Terapie barvami: Alternativní medicína, která pomáhá na deprese

Deprese a špatná nálada bývají v chladných měsících roku častější. Pomoci s nimi může terapie barvami, takzvaná chromoterapie. Tento druh alternativní medicíny založen na předpokladu, že na nás mají barvy vliv. Například podle tradiční čínské medicíny i starého indického vědění – ájurvédy – dokonce každá z nich působí na jiný orgán a je schopná ho i léčit.

Alternativní medicína zařadila do okruhu svého zájmu i barvy, jelikož vyzařují energie, které mohou při správném použití ovlivnit naše tělesné a duševní blaho a mohou tak vyléčit naše deprese. Některé barvy mají zklidňující účinek, jiné nás zase povzbuzují. Tento fakt je podložen i vědecky.

Zimní deprese: Alternativní medicína může pomoci

Barvy odjakživa ovlivňovaly náš život a naše vnímání, barva a světlo hýbou naší myslí a proměňují naši náladu a životní energii. V bílém světle je obsaženo sedm duhových barev, které mají vliv na náš duševní stav, i právě deprese. Každá z barev má určitou frekvenci, když se naše tělo dostane z rovnováhy, dostaví se únava, deprese a onemocnění. Každá barva nám pomáhá na něco jiného, například červená barva vyzařuje teplo, povzbuzení, energii a výkonnost. Pomáhá na stavy slabosti, chudokrevnost, nechuť k jídlu, nepohyblivost a tělesné vyčerpání či špatnou náladu a deprese.

Alternativní medicína věří, že barvy slouží na léčbu psychických obtíží nebo například i v porodnictví, kde má své místo modré světlo zbavující novorozence žloutenky.

Deprese léčí oranžová barva

Co se týče boje s depresí, zaměřte se ideálně na oranžovou barvu. Oranžová přináší do života optimismus a radost. Působí povzbudivě, zahřívá, podněcuje dobrou náladu, posiluje energii a zesiluje efekt uvolnění a zbavuje křečí. Oranžová barva pomáhá lépe pochopit problémy a vyrovnat se s nimi, je symbolem nové cesty. Kromě deprese zatočí i s pesimismem a nespokojeností.

Alternativní medicína má také za to, že oranžová barva pomáhá při anemii, časté únavě, slabosti krevního oběhu, ledvinové slabosti, sklerózách, hubnutí, alergiích, nedostatku energie, psychózách a strachu. Zabírá také na menstruační bolesti a svalové křeče, neplodnost nebo žlučové kameny. Pomáhá s trávícím systémem a zlepšuje chuť k jídlu. Posiluje proudění lymfy a působí na systém žláz.

barvy depreseTerapie barvami se řadí do oboru alternativní medicíny

Oranžovou barvu najdeme v těchto potravinách: pomeranče, mandarinky, broskve, nektarinky, feferonky, mrkev, meruňky, grapefruity.

Deprese: Alternativní medicína v praxi

Jak tedy terapii barvami v případě deprese praktikovat? Oblékejte si oblečení té barvy, kterou na sebe chcete nechat působit, v našem případě oranžovou. Zaměřte se na potraviny, které tuto barvu obsahují. Obklopte se věcmi v této barvě, pořiďte si oranžové svíčky nebo oranžové umělé osvětlení. Oranžové světlo je také skvělé při čtení knih. 

Meditace a vizualizace barvy

Dalším způsobem, jak praktikovat barevnou terapii je představení si příslušné barvy okolo sebe. Začněte meditovat a v hlavě si vybavte tuto barvu, jak vyplňuje celou místnost, ve které se nacházíte. Představte si, jak se barva shlukuje, až vytvoří kouli o průměru zhruba dvacet centimetrů, která se vznáší přímo před vámi. Nechte barvu vstoupit do středu svého těla a představte si, jak se rozlévá všemi směry a postupně vyplňuje celé vaše tělo.

Prodýchávání barev u deprese

V tomto případě také začněte meditovat a zhluboka dýchejte. Zklidněte se a představte si, jak barvu nadechujete. S každým hlubokým nádechem cítíte, jak barva proudí do vašeho těla a rozlévá se v něm, s každým dlouhým výdechem se z těla opět stahuje. Zároveň s tím se postupně uvolňujete a deprese postupně ustupuje.

Alternativní medicína: Všeho s mírou

Každá z těchto forem práce s barvami by měla trvat zhruba deset až patnáct minut. Rozhodně zde platí pravidlo, že nic se nemá přehánět. Terapii barvami byste se proto neměli věnovat často, protože přemíra jedné barvy může vyvolat negativní účinky. Pokud se vám stane, že to s oranžovou barvou přeženete, můžete její účinek utlumit použitím její protiváhy neboli takzvané doplňkové barvy, a tou je v tomto případě modrá barva.


Stáhnout v PDF

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte