Konec bolavým zádům. Vyzkoušejte Pět Tibeťanů - jógu, kterou zvládnou i začátečníci

Potřebujete zvýšit fyzickou sílu, zregenerovat tělo anebo vylepšit duševní schopnosti? Pět Tibeťanů, nenáročné a relaxační cviky z jógy, vás každý den nabijí skvělou energií, která vás bude doprovázet po celý den. Tato jóga pro začátečníky vás naučí zbavit se stresu a zlepšit dýchání nebo trávení. Stačí si jen vyhradit asi 15 minut vašeho času a hurá na věc.

Žijeme v uspěchané době a na nic nemáme pořádně čas. Tedy alespoň si to myslíme. Zkusme se však na chvíli pozastavit nad denním harmonogramem a zeptejme se sami sebe, zda nemáme alespoň pár minut na to, abychom si zlepšili dýchání a mysl. Jóga pro začátečníky pro vás může být skvělou volbou. 

Pět Tibeťanů nastartuje každý váš den

Pokud vás jóga pro začátečníky baví, je pro vás vhodná i sestava Pět Tibeťanů. Jóga vám pomůže uvolnit ztuhlé tělo a svalstvozvýšit fyzickou sílu, posílit duševní schopnosti anebo zlepšit trávení a dýchání. Pět Tibeťanů vám zabere každý den maximálně 15 minut. Není to pouze cvičení, ale rituál, který nastartuje váš den, dodá vám energii a uvede vaše tělo i mysl do lepšího stavu.

Pět Tibeťanů je potřeba provádět pomalu a plynule. Během cvičení byste se měli soustředit na každý pohyb a naučit se vnímat celé tělo. Důležité je také správné dýchání. Vždy se nadechujeme nosem a vydechujeme ústy, přičemž výdechy a nádechy propojujeme s jednotlivými cviky a pohyby.

Abyste i vy měli ráno plné energie, připravili jsme pro vás podrobný návod jak na Pět Tibeťanů. Stačí si jen připravit podložku, vzít si pohodlné oblečení, zapnout si hezkou hudbu a hurá na věc!

Pět Tibeťanů – návod krok za krokem

Následující cviky vám pomohou harmonizovat tělo, i duši, stabilizují vaši psychiku a emoce, zlepší krevní oběh a zbaví vás stresu i depresí

Jednotlivé cviky opakujeme, vždy minimálně třikrát, maximálně 21krát. Když provádíme daný cvik, vždy se nadechujeme nosem. Když se vracíme do základní polohy, vydechujeme ústy.

Pět Tibeťanů_jóga (2)Podrobný návod, jak na Pět Tibeťanů.

Pět Tibeťanů cviky- 1. pozice

Postavíme se vzpřímeně a upažíme. Dlaně směřují dolů, jsou otevřené a prsty máme spojené. Pomalu se začneme otáčet ve směru hodinových ručiček kolem vlastní osy. Nespěcháme a vždy zvolíme takovou rychlost, aby se nám nezamotala hlava. Postupně, až si na pohyb zvykneme, můžeme zrychlovat. Při cviku dýcháme pomalu rovnoměrně.

Není vhodné, abychom zavírali při otáčení oči. Měli bychom je mít otevřené a soustředit se na jeden bod, který budeme po každém otočení vyhledávat a opět se na něj fixovat.  Jen tak můžeme udržet stabilitu.

Pět Tibeťanů cviky- 2.pozice

Lehneme si na zem na měkkou podložku a ruce položíme volně podél těla dlaněmi dolů. Pomalu zvedneme nohy kolmo k podložce, zároveň tlačíme bradu na hruď a nadechujeme se. Ramena musí zůstat po celou dobu cviků na podložce. Cvik s nohami nahoru by měl trvat celkem tři vteřiny. Můžeme si v duchu počítat. Poté pomalu dáváme nohy a hlavu s výdechem dolů, opět se do původní polohy vracíme tři vteřiny.

Pět Tibeťanů cviky- 3. pozice

Klekneme si na podložku, vzpřímíme tělo, prsty u nohou se opíráme o zem. Ruce máme volně spuštěné podél těla. Pas máme po celou dobu zpevněný. Pomalu se začneme prohýbat dozadu, ale pouze páteř a horní část trupu. Je nezbytné, abychom se nezakláněli celým trupem a neprohýbali se v bedrech.

Současně s tím, jak se prohýbáme, zakláníme hlavu a hluboce se nadechujeme. Ruce tlačíme dozadu, čímž ještě více vypneme hruď. V konečné poloze vydržíme tři vteřiny a pomalu se s výdechem vracíme zpět, a to tak, že hlavu tlačíme k hrudi, kde opět vydržíme tři vteřiny. Následuje stanovený počet opakování a poté přecházíme ke 4. cviku.

Pět Tibeťanů cviky- 4. pozice

Sedneme si na podložku, máme vzpřímený trup a narovnané nohy. Dlaně opřeme na podložku vedle sebe, prsty jsou spojené a směřují dopředu. Předkloníme hlavu a vydechneme. Začneme se nadechovat, současně zvedáme zadek a trup ze země. Ohýbáme nohy v kolenou, ruce ovšem zůstávají stále natažené na podložce. Zakláníme hlavu a snažíme se se svým tělem dostat do finální pozice- trup a stehna jsou v jedné rovině, hlavu máme maximálně zakloněnou dozadu. V této poloze vytrváme 3 vteřiny. Pomalu se začneme vracet do původní pozice, přitom vydechujeme.

Pět Tibeťanů cviky- 5. pozice

Poslední cvik ze sestavy Pěti Tibeťanů má výchozí pozici připomínající pánský klik. To znamená, že máme dlaně opřené na zemi, prsty opět směřují dopředu, prsty nohou máme zapřené o zem, celé tělo je však na rozdíl od pozice kliku mírně prohnuté. Břicho se nám však nedotýká země, je stejně jako zadek a zbytek těla zpevněné.

Začneme se pomalu nadechovat a pánev zvedáme nahoru, bradu tlačíme dolů k hrudi. Konečná fáze vypadá tak, že stojíme v poloze obráceného písmene V. Nohy jsou propnuté, záda jsou rovná a směřují k zemi, brada je co nejvíce přitisknuta na hrudi. Zase vydržíme 3 vteřiny a pomalu se s výdechem vracíme zpět.

Jóga pro začátečníky, starší lidi i děti 

Cviky Pěti tibeťanů nejsou náročné. Zvládne je malé dítě i postarší lidé. Pokud si ze cvičení uděláte každodenní rituál, za chvíli poznáte, že se vaše tělo cítí čím dál tím lépe.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3014x

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte