aplikujte v podvečer, a to dle potřeby, dokud mšice nezmizí.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte