Benzodiazepiny a jejich rizika

BenzodiazepinyBenzodiazepiny jsou jedněmi z nejčastěji předepisovaných, užívaných a poté bohužel také zneužívaných psychofarmak. Kdo z nás někdy ve svém okolí někdy alespoň nezaslechl slova Lexaurin, Diazepam nebo Neurol, jako by snad ani nežil. Moderní doba si žádá svou daň a tyto léky bývají často pro své vlastnosti pacientům naordinovány ke zklidnění úzkostí nebo na poruchy spánku. 

Mohou být za určitých okolností v mezních situacích dobrým služebníkem, ale vzhledem k tomu, že se jedná o léky, na které může snadno vzniknout také závislost, je třeba vždy dávat velký pozor a neužívat benzodiazepiny, pokud máme jinou možnost se s problémem vypořádat. Je tedy důležité vnímat benzodiazepiny jako léky, které sice někdy mohou pomoci, ale také často velmi, velmi ublížit.

Co jsou to benzodiazepiny

Benzodiazepiny jsou laickou veřejností často zaměňovány za antidepresiva, o antidepresiva se však nejedná. Benzodiazepiny jsou léky, které patří do dvou velkých skupin medikamentů. Zaprvé benzodiazepiny řadíme mezi léky proti úzkosti (antixiolytika) a dále mezi léky na spaní (hypnotika). Jejich chemická struktura je založena na spojení benzenového a diazepinového kruhu.

Benzodiazepiny jsou obvykle užívány ve formě tablet. Zejména při jejich zneužití ale může docházet také k jiným formám užití, jako je nitrožilní aplikace nebo šňupání.

Které léky patří mezi benzodiazepiny a co obsahují

Nejznámějšími léky obsahující benzodiazepiny předepisovanými českými lékaři jsou například Lexaurin, Neurol, Diazepam, Xanax, Rivotril nebo Oxazepam. Do benzodiazepinů řadíme třeba také dříve vyráběné Valium.

Tyto léky obsahují vždy některou z účinných benzodiazepinových látek, opět můžeme jmenovat například bromazepam, tetrazepam, oxazepam nebo alprazolam a další. Z laického hlediska lze říci, že pokud ve složení svého léku objevíte koncovku některé látky obsahující „-zepam“ nebo „-zolam“, zpozorněte.

S čím mohou benzodiazepiny pomoci

Benzodiazepiny používají k odstranění úzkosti, strachu, neklidu, blouznění, halucinace, nespavosti nebo také epilepsie. Lékaři je často předepisují pacientům například po nějakém traumatizujícím zážitku, jako je smrt blízké osoby, vážné vztahové problémy nebo jiné emočně náročné situace.

Kdy lékaři benzodiazepiny předepisují:

 • úzkost              

 • strach

 • neklid

 • blouznění

 • halucinace      

 
 • nespavost

 • epilepsie

 • závislost na alkoholu

 

 


Mezi základní účinky benzodiazepinů totiž můžeme zařadit vyvolání těchto efektů:

 • anxiolytický efekt = odstraňují úzkost, strach a snižují psychické napětí

 • hypnostický efekt = centrální utlumení, navozuje útlum, ospalost

 • sedativní efekt = dochází k celkovému zklidnění

 • myorelaxační efekt = uvolňuje svaly a svalové napětí

 • antikonvulzivní efekt = uvolňuje svalové křeče

V literatuře se často uvádí výhoda benzodiazepinů, kterou je specifická účinnost. To znamená, že na určitou poruchu je obvykle vhodný konkrétní benzodiazepin. Jako další výhodu je pak možné brát rychlost, se kterou se při užití benzodiazepinového léku dostavují účinky. Obvykle se tak stane již přibližně po 15 minutách od polknutí tablety.

Možné výhody bezodiazepinů

 • specifická účinnost

 • rychlost, se kterou se účinky dostavují

 • řešení akutních problémů

Stinná stránka užívání benzodiazepinů – na co si dát velký pozor

 Zde bychom měli uvést minimálně několik vykřičníků. Užívání benzodiazepinů je totiž bezesporu spojeno s řadou rizik.

Snadná závislost na benzodiazepinech

Nejen, že tyto léky bývají často nadužívány, ale poměrně velmi snadno na u nich dochází k vyvolání tolerance, fyzické závislosti a při vysazení abstinenčního syndromu.Pacient se mnohdy ani nenaděje a zjistí, že si vlastně život bez benzodiazepinů už ani příliš neumí představit. Závislost na benzodiazepinech je však srovnatelná se závislostí na opiátech!

Benzodiazepinové medikamenty totiž nejsou určeny k dlouhodobému užívání. Ještě před tím, než začne pacient léky brát, by měl se svým lékařem pečlivě zkonzultovat a jasně časově vymezit dobu, po kterou bude benzodiazepiny brát a také samozřejmě určit dávkování.

Krátkodobými i dlouhodobými nežádoucími účinky užívání benzodiazepinů jsou více ohroženy starší osoby. Nesmí se také užívat v těhotenství, u novorozenců způsobují abstinenční příznaky.

Benzodiazepiny Lexaurin, Diazepam nebo NeurolLexaurin, Diazepam nebo NeurolPředávkování benzodiazepiny

Jako téměř každým medikamentem, i benzodiazepiny se lze předávkovat. A to bohužel poměrně snadno. Při předávkování benzodiazepiny způsobují nebezpečné kóma. Na druhou stranu jsou mnohem méně toxické, než jejich „předchůdci“, barbituráty. Bezprostředně po užití samotných benzodiazepinů dochází k úmrtím zřídka. Mnohem závažnější problém ale nastává, zkombinují-li se s jinými tlumícími látkami.

Když už, tak hlavně s ničím nekombinovat

Benzodiazepiny zesilují účinek všech látek, které mají tlumivý vliv na centrální nervový systém. Nemusí se přitom jednat pouze o léky, ale třeba také o alkohol nebo opiáty. Při mixování s alkoholem nebo dalšími léky tedy vzniká opravdu vážné riziko. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale při kombinaci benzodiazepinů a jiných látek, zejména alkoholu, je posílen ochromující účinek alkoholu na dýchací centrum v mozkovém kmeni. Hrozí tak extrémní nebezpečí udušení. Hrozí upadnutí do hlubokého spánku nebo také do stavu, kdy není pociťována bolest, a tudíž je zde velké nebezpečí poranění. Benzodiazepiny se bohužel často zneužívají jako drogy a v takovýchto případech dochází hojně k jejich braní v kombinaci s jinými drogami.

Obecná rizika benzodiazepinů

 •  časté nadužívání
 • snadno vzniká závislost
 • nejsou určeny k dlouhodobému užívání
 • užívání by mělo být JASNĚ časově omezeno
 • snížení pozornosti: zákaz řízení motorových vozidel apod.
 • zákaz v těhotenství
 • problematičtější užívání u starších lidí

Benzodiazepiny a pozornost – v žádném případě neřídit!

Lidé na benzodiazepinech nejsou schopni přiměřeně a včas reagovat, tyto léky totiž snižují pozornost. Řízení auta nebo jiných motorových vozidel či jakákoli činnost vyžadující zvýšenou pozornost, je absolutně zakázaná. Z pochopitelných důvodů samozřejmě také není při užívání benzodiazepinů možné například darování krve.

Jak se mohou benzodiazepiny akutně projevit

 • únava
 • neschopnost koncentrace
 • silné zpomalení reakcí
 • mikrospánek
 • utlumení reflexů
 • omezení schopnosti prostorové orientace
 • malátnost
 • vyčerpanost
 • bolesti hlavy

Jak dlouho se benzodiazepiny v těle drží

Nástup účinku většiny benzodiazepinů nastává přibližně po 15 minutách od užití léku. Délka a intenzita tohoto účinků benzodiazepinů pak závisí na druhu léku a samozřejmě také na množství, které bylo užito. Také časové rozpětí účinků u jednotlivých druhů benzodiazepinů různé, obvykle je to 12 až 70 hodin.

V souvislosti s tím je možné benzodiazepiny dělit podle tzv. poločasu vylučování na benzodiazepiny s dlouhým, střednědlouhým a krátkým poločasem vylučování. Poločas vylučování benzodiazepinu přitom znamená dobu, za kterou se z těla obvykle vyloučí polovina množství daného léku. Rozdělení benzodiazepinů podle poločasu vylučování přitom vypadá takto

 • benzodiazepiny s dlouhým poločasem vylučování = nad 18 hodin

 • benzodiazepiny se středně dlouhým poločasem vylučování = rozmezí 12 a 18 hodin

 • benzodiazepiny s krátkým poločasem vylučování = méně než 18 hodin

Benzodiazepiny s krátkým a středně dlouhým poločasem vylučování bývají obvykle upřednostňovány při léčbě nespavosti, benzodiazepiny s dlouhým poločasem vylučování pak při léčbě úzkosti. Právě do této skupiny patří například jeden z nejznámějších léků, Lexaurin.

Fotolia_39682599_XSBenzodiazepiny řadíme mezi léky proti úzkosti a léky na spaní (hypnotika).Historické okénko

První benzodiazepin byl vyvinut v roce 1955 a na trh jej o pět let později uvedla pod názvem Librium společnost Hoffman-La Roche. V roce 1963 pak stejná společnost představila diazepamový lék s názvem Valium. Příchod benzodiazepinů vedl k poklesu předepisování barbiturátů. S postupem času sice stále stoupá povědomí o nežádoucích účincích benzodiazepinů, avšak jejich předepisování, které má za cíl pacientovi krátkoobě ulevit od úzkosti, nijak významně neklesá.

Mějte se na pozoru

Benzodiazepiny jsou tedy stále nejčastěji předepisovanými psychofarmaky. Některým lidem mohou skutečně pomoci překlenout určité problémy, to však to neznamená, že je opravdu nutně každý potřebuje a neexistuje v některých případech jiné nebo trochu alternativnější řešení problému. Přece jen se jedná svým způsobem o návykové látky, které upravují naše vnímání reality. Vždy je třeba mít na paměti jak případná pozitiva, která nám užívání jakéhokoli léku může přinést, tak ještě více negativa, které mohou léky způsobit. Proto by neměly být předepisovány a následně pacienty konzumovány jako lentilky.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 42059x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Bral jsem Diazepam 6 let, na spaní, v rozumné míře, nedovolil jsem, aby se rozvinula tolerance. Poté přišel rok, kdy jsem onemocněl, umřel mi táta, měli jsme nabouraný vztah se ženou, kterou jsem miloval, a v tomto období jsme se i rozešli. Byl jsem na tom špatně fyzicky, přidala se i psychika, byl jsem odeslán k psychiatrovi, který mi řekl, že… celý příspěvek

Mám s tým veľmi veľa skúseností, a neradim ich vôbec absolútne brat (XANAX, FRONTIN, NEUROL, RIVOTRIL A NIEKEDY BOL AJ NIEKOMU ZNÁMY ROHYPNOL ale ten sa už nevyrába) proste ani jedeno s toho všetko je to v podstate to isté, len to vítaná iná firma, a človek dokáže byť na benzodiazepinoch tak závisí že si to mnohí neviete ani len predstaviť. Ja som užíval dosť dlho alprazolam vlastne (BENZODIAZEPIN) BOLO MI JEDNO ČO, to čo bolo xanax, neurol,.. a ešte +v kombinácii ak niekto poznáte SUBOXONE (V BA máte metadon) proste, fakt môžem byť vďační… celý příspěvek

Ve všech článcích, co jsem o benzodiazepinech našla, se píše o dlouhodobém užívání. Chtěla bych nabídnout ještě jiný pohled. Trpím sydromem bílého pláště - panického strachu z doktorů, vyšetření a zákroků. U naprosto běžných a normálně bezproblémových vyšetření pociťuji silnou úzkost a trpím panickými záchvaty. Peskování od sestry typu "vždyť to zvládají i děti" a "uklidněte se, nebo nám tu omdlíte" opravdu nepomáhá. Když problém zašel tak daleko, že jsem se nenechala ošetřit, předepsala mi obvoďačka lexaurin, se kterým jsem maximálně… celý příspěvek

zjedol som za den asi 16 diaazepanov 5 mg tabletka za den /kazdu hodinu asi 3 /
nic si nepametam ale prezil som to :/
chcem sa opitat aka je toxicita a ci som si nemohol ublizit :/

Pokud způsobím autonehodu pod vlivem Benzodiazepinů lze to nějak zjistit z dechu? Jde mi o to zda když nabourám a dýchnu policii, zda to nechají být a já tak budu moci uhradit škodu na autě z pojištění, nebo zda poznají že to bylo pod vlivem prášků… celý příspěvek

Berete-li léky z kategorie benzodiazepiny, tak byste v první řadě neměla ani pomyslet na to, že vůbec usednete za volant. A ne ještě přemýšlet nad tím, aby na to policie nepřišla!!!

Chápu, že se snažíte "normální" lidi od používání BD odrazovat, ale my, co jsme nikdy nemohli normálně spát, kvůli úzkosti a panice jsme extrémně trpěli, kdykoliv jsme museli jít mezi lidi (do školy, obchodu, nemocnice či třeba jen s kamarády na pivko nebo koncert) nebo řešit běžné každodenní problémy (nákupy, úřady ...), navíc nám osud nadělil víc bolestí jak fyzických tak psychických, než většině ostatních lidí a do toho máme i diagnózu deprese se sebevražednými myšlenkami, tyhle "lentilky" v kombinaci s antidepresivy moc pomáhají. Takže ono chce říct krom A i to B. Léta jsem zkoušel na své problémy přírodní prostředky, sport a jiné… celý příspěvek

Dekujeme Vam "doktore dlaho" za komentar smerem k benzodiazepinum. Mate pravdu. Zivot neni cernobily. Nic v zivote nefunguje podle tabulek a nejlepsich idealnich doporuceni. Urcite nejste sam se svym pohledem na vec. Pokud clovek najde cestu alespon… celý příspěvek

Užívám rivotril od devadesátého šestého roku 2mg tři krát denně.Nyní se snažm ho pomalu vysadit.Je to peklo.Jsem v pracovní neschopnosti.Nevím jestli to zvládnu.Kdysi mi pomáhal.Procoval jsem jako řidič z povolání.Vlastně jsem fungoval bez… celý příspěvek

Přesně tak, Lexaurin už nikdy více! Dodnes proklínám svoji doktorku, že mi vůbec něco takového dovolila brát. Dnes už jsem starší a "moudřejší", a tak spoustu věcí řeším nejdříve přírodnějšími cestami, než je chemie tohoto typu.

S benzodiazepiny, konkretne Lexaurinem, mam velmi spatne zkusenosti. Kratkodobe mi sice pomohl preklenout spatne zivotni obdobi po velmi bourlive rodinne situaci, ale za ten pocit, kdy je mi vsechno jedno a na leky si zvyknu tak, ze uz to bez nich jde dost tezko, byl hrozny. Z toho ctvrt roku si nepamatuju skoro nic, jen male utrzky. Nemam zadne… celý příspěvek


Doporučujeme k tématu

Triphala BIO prášek 100g

Ájurvédská starodávná kombinace tří bylin na pročištění BIO a RAW…

Cena: 129 Kč

Lotus kořen sušený 20g

Imunitní systém, dýchací systém Lotos je bahenní rostlina z čeledi…

Cena: 87 Kč

Ženšen 1000mg 90tbl.

Kořeni dlouhověkosti - energie, vitalita Ženšen pravý, latinsky Panax ginseng,…

Cena: 285 Kč

Kitl Šlaftruňk Rudý 500ml - mediciální…

Bylinný elixír pro dobrý spánek Kitl Šláftruňk se vyrábí podle tajného…

Cena: 165 Kč

Lunární náramek Aqua Aura Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Náramek z…

Cena: 480 Kč

Lunární náramek Korál + Howlit tyrkenit

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte